این مطلب ۲۰۳ بار خوانده شده
علیرضا خدابخشی

سوت، بوق و شیپور دیگر اثر ندارد؟!

از میان وظایفی که بر عهده هیات مقررات‌زدایی است، تعیین سقف زمانی، غیرحضوری شدن و حذف بهانه اشباع بازار، اهمیت بسیاری دارد که متاسفانه هیات هیچکدام را اجرا نکرده است!

 «علیرضا خدابخشی» در یادداشتی نوشت: وزیر اقتصاد گفته است که برخی‌ها گفتند وزارت اقتصاد متولی هیئت مقررات زدایی و بسیاری از فساد‌ها در صدور مجوز‌ها است که در این باره باید بگویم هم هیئت مقررات زدایی خوب کار کرده و هم صدور مجوز‌ها در محیط الکترونیک را در دستور کار دارم. 

منظور وزیر اقتصاد از (برخی ها) احتمالا یادداشتی است که ۳ روز پیش در پاسخ به درخواست سوت زنی آقای دژپسند نوشته و در آنجا توضیح داده شد که وزیر اقتصاد که ریاست هیات مقررات‌زدایی از مجوزهای کسب و کار را بر عهده دارد از وظایف خود تخلف کرده اند و صدها هزار شغل را از بیکاران ایرانی دریغ کرده‌اند. 
اقای دژپسند گفته است هیات مقررات زدایی "خوب" کار کرده است. "خوب" یک صفت کیفی است و هنگامی که از یک تخلف قانونی صحبت می شود با چنین صفت کیفی نمی‌توان قضاوت کرد. در یادداشت قبلی توضیح داده‌ام که مطابق قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ ، وزیر اقتصاد وظایفی در مدت ۳ ماه داشته است که انجام نداده است. این وظایف به شرح ذیل است: 
۱- سقف زمانی  را برای صدور مجوز در هر کسب و کار تعیین کند.
۲- شرایط و مراحل صدور مجوزهای کسب و کار را به نحوی تسهیل و هزینه‌های آن را تقلیل دهد تا صدور مجوز کسب و کار با حداقل هزینه و مراحل، به صورت غیرحضوری و در کمترین زمان ممکن صورت پذیرد.
۳- اصلاح قوانین، مقررات، بخشنامه‌ها، یا رویه های اجرایی را تهیه و به مراجع مربوطه ارائه و اصلاح آنها را از مراجع ذی ربط بالاتر پیگیری کند.
۴- اجازه ندهد به بهانه اشباع بازار ، مجوز صادر نشود.
تاکید می‌کنم که هیات مقررات‌زدایی برای اجرای این وظایف ۳ ماه فرصت داشته است و این فرصت ۲۳ مهر ۹۳ به پایان رسیده است. از میان وظایف فوق الذکر، تعیین سقف زمانی، غیرحضوری شدن و حذف بهانه اشباع بازار، اهمیت بسیاری دارد که متاسفانه هیات هیچکدام را اجرا نکرده است!
به عنوان نمونه، وزارت بهداشت برای صدور مجوز داروخانه رسما و با وقاحت کامل در درگاه ملی مجوزهای کشور اعلام کرده است که زمان صدور مجوز داروخانه ، ۲۰ سال است! و البته هیات هم ان را بدون هیچ تغییری در سایت بارگذاری کرده است!
برای آنکه ذهن مخاطبان درباره اهمیت وظایف هیات روشن شود ذکر این نکته مفید است که تنها اصلاح شرایط صدور مجوز مشاغل مرتبط با آموزش پزشکی و وکالت، یک و نیم میلیون شغل ایجاد می‌کند. این همه در حالی است که از ابتدای اجرای قانون جمعا ۲۹ جلسه هیات برگزار شده است تقریبا هر ۲ ماه یک جلسه! از ۵ آبان ۹۷ که اقای دژپسند از مجلس رای اعتماد گرفته نیز تاکنون هیات تنها ۶ جلسه برگزار کرده است!

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image