روحانی در صحن علنی مجلس:

هدف اصلی آمریکا از تحریم‌ها به زانو درآوردن نظام است/ در اقتصاد دولتی مشکل داریم

رئیس‌جمهور گفت: هدف اصلی آمریکا از تحریم‌ها به زانو درآوردن نظام پرقدرت جمهوری اسلامی ایران است.

هادی نیوز: حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز در صحن علنی مجلس در سخنانی پیش از تقدیم لایحه بودجه سال 1398 کل کشور،‌گفت: در آغاز به مناسبت ارتحال برادر گرامی حضرت آیت‌الله هاشمی شاهرودی رئیس محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام که پس از ماه‌ها رنج و درد بدرود حیات گفتند خدمت شما نمایندگان محترم، حوزه‌های علمیه، مقام معظم رهبری و به ویژه بیت معظم ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

وی ادامه داد: امروز مصادف با روز ولادت با سعادت عیسی مسیح (ع) است که در روایات ما آمده‌، او هم با مهدی موعود ظهور خواهد کرد و ما مسلمانان در همه مواقع مناسب و از جمله در زیارت‌هایمان از انبیاء بزرگ و از جمله عیسی مسیح یاد می‌کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: ما با همه مسیحیان، یهودیان و همچنین زردتشتیان همواره روابط برادرانه نسبت به دین خدا و توحید و دوستی و محبت است.

روحانی خاطرنشان کرد: لایحه بودجه سال 98 در شرایطی تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود که ما از اواخر سال گذشته با شرایط فشار و تحریم ظالمانه آمریکا مواجه شدیم. دی امسال دی ماه پربرکتی برای مردم خواهد بود و بهمن که چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم اما در دی ماه پارسال در اول و آخرش با یک مشکلاتی مواجه شد و همان حوادث اوایل دی ماه پارسال باعث شد آمریکایی‌ها با برداشت غلط و تصور ناروا اواخر دی ماه موضع‌گیری جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران و توافق هسته‌ای اعلام کند.

رئیس‌قوه مجریه اضافه کرد: همچنین در هر مقطعی قدم، فریاد و صحبتی شد تا فکر کند به اهداف خود دست پیدا می‌کنند،‌هدف اصلی آمریکا از این توطئه‌ها، تحریم‌ها و فشارها که مستقیما بر ملت بزرگ ایران است و بر مردم منطقه و بر شرکت‌های تجاری و اقتصادی جهان است و برخلاف همه مقررات بین‌المللی هدف اصلی به زانو درآوردن نظام پرقدرت جمهوری اسلامی ایران است. آمریکایی‌ها مانع بزرگ خودشان را در این منطقه حساس ایران سرافراز و قدرتمند می‌بینند و لذا هر گاه که ما در پیشرفت‌های داخلی توانستیم حرکت بزرگی را به وجود آوریم آنها سد راه شدند و پیش روی جمهوری اسلامی قرار گرفتند چون از توانمندی جمهوری اسلامی ایران هراس دارند.

روحانی اضافه کرد: بی‌تردید آمریکا به هدف خود نخواهد رسید. ایران سرافرازتر و قدرتمند‌تر و مردم ایران با استقامت و هوشیاری بیشتر در برابر این توطئه‌ها خواهند ایستاد اما بی‌تردید تحریم و فشار در زندگی مردم و رشد و توسعه کشور تاثیر خواهد گذاشت.

وی گفت: شما می‌دانید که از سال 92 و آغاز دولت یازدهم ما همه با هم دولت و مجلس، ملت و دولت یک تصمیمی گرفتیم که از تورم فزاینده جلوگیری کنیم و تورم را متعادل و تک رقمی کنیم و رشد منفی را به رشد مثبت برسانیم. اشتغال را به نقطه نسبتا مطلوب برسانیم اما این اهداف که با همکاری هم به دست آوردیم برای دشمنان ما و به ویژه آمریکا قابل تحمل نبود.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: ما در سال 96 یعنی پایان دولت یازدهم به تورم تک رقمی دست یافتیم و به رشد 3.7 در این سال رسیدیم و 790 هزار اشتغال خالص داشتیم و رشد سرمایه‌گذاری ما از منهای 17.4 به مثبت 3.4 رسیدیم. یعنی همه شاخص‌های ما مثبت بود و ما به سمت اهداف‌مان با انتخاب مسیر درست حرکت می‌کردیم.

