این مطلب ۸۳ بار خوانده شده
شمخانی :

رسانه ها محور و پیشران اصلی ایجاد فضای گفتگو و زمینه ساز انسجام اجتماعی/ زبان رسانه برای مبارزه با فساد نباید دچار لکنت شود

شمخانی با بیان اینکه زبان رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی برای مبارزه با فساد اثبات شده با رعایت قانون و اخلاق نباید دچار لکنت شود، گفت: همه باید به تیز شدن تیغ رسانه ها برای مقابله با فساد کمک کنیم.

هادي نيوز: علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی  در مراسم اختتامیه بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات طی سخنانی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛معاونت مطبوعاتی و مجموعه رسانه های کشور که با تلاش و حضور فعال خود موجب شکل گیری و غنای بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات به عنوان رخداد فرهنگی و رسانه ای منحصر به فرد شدند، قدردانی کرد.

وی همچنین از همه رسانه های مسئول و متعهد کشور که در طول سالهای پر فراز و نشیبی که پشت سر گذاردیم، همکار و همراه تاثیرگذار و ارزشمندی  برای نهاد امنیت ملی کشور بودند سپاسگزاری کرد و افزود: امیدوارم که با تداوم این همکاری به ما بیش از گذشته برای خدمتگذاری به ملت شریف ایران مساعدت داشته باشند.
شمخانی بیان کرد: حضور و سخنرانی من در این مراسم به صورت طبیعی تداعی کننده ارتباط وثیقی است که بین رسانه و امنیت ملی وجود دارد و در این فرصت محدود تلاش خواهم کرد که به بخشی از تاثیر و تاثرات متقابل این دو حوزه بر یکدیگر اشاره کنم.
 وی خاطرنشان کرد: شعار بیست و سومین نمایشگاه  مطبوعات در سالجاری، رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی، پیشرفت ملی تعیین شده است. ماهیت این شعار واجد اشارات روشنی از ارتباط رسانه و امنیت ملی است.
شمخانی ادامه داد: بدون شک یکی از اصلی ترین مولفه های تقویت ساختار سیاسی و همسو کننده مجموعه منابع برای تحقق اهداف راهبردی در یک کشور موضوع انسجام اجتماعی است.
به گفته وی توسعه،تعالی و پیشرفت بدون وجود انسجام اجتماعی امکانپذیر نیست، چرا که فقدان انسجام اجتماعی به هدر رفت مهمترین منبع و موتور محرکه پیشرفت یعنی سرمایه های انسانی منجر خواهد شد. 
وی ادامه داد: در جامعه ای که امکان تعالی سرمایه های انسانی فراهم نباشد، نمی توان به شکل گیری انسجام اجتماعی امیدوار بود چرا که عقب ماندگی و جهل اجتماعی مهمترین مانع برای ایجاد انسجام اجتماعی است. انسجام بر پایه رویکرد  و منافع جمعی شکل می گیرد و تا زمانی که آحاد جامعه در مسیر تعالی قرار نگیرند، هویت ملی و شناخت کافی نسبت به منافع ملی ایجاد نخواهد شد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: بدون گفتگو،مفاهمه و اقناع سازی نمی توان به ایجاد بستر تعالی در جامعه امیدوار بود. امر و نهی در پاره ای موارد می تواند موجب شکل گیری آرامش و نظمی تصنعی در جوامع شود، اما به طور قطع تعالی سرمایه های انسانی را بدنبال نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه رسانه ها محور و پیشران اصلی برای ایجاد فضای گفتگو و تعالی و زمینه ساز نشاط و انسجام اجتماعی هستند، افزود: از جایگاه مسئول نهاد امنیت ملی کشور و به عنوان فردی که به موضوعات سیاسی،دفاعی و امنیتی اشراف دارد معتقدم که بدون ارائه تعریف مشخص از مسئولیتهای متقابلی که حاکمیت و رسانه نسبت به یکدیگر دارند نمی توان زمینه ایفای نقش حداکثری رسانه ها در حوزه تامین منافع ملی را فراهم کرد.
