این مطلب ۴۶۶۳ بار خوانده شده
به بهانه برگزاری کنگره ۳هزار شهید قزوین؛

گذری بر زندگی خلبان شهید/شهیدی که با دینداری ژنرال امریکایی را متاثر کرد

خلبان شهید عباس بابایی در قزوین متولد شد، علاقه‌اش به خلبانی را دنبال کرد و پس از رشادت‌های بسیار در عید قربان سال ۶۶ لبیک گویان به دیدار محبوب رفت.

هادی نیوز به نقل از  صبح قزوین، خلبان شهید عباس بابایی در سال ۱۳۲۹در قزوین متولد شد. پس از گذراندن دوران ابتدایی و متوسطه با علاقه‌ای که به خلبانی داشت برای ادامه تحصیل و آموزش در این رشته به امریکا رفت و دوره‌های آموزشی را با موفقیت به پایان رساند. 

پس از بازگشت به کشور در دزفول، اصفهان و پس از ان در تهران مشغول به خدمت شد. 
 
سرپرستی انجمن اسلامی پایگاه هوایی اصفهان، فرماندهی پایگاه هشتم اصفهان با درجه سرهنگ دومی، معاونت عملیات فرماندهی نیروی هوایی با درجه سرهنگ تمامی و رسیدن به درجه سرتیپی از جمله سمت‌های این شهید بود. 

سرانجام در روز جمعه ۱۵مرداد ماه ۶۶ مصادف با عید قربان در سن۳۷ سالگی پس از ۶۰عملیات موفق با آتش پدافند نیروهای خودی کشته شد حین عملیات هوایی برون مرزی لبیک گویان به دیدار حق شتافت و پیکرش در گلزار شهدای شهرش آرام گرفت. 
 

البته حسن روحانی که در سال ۱۳۶۴فرمانده پدافند هوایی وقت بود در مورد نحوه مرگ بابایی می‌گوید که او به دست نیروهای پدافند هوایی به اشتباه مورد هدف واقع نشد، بلکه هنگام عبور از مرز ایران به دست سربازی بسیجی به اشتباه و به زعم این‌که هواپیمای دشمن حمله کرده است با شلیک توپ زمینی و اصابت آن به گردنش کشته می شود. 

حس مسئولیت‌ جدیت و ایمان در کار، برخورد مهربان، کمک به نیازمندان و داشتن روحیه انقلابی و حساس، تاکید فراوان و دائمی بر توکل و پای‌بندی به اصول دین از جمله ویژگی‌های این شهید بود. 

مجموعه شوق پرواز به کارگردانی یدالله صمدی از جنله آثاری است که در سطح ملی برای معرفی شهید بابایی به ملت ساخته شده است.

شهادت طلبی با کمترین هزینه برای کشور؛ ویژگی شهید از زبان سرتیپ خلبان علی محمدنادری

 

 

او همیشه از خدا شهادت را می‌خواست و دوست داشت طوری شهید شود که کمترین ضرر را به جمهوری اسلامی بزند، واقعا هم همین اتفاق افتاد چون هیچ خلبانی نیست که شهید شود و هواپیمایش سالم بنشیند ولی این اتفاق برای شهید بابایی افتاد. 

نماز اول وقت ژنرال امریکایی را متاثر کرد؛ خاطره‌ای از شهید 

در بخشی از خاطرات شهید بابایی از دوران تحصیل در امریکا امده است که به علت گزارشاتی در پرونده خدمتش اخذ گواهینامه پایان دوره‌اش معلق شده بود و برای همین به دیدار ژنرال امریکایی می‌رود. 

در همین دیدار بود که پای بندی به نماز اول وقت و اصول دینی ژنرال امریکایی را متاثر ساخته و در نتیجه احترام و امضای گواهی نامه شهید را به دنبال داشت. 