روحانی تصریح کرد: اما آمریکایی‌ها در این وسط توطئه و نقشه شوم خود را برای تحریم ملت ایران اجرا کردند. ما در اوایل امسال یعنی سال 97 ابتدا با التهاباتی در بازار ارز و سپس در بازار کالا و علی‌القاعده در سایر بازارها مواجه شدیم. آنچه آمریکا در سال 97 مدنظر داشت دو مسئله اصلی بود،‌ ناامیدی ملت ایران به نظام و کشور و القاء ناکارآمدی نظام. که مردم تصور کنند دولت بر اوضاع مسلط نیست و برخی سایت‌ها و روزنامه‌هایی که متاسفانه گاهی تعبیرات‌شان نادرست یا ناپسند هست، گفتند دولت، کشور را رها کرده و از کنترل خارج شده است.

وی در این باره تاکید کرد: حتی شما دیدید بعضی‌ها که اقتصاد هم کمی بلد هستند و خوانده‌اند از ابر تورم سخن گفتند و بعضی‌ها از این که ایران به زودی ونزوئلا خواهد شد در روزنامه‌ها نوشتند و تلاش کردند مردم را ناامید و دولت را ناکارآمد تلقی کنند. البته بسیاری از اینها ممکن است هدف سوء نداشته باشند اما به هر حال دوستانی هم که در زمان سختی حرف دشمن را تکرار می‌کنند، متاسفانه آثارش برای ملت و نظام خطرناک خواهد بود.

رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: چرا اینچنین شد، سؤال اول من این است که کشوری که در مسیر توسعه حرکت می‌کرد، تورم را مهار و تک رقمی کرده بود، اشتغال را به سمت نقطه مطلوب پیش‌ می‌برد، رشد سرمایه‌گذاری را مثبت کرده بود، صادرات غیرنفتی را در دو سال با تراز مثبت حرکت داده بود و در بسیاری از زمینه‌های مهم و سرنوشت‌ساز به خودکفایی رسیده بود و کشوری که توانست حرکت بزرگ درکالاهای مهم در فولاد و پتروشیمی به وجود آورد و در زمینه گاز کشور را خودکفا کند و پتروشیمی‌ها را از غرب کشور تا جنوب کشور و از شمال تا جنوب همه جا آثار حرکت صنعت گاز و پتروشیمی را مشاهده می‌کردیم و در شرایط بسیار سخت آب و هوایی توانستیم مسئله آب آشامیدنی مردم را در سال 97 با داشتن مشکلات آب و هوایی عبور کنیم و کشوری که در طول چند سال گذشته قادر بوده بیش از 9.6  هزار مگاوات در برق کشور افزوده کند و از 70 هزار مگاوات به 80 هزار مگاوات رسیدیم و انشاالله در دولت دوازدهم 12 هزار مگاوات دیگر نیز به مدار خواهیم آورد. این ملت دولت و مجلس، قوه قضائیه، نیروهای مسلح جان برکف و در کنار هدایت‌های مقام معظم رهبری مسیر ما مسیر توسعه و اقتدار و پیروزی در بخش‌های مختلف بود.

