این مطلب ۴۲۵ بار خوانده شده

دو فرمان راهبردی برای نیروهای مسلح

نسخه مناسب چاپ

 

امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) فرمانده معظم کل‌قوا دیروز در دیدار جمعی از فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی ارتش به دو موضوع اساسی درباره نیروهای مسلح پرداختند:

۱- «روحیه مقاومت و ایستادگی مایه آبرو و اعتبار نیروهای مسلح است.» اگر ارتش‌های دنیا اشتراکات زیادی دارند، نقاط افتراقی نیز دارند که از طریق آن بهتر می‌توان آن‌ها را سنجید و چه بسا عوامل اصلی کامیابی‌ها و ناکامی‌های آن‌ها در همین نقاط افتراق ریشه داشته باشد. خشن‌ترین تقابل میان ملت‌ها زمانی شکل می‌گیرد که ارتش‌های آن‌ها وارد جنگ با یکدیگر می‌شوند. نتیجه جنگ هر چه باشد آنچه که در اذهان و تاریخ می‌ماند و به سرمایه‌ دفاعی یک ملت تبدیل می‌شود، عملکرد نیروهای نظامی طرفین در میدان جنگ است. اگر سربازان یک طرف دارای روحیه‌ای مقاوم و محکم باشند حتی اگر به دلایلی در جنگ شکست هم بخورند، همگان از آن‌ها به نیکی یاد و آن‌ها را تحسین می‌کنند. چنین روحیه‌ای آنچنان ارزشمند و برجسته است که می‌تواند شکست احتمالی را نیز تحت‌الشعاع قرار دهد و به‌عبارتی از زاویه‌ای دیگر خود را پیروز میدان معرفی کند. دقیق‌تر اینکه مفهوم شکست بر چنین ارتشی بار نمی‌شود.

۲- «نیروهای مسلح باید بدون در نظر گرفتن محاسبات سیاسی، آمادگی‌های خود را دائماً افزایش داده و با شناسایی خلأهای خود و همچنین بررسی امکانات و نقاط ضعف دشمن، برنامه‌ریزی‌های راهبردی انجام دهند.» مفهوم اصلی و کلی این کلام این است که شاخص برنامه‌ریزی و عملکرد نیروهای مسلح باید دشمن باشد. چه دشمن فرضی و چه دشمن واقعی. چه دشمن بالقوه و چه دشمن بالفعل و هیچ چیز دیگری از جمله محاسبات سیاسی نباید جای این شاخص را بگیرد و یا حتی در کنار این شاخص دیده شود و شاخص اصلی را کم‌رنگ کند. نیروی مسلحی دقیقاً به وظیقه عمل می‌کند که لحظه‌ای از دشمن غافل نیست و پیوسته خود را در مقابل دشمن می‌بیند و براساس این تصور که عین واقعیت است کلیه اقدامات لازم برای دفاع و مقابله را انجام می‌دهد. هر عاملی که در انجام این وظیفه حرفه‌ای کوچک‌ترین خللی ایجاد کند و غفلت آنی به‌وجود آورد، آفت بزرگ و خطرناکی است که باید به‌شدت از آن اجتناب شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image

image