این مطلب ۱۵۸ بار خوانده شده
سرلشکر سلامی:

سپاه انبساط‌دهنده عملیاتی تفکر راهبردی ولی فقیه و برند انقلاب اسلامی است

فرمانده کل سپاه گفت: سپاه انبساط‌دهنده عملیاتی تفکر راهبردی ولی فقیه است که در دامنه آن قله ایستاده و آن چشمه جوشان حکمت را بر کالبد جامعه و در درون خودش جاری می‌کند.

سردار سرلشکر پاسدار «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه در جلسه مشترک هیئت رئیسه فرماندهی و نمایندگی ولی فقیه در سپاه که با حضور جانشین، معاون هماهنگ‌کننده و تعدادی از معاونان فرماندهی کل در ستاد این نمایندگی برگزار شد، با بیان اینکه سپاه یک نهاد منتظر جهاد نیست، اظهار داشت: در سپاه جهاد بی وقفه و غیرمنقطع جاری است. سپاه تنها نهادی است که از ابتدای تشکیل تا به امروز هرگز از جهاد خارج نشده است؛ این لباس جهاد بر اندام سپاه پوشیده است و آن‌طوری که روند رخداد‌ها و حوادث عالم و به‌خصوص مواجهه انقلاب اسلامی با مستکبران نشان می‌دهد، این جهاد فعلاً پایان‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: سپاه شجره‌ای برآمده از یک میدان گسترده از جهاد است؛ اما نکته مهمی که وجود دارد، این است که شکل این جهاد مدام تغییر می‌کند و هرچه زمان پیش می‌رود، نقش خود پاسداران در استمرار این مسئله گسترش پیدا می‌کند و نقش سلاح‌ها کمتر می‌شود.

فرمانده کل سپاه عنوان کرد: ما آنچه که به‌عنوان تفاضل بین سپاه و سایر نیرو‌های مسلح می‌شناسیم، ابزار نیست؛ یعنی هیچ وقت ابزار‌های ما معیار فضیلت ما نسبت به دیگران نیست.

وی با اشاره به اینکه قلب، فؤاد، بصر و اذن سپاه است که آن را به‌عنوان، یک هویت حقیقی منحصربه‌فرد از دیگران متمایز می‌کند، گفت: سپاه قلبی دارد که به وسیله آن تفقه می‌کند و می‌اندیشد؛ یعنی صاحب عقلانیت، اندیشه و تفکر و آن هم با ماهیت انقلابی و اعتقادی است. سپاه زبانی دارد که آن زبان، زبان اسلام و انقلاب است. سپاه انبساط‌دهنده عملیاتی تفکر راهبردی ولی فقیه است که در دامنه آن قله ایستاده و آن چشمه جوشان حکمت را بر کالبد جامعه و در درون خودش جاری می‌کند.

سردار سلامی ادامه داد: سپاه دارای گوشی است که می‌شنود؛ گوش سپاه به روی واقعیت‌ها بسته نیست؛ لذا یک عاقله قوی، یک بصیرت عمیق، یک گوش شنوا وجود دارد و این‌ها خصوصیات یک موجود زنده‌ای است که در جست وجوی حقیقت است و به همین دلیل می‌توانیم سپاه را معیار مجسم حقیقت بدانیم.

وی افزود: سپاه میزان است؛ این میزان بودن سپاه درجه تفاضل اوست؛ یعنی اعتقاد ما این است که سپاه یک نهاد مرجع انقلابی است که نه‌تنها حافظ انقلاب، بلکه الهام‌بخش و الگوساز است.

فرمانده کل سپاه با اشاره به موقعیت و جایگاه حوزه نمایندگی در سپاه بیان کرد: حوزه نمایندگی مظهر بیان سپاه است؛ یعنی وقتی معاونت سیاسی با هادیان سیاسی برای ناوبری سیاسی سپاه و جامعه تلاش می‌کند، این کلام سپاه است که دارد منتقل می‌شود.

وی اظهار داشت: خود حوزه نمایندگی در سپاه هم همین ویژگی‌های سپاه را دارد و یک دستگاه مرجع است؛ یک دستگاه مختصات مرجعی است که دیگران موقعیت خودشان را در انقلابی بودن، ولایی بودن، اعتقادی بودن و مکتبی بودن با آن می‌سنجند.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه حوزه نمایندگی نقش برجسته و ممتازی را در صیانت از سپاه دارد، ادامه داد: در سپاه اعتقاد و ایمان و بصیرت و بینش سلسه مراتبی نیست؛ یعنی این قاعده وجود ندارد که حتما فرمانده کل سپاه باید به اندازه‌ای که از یک درجه دار یا سربازی که در موقعیت سازمانی بالاتر است، حتماً ایمان بالاتر، درک بالاتر، بینش و بصیرت بالاتری داشته باشد.

وی تأکید کرد: همه آدم‌های سپاه باید بصیر، مؤمن و متقی به اندازه هم باشند؛ ما چنین قاعده‌ای نداریم که آدم‌هایی که در سطوح مدیریت پایین‌تری هستند، از ایمان کمتری هم برخوردارند؛ برای همین کار سخت است؛ یعنی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان باید به اندازه خود نماینده ولی فقیه در سپاه، صاحب فضیلت، بصیرت، عمق، معنا و معرفت باشد تا بتواند این معرفت را به آحاد پاسداران منتقل کند. یعنی واقعا انتقال و رواج معرفت و معنویت و بینش و دانش و بصیرت و... که خیلی کار بزرگی است.

فرمانده کل سپاه در پایان گفت: نمایندگی موظف به تبلیغ و ترویج معارف دین در سپاه است و چون سپاه باید آینه معارف اسلامی باشد، این کار بسیار مهمی است. سپاه یک الگوست، میزان نمای فضائل انقلاب است؛ نماد انقلاب و آینه تمام به تعبیر امروزی، برند انقلاب اسلامی است؛ لذا هر جایی که نگاه می‌کنیم، باید فضیلت‌ها و ارزش‌ها در عمل و کلام موج بزند.

دفاع پرس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image