روحانی بیان داشت: چرا یک مرتبه در ماه‌های اولیه سال 97 کشور و اقتصاد ما با التهاب مواجه شد. دلیلش این بود که اولاً تحریم‌ها توانست بر بازار ارز عملاً و رواناً تأثیر بگذارد. مردم ما شاید همه ریزه‌کاری‌ها را ندانند ما در مقطعی در اوایل سال 97 قرار گرفتیم که ذخیره اسکناس ما تقریباً صفر بود منظورم اسکناس ارزی است و آن التهاب‌ها در بازار به وجود آمد و دولت ناچار شد برای آرام کردن بازار تصمیماتی ولو سخت و برای دولت با اولویت نه اول و دوم بلکه سوم اجرا کند تا بتواند کشور را از التهاب نجات دهد.

وی در این باره تأکید کرد: تحریم باعث این اتفاق شد، با کشورهایی که مبادلات ارزی و بانکی داشتیم با مشکل مواجه شدیم هیچ کس نمی‌تواند بگوید تحریم در اقتصاد و زندگی مردم تأثیر منفی نمی‌گذارد اما هیچ کس هم نمی‌تواند بگوید آمریکا به اهدافش دست خواهد یافت. آمریکا حتماً شکست می‌خورد و به اهدافش نمی‌رسد اما در عین حال تحریم مشکلاتی را برای زندگی مردم به وجود می‌آورد. ما باید تلاش کنیم با هم این مشکلات را کاهش دهیم و این کار در قدرت ما است مجلس، دولت و نظام ما قادر است مشکلات را کاهش دهد و جلوی التهابات را بگیرد و شرایط را مساعد کند پس عامل اول تحریم بود.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: عامل دوم ساختارهای ناسالم اقتصادی در کشور که از دهه‌های پیش پای ما است بود چه در قبل و چه بعد از انقلاب. این ساختارهای نامناسب می‌تواند مشکلات بزرگی را برای کشور درست کند و این ساختار نامناسب بروز و ظهورش در شرایط تحریم بیشتر خواهد بود. اگر ساختار ما ساختار سالمی بود می‌توانم ادعا کنم که امسال یا حتی پارسال می‌توانستیم بودجه بدون نفت داشته باشیم.کل نفت ما در بودجه‌ای که امروز تقدیم مجلس شورای اسلامی می‌شود 142 هزار میلیارد تومان است. من از شما می‌پرسم،‌چقدر ما به صندوق بازنشستگی کمک می‌کنیم، اگر صندوق‌های ما سالم بود ما به نیروهای مسلح دو حقوق می‌دهیم. حقوق شاغلین و عینا حقوق بازنشستگان، تمام حقوق بازنشستگی نیروهای مسلح در بودجه سالانه ما امروز ذکر و درک می‌شود.

روحانی خاطرنشان کرد: سال 98 حدود 81 هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق‌ها پرداخت می‌کنیم. از 110 هزار میلیارد تومان در بخش رفاهی در بودجه 98 هشتاد و یک هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق‌ها پرداخت می‌کنیم. از 110 هزار میلیارد تومان در بخش رفاهی در بودجه 98 هشتادو یک هزار میلیارد تومان مربوط به بخش صندوق‌ها می‌شود. کی باید صندوق‌ها را در مسیر درست قرار دهیم؟ تا کی باید بودجه صندوق‌ها از بودجه سالانه پرداخت شود؟ پس این همه سرمایه‌گذاری برای صندوق برای چه بود؟

وی اظهار داشت: این زمانی بود که ما مشکل داشتیم به سمت صندوق می‌رفتیم، صندوق بازنشستگی آنقدر پول داشت و به ما کمک می‌کرد. در زمان جنگ در شرایطی ما این کار را می‌کردیم. این صندوقی که به ما کمک می‌کرد ببینید به چه روزی افتاده است و تامین اجتماعی که باید روی کار خودش بایستد و این همه بنگاه اقتصادی به اسم شستا درآمدش در سال چند درصد است و بنگاه‌های ضرردهش چند درصد است؟ ما در اقتصاد دولتی مشکل داریم، ما بخش خصوصی را تقویت نکردیم، محضر شما عرض می‌کنم اگر بخش خصوصی ما در کشور فعال بود و بار اقتصاد عمدتا بر عهده بخش خصوصی بود امروز تاثیر تحریم در کشور ما به مراتب کمتر بود. اگر بار بودجه بر دوش نفت نبود حتما اثر تحریم کمتر بود.