شمخانی افزود: به میزان کاهش اصطکاک دولت و حاکمیت با رسانه ها و واگذاری امور نظارت بر تخلفات حرفه ای رسانه ها به نهادهای صنفی حرفه ای و مسئولیت پذیر اعتماد متقابل بین حاکمیت و رسانه ها تقویت خواهد شد و با رشد سرمایه اجتماعی و سپس انسجام اجتماعی شاهد تقویت مولفه های امنیت ملی خواهیم بود. این حرکت ضمن آن که آزادی مسئولانه رسانه ها را شکل می دهد از امنیتی شدن حوزه فرهنگ که قطعا ضد انسجام اجتماعی و به تبع آن ضد امنیت ملی است، جلوگیری خواهد کرد.
وی گفت: البته مسئولیت شناسی و مسئولیت پذیری جزء لاینفک ایجاد این شرایط است که به طور طبیعی بخش مهمی از آن به رسانه ها و نهادهای صنفی و حرفه ای مرابط با آن مربوط می شود.در این مسیر رسانه ها نیز متقابلا باید نشان دهند که مرادشان از آزادی، ولنگاری و هرج و مرج نیست.باید بلوغ سیاسی و رسانه ای و تخصصی شان را بیش از گذشته به منصه ظهور برسانند. 
شمخانی افزود: فضای حرفه ای رسانه نیازمند رسانه حرفه ای است که مبنای فعالیتش هویت و منافع ملی باشد که ما در این بخش نیز با مشکلات قابل توجهی مواجه هستیم.  
وی ضمن تاکید بر نقشی که رسانه های کشور می توانند در تحقق مهمترین مسئله امنیت ملی کشور یعنی رفع موانع پیشرفت اقتصادی و در راس آن مبارزه قاطع و بدون تنازل با فساد اقتصادی دارند، خاطرنشان کرد: ما بر این باور اشتراک نظر داریم که فساد اقتصادی مهمترین عامل کاهش سرمایه اجتماعی و مانع اصلی رشد و پیشرفت اقتصادی است .ریشه های شکل گیری و خانه نشین شدن فساد در عدم پاسخگویی، عدم شفافیت، دور زدن قانون، رانت اطلاعاتی، برخوردهای سلیقه ای و تبعیض آمیز و باندبازی و فامیل سالاری است. طبیعتا اگر انسان عالم را محضر خدا بداند، در این عرصه، معصیت و فساد نمی کند.اما اگر فردیا جریانی از این فضا فاصله گرفت و احساس کرد که می تواند حیاط خلوتی را برای فرار از پاسخگویی و بی قانونی و ...ایجاد کند.
شمخانی ادامه داد: زبان رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی برای مبارزه با فساد اثبات شده با رعایت قانون و اخلاق نباید دچار لکنت شود. این روند به طور قطع ایجاد بازدارندگی خواهد کرد و به افزایش هزینه فساد و ناامن شدن فضا برای مفسدین  کمک می کند. 
وی گفت: همه باید به تیز شدن تیغ رسانه ها برای مقابله با فساد کمک کنیم و همه ابزارهای قانونی را برای ایفای نقش فعال و پیشروی رسانه ها در مقابله با فساد بکار بگیریم. رسانه ها باید بتوانند با اقتدار کامل ضمن برخورداری از امنیت بیان، امنیت قلم و امنیت شغلی به مسئولیت خود در چارچوب قانون عمل کنند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: به طور قطع عدم رعایت قانون در مواجهه با رسانه ها و برخوردهای سیاسی و سلیقه ای، جامعه رسانه ای را دچار تزلزل می کند. اصل قانون و انصاف و خودداری از رفتارهای سلیقه ای،سیاسی و خدایی نکرده منفعت جویانه از سوی رسانه نیز اصل غیر قابل تغییری است که عدم پایبندی به آن می تواند به محدود شدن فضای کنش سالم و مسئولانه رسانه ای در قبال مقابله با فساد شود.
وی گفت: با این اعتقاد در طول ۴ سال گذشته همه تلاش خود را برای ایجاد فضای مفاهمه با مجموعه رسانه های کشور و همکاری مشترک برای صیانت از ارزشها،منافع و هویت ملی و ایجاد زمینه های تعالی در حوزه های سیاسی،اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مصروف کرده ایم که البته راه طولانی و پر فراز و نشیبی نیز در پیش داریم.
 

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image