این مطلب ۶۲ بار خوانده شده

مرکل: هیچ کشوری از فروپاشی اقتصادی افغانستان سود نخواهد کرد

صدر اعظم آلمان ضمن هشدار درباره فروپاشی نظام اقتصادی افغانستان، تداوم ارسال کمک‌های بشردوستانه به این کشور را خواستار شد.

هادی نیوز: «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان سه‌شنبه شب تأکید کرد فروپاشی اقتصادی در افغانستان به نفع هیچ کشوری نخواهد بود.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، مرکل ضمن سخنرانی ویدئویی در نشست گروه ۲۰ گفت، آلمان همچنان آماده به رسمیت شناختن گروه طالبان در افغانستان نیست.

صدر اعظم آلمان گفت، طالبان همچنان از استانداردهایی که برلین برای حکومت‌داری در افغانستان تعیین کرده است پیروی نمی‌کند.

مرکل با دادن وعده کمک ششصد میلیون یورویی به افغانستان گفت: «ما از تمام نهادهای سازمان ملل می‌خوایم دسترسی به کمک‌های بشردوستانه را فراهم کنند».

او با هشدار درخصوص بحران اقتصادی در افغانستان گفت: «تماشای افتادن چهل میلیون نفر به ورطه هرج‌ومرج به دلیل ناتوانی در تأمین برق یا فقدان نظام اقتصادی، نمی‌تواند و نباید هدف جامعه جهانی باشد».

صدر اعظم آلمان افزود: «هیچ‌کدام از ما از فروپاشی نظام پولی یا نظام اقتصادی در افغانستان به‌خاطر فراهم نشدن کمک‌های بشردوستانه، سود نخواهد کرد».

مرکل افزود، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی وظیفه خطیری درخصوص جلوگیری از فروپاشی نظام اقتصادی در افغانستان دارند.

 «مارکوس پوتزل» نماینده ویژه آلمان و سفیر این کشور در افغانستان نیز روز پنجشنبه در دیدار با امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه دولت موقت طالبان گفت به کمک‌های بشردوستانه خود به افغانستان ادامه می‌دهد و تماس‌‌های خود با طالبان را حفظ می‌کند.

آلمان بعد از اعلام تصمیم دولت جو بایدن برای خارج کردن نظامیان آمریکایی و پایان دادن به جنگ اشغالگرانه واشنگتن و غربی‌ها در افغانستان، پایان حضور نظامی خود در این کشور را اعلام کرد اما تاکنون هیچ کشوری دولت طالبان در افغانستان را به رسمیت نشناخته است.

 

 

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image