این مطلب ۴۱ بار خوانده شده
دادستان دادگاه شبیه‌سازی‌شده پرونده ترور سردار سلیمانی:

ترور سردار سلیمانی می‌توانست به جنگ جهانی منجر شود

ابراهیمی گفت: در واکنش به ترور سردار سلیمانی، ایران و عراق عکس‌العمل شدیدی را انجام می‌دادند، تبعات آن می‌توانست به یک جنگ جهانی منجر شود.

هادی نیوز: دادگاه بین‌المللی شبیه‌سازی‌شده رسیدگی به پرونده ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و هیات همراه عصر امروز (دوشنبه) توسط دانشگاه جامع امام حسین (ع) و پژوهشگاه قوه قضائیه در مجتمع حضرت ولی‌عصر (عج) برگزار شد.

این دادگاه با به ریاست قاضی «حسین آقایی جنت‌مکان» و چهار قاضی دیگر به همراه دادستان و وکیل مدافع شکیل شد.

قاضی جنت‌مکان در توضیح تشکیل این دادگاه و روند دادرسی مطالبی را عنوان کرد و اظهار داشت: این دادگاه مطابق قوانین دادگاه‌های کیفری بین‌المللی است که طی آن بعد از بیان مطالب دادستان، وکلای مدافع اظهارات خود را عنوان و در انتها قضات دادگاه رای خود را انشا می‌کنند.

وی افزود: برگزاری دادگاه بین‌المللی منطقه‌ای بعد از دادگاه انفجار بیروت، اولین نوع از برگزاری دادگاه بین‌المللی منطقه‌ای است.

«ابراهیمی» دادستان دیوان بین‌المللی ایران و عراق هم در کیفرخواست خود عنوان کرد: آن‌هایی که در فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی دی‌ماه ۹۸ مشارکت داشتند یا دستور و مقدمات آن را فراهم کردند، تعداد ۴۶ نفر شامل رئیس جمهور، وزیران امور خارجه و دفاع و مسئول امور ایران در آمریکا و فرمانده سنتکام هستند.

وی افزود: قهرمانان ایران و عراق به جای این که به واسطه خدمات ارائه شده در برقراری امنیت مورد تجلیل قرار گیرند، به شکل بی‌رحمانه‌ای ترور شدند و به شهادت رسیدند؛ به همین علت انتظار دارم که اشد مجازات برای متهمان پرونده صادر شود.

دادستان ادامه داد: برای جمع‌آوری اسناد و‌ مدارک مورد نیاز در این پرونده از منابع و‌ افراد مطلع متعددی استفاده شده که برخی از اسناد جمع‌آوری‌شده دارای طبقه‌بندی است و لذا از بیان آن‌ها به‌صورت علنی معذور هستیم؛ به همین دلیل مطالب مورد اشاره را به‌صورت محرمانه در اختیار رئیس دادگاه قرار می‌دهیم.

وی اضافه کرد: سال ۹۷ هم عوامل آمریکایی در کرمان قصد ترور سردار سلیمانی را داشتند که ناموفق بودند؛ این در حالی است که سردار سلیمانی با مأموریت دیپلماتیک و نه نظامی و به دعوت دولت عراق وارد این کشور شده بود و ارتش آمریکا بر خلاف قوانین بین‌المللی، ایشان را ترور کرد.

ابراهیمی تصریح کرد: در این مأموریت سردار سلیمانی یک ورود معمولی داشتند و با خودروی بدون اسکورت در حال تردد بودند که مورد حمله پهپادهای ارتش آمریکا قرار گرفتند؛ بر این اساس اقدام آمریکا را باید جنایت علیه بشریت دانست؛ به عبارت دیگر چنانچه در واکنش به ترور سردار سلیمانی، ایران و عراق عکس‌العمل شدیدی را انجام می‌دادند، تبعات آن می‌توانست به یک جنگ جهانی منجر شود.

دادستان دیوان بین‌المللی ایران و عراق تأکید کرد: برای این پرونده شهودی هم وجود دارد که به دلیل مسایل امنیتی، از حضور در جلسه علنی معذور هستند.

 

 

دفاع پرس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image