این مطلب ۳۵ بار خوانده شده

قالیباف: سازمان‌های همکاری‌های اقتصادی آسیایی فرصت مناسبی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی فراهم می آورد

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با نایب رئیس مجلس سنای قزاقستان گفت: سازمان‌های همکاری های اقتصادی آسیایی مانند اکو و اورآسیا فرصت مناسبی برای توسعه روابط تجاری است.

هادی نیوز: محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (چهارشنبه ۱۳ مردادماه) در دیدار با اصغر شکیروف نایب رئیس مجلس سنای قزاقستان  که برای حضور در مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به تهران سفر کرده است، گفت: مجالس و گروه های دوستی پارلمانی نقش مهم و سازنده ای در توسعه و گسترش ارتباطات فی مابین ایفا می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: سازمان‌های همکاری‌های اقتصادی آسیایی از جمله اکو و اورآسیا، فرصت مناسبی برای گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری فراهم می آورد که کشورهای همسایه و منطقه می توانند از آن به خوبی بهره برداری مناسبی داشته باشند.

رئیس قوه مقننه کشورمان در ادامه تصریح کرد: مسیر ریلی حمل و نقل کریدور شمال به جنوب اثرات بسیار مثبتی برای کشورهای عضو اورآسیا خواهد داشت و یک پل ارتباطی تاثیرگذار میان آسیا و اروپا است.

قالیباف در پایان از حضور هیات قزاقستان در مراسم تحلیف ریاست جمهوری تشکر کرد.

* لزوم تامین امنیت خط ارتباطی کریدور شمال- جنوب با تقویت همکاری های دوجانبه

در ادامه این دیدار اصغر شکیروف نایب رئیس مجلس سنای قزاقستان گفت: از جانب جمهوری قزاقستان تبریکات صمیمانه خود را برای برگزاری موفق انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب آقای رئیسی ابراز می دارم.

وی افزود: مجلس سنای قزاقستان آمادگی افزایش ارتباطات سیاسی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران دارد.

نایب رئیس مجلس سنای قزاقستان تصریح کرد: وظیفه پارلمان ها حمایت از قانونگذاری در جهت تسهیل روابط است و پارلمان کشور ما ۱۱۴ قانون را در جهت تسهیل روابط و دستیابی به توسعه به تصویب رسانده است.

شکیروف ادامه داد: مجمع پارلمان های آسیایی فرصت مناسبی برای گسترش همکاری ها در زمینه های مختلف است و سال گذشته میهمان جمهوری اسلامی ایران در کمیته فرهنگی این مجمع آسیایی بودیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت خط ارتباطی کریدور شمال – جنوب بر لزوم تامین امنیت این مسیر با همکاری همه کشورهای منطقه تاکید کرد.

در پایان حوزه کشاورزی و تامین امنیت غذایی را موضوعی مهم دانست و اظهار داشت: هر دو کشور ظرفیت بالایی در زمینه کشاورزی دارند و انتقال تجارب در این بخش می تواند به ارتقای سطح مراودات فیمابین کمک نماید.

 

 

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image