این مطلب ۲۲۹ بار خوانده شده

رضایی: با تفسیر رهبر انقلاب همه چیز در نظام ولایی مردم هستند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه زنجیره ارتباط لیبرال دموکراسی در حال از هم پاشیدن است، گفت: با تفسیر رهبر انقلاب، همه چیز در نظام ولایی، مردم هستند.

هادی نیوز: به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن رضایی دبیر این مجمع عصر امروز پنجشنبه ۲۶ دیماه در سومین کنفرانس «حکمرانی و سیاستگذاری عمومی» که سالن همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، با تسلیت ایام فاطمیه و شهادت جمعی از هموطنان در سانحه هواپیمای اوکراینی گفت: بدون شک مساله حکمرانی یکی از مسائل کلیدی جامعه و حکومت ما است که با بسیاری از چالش های کشور ارتباط دارد.

استاد دانشگاه جامع امام حسین(ع) گفت: اسلام بیش از سایر ادیان به موضوع حکمرانی پرداخته است و جمهوری اسلامی از دل این اشارات وحیانی و قرآنی بیرون آمده و تاسیس شده است.

وی افزود:‌ موضوع پیوند دین و مردم در آیات قرآن روشن است. از جمله در آیه ای که مشخص می کند یکی از ویژگی های حاکمان و رهبران، رسیدگی و ارتباط با مردم است.

رضایی گفت: در هر جامعه ای گروه هایی هستند که چه دولت باشد و چه نباشد آن گروه ها به وجود می آید؛ مانند نخبگان و صاحبان اندیشه و صاحبان حرفه و کارکنان بخش های نظامی و کارکنان دولت و مستضعفان.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: پیشرفت و تعالی جامعه به تحرک بخشی و تعامل و رقابت این گروه ها وابسته است. گروه های اصلی اگر بخواهند سکاندار و پیشران جامعه باشند و برای دستیابی به اهداف، باید حکمرانی را صالح را پیگیری کنند وگر نه حکمرانی ناصالح به جای پیشرفت و تعالی، اوضاع جامعه را بدتر می کند.

رضایی با اشاره به انواع حکمرانی در جهان گفت: چند نوع حکمرانی در جامعه بشری خود را نشان داده است. یکی لیبرال دموکراسی، دیگری سوسیال دموکراسی و همچنین دموکراسی مشورتی بر پایه آزادی و عدالت و حقوق بشر است. نوع دیگر حکمرانی، مردم سالاری دینی است که در ایران بر پایه آزادی و عدالت و فطرت شکل گرفته است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تلاش برخی متفکران غربی برای ارائه الگویی نجات‌بخش گفت: هابرماس در پی ارائه الگویی بود که از نواقص لیبرال دموکراسی نجات پیدا کنند برای همین بر موضوع عدالت در کنار آزادی های فردی تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه امروز در آمریکا دموکراسی در برابر لیبرالیسم قرار گرفته گفت: آقای ترامپ بسیاری از ارزش های لیبرالیسم را هم زیر پا گذاشته است و خودش را نماینده دموکراسی می داند.

رضایی خاطرنشان کرد: زنجیره ارتباط لیبرال دموکراسی در حال از هم پاشیدن است و در فرانسه می بینیم که دموکراسی و لیبرالیسم نمی تواند یکپارچگی جامعه را حفظ کند.

وی با تأکید بر اینکه که عقلانیت فطری می تواند بهترین مبنای حکمرانی باشد، گفت: اگر دین و مردم هر دو در اداره جامعه نقش ایفا کنند و تعامل داشته باشند می توانند پایه حکمرانی را تشکیل دهند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما به دو حوزه تعاملی نیازمند هستیم. حوزه اول حوزه فرهنگی و حقوقی است که نهادها را بر اساس دین تشکیل می دهد و حوزه دوم که حوزه تعامل جمعی است و روی تصمیمات و فعالیت ها تاثیر می گذارد. دولت باید در این دو حوزه حضور داشته باشد و دخالت کند. شکل سیاسی این حکمرانی، مردم سالاری دینی است.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) با اشاره به مفهوم ولایت گفت: با تفسیر رهبر انقلاب، ولایت به معنای پیوستگی و با هم بودن است. یکی از معانی ولایت، محبت است و آن هم به این دلیل که موجب پیوستگی می شود، اما ولایت معنای حکومت را با یک تفسیر جدید از حکمرانی ارائه می کند. حکومت بایستی در شان انسان و در تراز انسانیت باشد. در این الگو و با تفسیر رهبر انقلاب، همه چیز در نظام ولایی، مردم هستند. شخصیت، خواست و مصالح آنها در نظام اسلام آمده است. حقیقت ولایت الهی در ارتباط با مردم است.

فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس با اشاره به انواع پیوستگی در نظام ولایی و حکمرانی صالح گفت: این حکمرانی از دو بعد «رهبری اسلامی جهادی» و «مدیریت اسلامی جهادی» برخوردار است که در امتداد هم ولایت را شکل می دهند. هر چه در ارتباط و پیوند مدیریت با رهبری نواقصی باشد،، به کل جامعه منتقل می شود.

رضایی گفت: مدیریت جهادی در امتداد رهبری جهادی، باید بتواند در سطح قوای سه گانه، وزرا و استانداران، جریان پیدا کند و در هر سطحی ما رهبری و مدیریت را در ارتباط دین و مردم دنبال کنیم. مدیریت جهادی سابقه ای در صدر اسلام دارد و بازتولیدش در اول انقلاب در ایران شکل گرفت.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ویژگی های مدیریت جهادی گفت: خلاقیت و نوآوری از ویژگی های مدیریت جهادی است و هیچ مدیر جهادی پشت موانع توقف نمی کند. مساله دوم مردمی بودن این نوع از مدیریت است که از دل مردم به وجود می آید و در درون مردم ادامه پیدا می کند. مساله سوم فرایندی عمل کردن مدیر جهادی است. مدیر جهادی همیشه به صورت شهودی با مسائل برخورد می کند. حتی در زندگی عادی هم از این مدیریت می توانیم برای مدیریت رویدادها استفاده کنیم.

وی افزود: در امنیت و دفاع ، امتداد مدیریت با رهبری را شاهد هستیم اما در اقتصاد و فرهنگ این امتداد را نمی بینیم. علامتش این است که با وجود سیاست گذاری در اکثر مسائل اقتصادی و فرهنگی کشور، این سیاست ها کمتر از ۲۰-۳۰ درصد اجرایی شده اند.

رضایی با اشاره به اهمیت یکپارچگی مدیریتی گفت: مشکل عدم یکپارچگی و انضباط راهبردی را در فرهنگ و اقتصاد شاهد هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: در پدیده نوظهور جدید افکار عمومی که برخی رسانه و فضای مجازی می گویند که من به آن پدیده «دنیای موازی با دنیای واقعی» می نامم هم این مشکل محسوس است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حکمرانی فقط نمی تواند در دنیای واقعی باشد و در دنیای موازی صورت نگیرد. ما به یک حکمرانی جدیدی نیاز داریم که به صورت ترکیبی عمل کند. زندگی و حکمرانی همزمان در این دو دنیا صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: ما با رویداد نوظهوری فراتر از فضای مجازی روبرو هستیم. در حادثه شهادت حاج قاسم که در دنیای واقعی صورت گرفت . دنیای مجازی را منفعل کرد. حتی ضد انقلاب را ساکت کرد، اما برنامه ریزی نکرده بودیم که در دنیای مجازی چه کنیم. خود به خود دنیای موازی متاثر از دنیای واقعی قرار گرفت.

رضایی گفت: در جریان حادثه هواپیما برعکس شد، ابتدا دنیای موازی ، تصویر و روایتی را شکل داد و بعد این روایت به دنیای واقعی آمد و دنیای واقعی را تحت تاثیر قرار داد. رسانه بخشی از دنیای واقعی و دنیای موازی است. این پدیده فراتر از رسانه است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نحوه حکمرانی و سیاستگذاری در دو دنیای واقعی و مجازی موضوعی است که باید به آن پرداخته شود. گذر به آینده فقط آماده کردن نسل های آینده نیست.

بنابر این گزارش، در این مراسم با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از برگزیدگان سومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی تجلیل شد.

 

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image