شهید بابایی در اتاق بود که ژنرال به علت مراجعه شخصی از انجا خارج شد‌ وقت اذان ظهر رسیده بود و شهید دوست داشت نماز را در اول وقت بخواند، بعد از کمی صبر و بازنگشتن ژنرال، شهید با این اندیشه که هیچ کار مهمی بالاتر از نماز نیست روزنامه‌ای به زمین پهن کرد و مشغول نماز شد. 

هنوز نماز به پایان نرسیده بود که ژنرال به اتاق بازگشت، اما شهید بابایی به خواندن نماز ادامه داد و پس از پایان آن با عذرخواهی روی صندلی نشست. 

او در پاسخ علت رفتارش برای ڔنرال توضیح داد که انجام این مار از جمله عبادات مهم در دین اسلام است، ژنرال نیز تحت تاثیر این رفتار صادقانه و پای بندی به اصول و عقاید قرار گرفت، گزارشات پرونده شهید را بی اساس دانست و با امضای گواهی پایان دوره با احترام برای او آرزوی موفقیت کرد. 

شهید بابایی در بیانات رهبر معظم انقلاب مقام معظم رهبری درباره شهید بابایی می‌گوید؛ این شهید عزیزمان، انسانی مؤمن و متقی و سربازی عاشق و فداکار بود و در طول این چند سالی که من ایشان را می شناختم، همیشه بر همین خصوصیات ثابت و پابرجا بود. 

شهید بابایی، در زمینه امور رزمی و پروازی، نیرویی متخصص و ماهر و از جمله کسانی بود که بیشترین ساعات پرواز را داشت. او هیچ گاه به مصالح خود فکر نمی‌کرد و تنها مصالح انقلاب و اسلام را مد نظر داشت. او فرمانده‌ای بود که با زیر:دستان بسیار فروتن و صمیمی، اما در مقابل اعمال بد و زشت، خیلی بی‌تاب و سخت گیر بود. 

بخش‌هایی از وصیت نامه اول 

بسم الله الرحمن الرحیم 

همسرم! راه خدا را انتخاب کن که جز این راه دیگری برای خوشبختی وجود ندارد. 

ملیحه جان همانطوری که میدانی احترام مادر واجب است. اگر انسان کوچکترین ناراحتی داشته باشد اولین کسی که سخت ناراحت می شود مادراست که همیشه به فکر فرزند یعنی جگرگوشه‌اش می‌باشد. 

ملیحه جان اگر مثلا نیم ساعتی فکر کردی راجع به موضوعی هرگز به تنهایی فکر نکن حتما از قرآن مجید و سخنان پیامبران -امامان استفاده کن و کمک بگیر- نترس هر چه می‌خواهی بگو. البته درباره هر چیزی اول فکر کن. هر چه که بخواهی در قرآن مجید هست. 

ملیحه جان به خدا قسم مسلمان بودن تنها فقط به نماز و روزه نیست، البته انسان باید نماز بخواند و روزه هم بگیرد. 

 

اما برگردیم سرحرف اول اگر دوستت تو را ناراحت کرد بعد پشیمان شد و به تو سلام کرد و از تو کمک خواست حتما به او کمک کن. تا می‌تونی به دوستانت کمک کن و به هر کسی که می‌شناسی و یا نمی‌شناسی خوبی کن. 

وصیت نامه دوم 

بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون خدایا، خدایا، تو را به جان مهدی (عج) تا انقلاب مهدی (عج) خمینی را نگهدار. به خدا قسم من از شهدا و خانواده شهدا خجالت می‌کشم وصیت نامه بنویسم. حال سخنانم را برای خدا در چند جمله انشاالله خلاصه می‌کنم.

خدایا مرگ مرا و فرزندان و همسرم را شهادت قرار بده. خدایا، همسر و فرزندانم را به تو می‌سپارم. خدایا، در این دنیا چیزی ندارم، هرچه هست از آن توست. پدر و مادر عزیزم، ما خیلی به این انقلاب بدهکاریم.
راه دانا

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image