رئیس قوه مجریه ادامه داد:  شما ببینید یک مؤسسه غیرمجاز چه بلایی سر کشور آورد و چطور مردم، خانواده‌ها، سپرده‌گذارها گرفتار شدند و دولت را گرفتار کرد و امروز که من در خدمت شما هستم در تلاش برای اصلاح بانک‌ها از هر روز دیگر بیشتر هستیم و خوشبختانه جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی که به دستور رهبر معظم انقلاب تشکیل شد یکی از مباحثی که تقریبا بیشترین وقت این جلسات را گرفته موضوع بانکی است. یک زمانی موضوع بازار ارز بود اما مسائل بانکی الان بیشتر مطرح است.

روحانی با تاکید بر اینکه تا بانک ما سالم نشود اقتصاد ما سالم نمی‌شود، تصریح کرد: ما مشکل در مالیات داریم، معافیت‌های مالیاتی را باید رئیس سازمان برنامه و بودجه به همه مردم اعلام کند و به آنها بگوید چه کسانی از مالیات معاف هستند و چه بنگاه‌هایی مالیات نمی‌دهند،‌مردم با شفافیت و صراحت بدانند.

وی بیان داشت: بیشترین سود را سوداگران و دلالان می‌برند و کمترین مالیات را آنها می‌دهند.ما باید نظام مالیاتی‌مان را تصحیح کنیم نه اینکه مالیات دهنده در شرایط مشکل اقتصادی از او مالیات بیشتری بگیریم، پایه مالیاتی را گسترش دهیم، این پایه مالیاتی باید همه را شامل شود و هر که درآمد بیشتری دارد باید مالیات بیشتر بدهد.هر که بامش بیش، برفش بیشتر.

روحانی تصریح کرد: ما در زمینه مالیات و عوارض گمرکی که مجموع اینها نسبتا شرایط خوبی در بودجه سال 98 دارد و 153 هزار میلیارد تومان بودجه سال آینده را بخش مالیاتی و عوارض گمرکی تشکیل می‌دهد. آنچه ما در اینجا مشکل داشتیم شرایط‌های ساختاری و اقتصادی و از جمله بودجه ریزی ما بود. ما در بودجه خیلی حرکت‌های مخفی داریم که اینها باید آشکار شود. بودجه ما باید شفاف شود و هیچ راهی برای نجات از فساد و رانت جز شفافیت نداریم.

وی اضافه کرد: بزرگترین اقدامی که از نظر من دولت دوازدهم باید انجام دهد و فکر می‌کنم شما هم موافق باشید دولت الکترونیک است. ما تا دولت الکترونیک را تکمیل نکنیم و تا همه داده‌های اطلاعاتی ما در یک جا جمع نشود و تا مردم از شرایط کشور کامل مطلع نباشند ما باز هم دچار فساد و رانت خواهیم شد.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: بودجه پارسال یک نقطه مثبت داشت و آن نقد مفصل مردم نسبت به بودجه بود. من خواهش می‌کنم امسال هم مردم بعد از انتشار بودجه حرف بزنند، اشکال و نقد کنند. من یک نکته میخواهم بگویم، قدرتی در کشور ما هست که او باید کشور ما را از بعضی از مشکلات نجات دهد و آن قدرت مردم و افکار عمومی مردم است. دولت و مجلس توان ندارند با هم، هم تلاش کنیم توان نداریم. از ما و شما توانمندتر ملت بزرگ ایران و افکار عمومی است. افکار عمومی  می‌تواند ما را مجبور کند که راه درست را برویم.

روحانی اظهار داشت: این افکار عمومی در سایه این است که تمام داده‌های ما در اختیار مردم قرار گیرد و همه مردم بدانند چه کسی بودجه می‌گیرد و چرا بعضی وزارتخانه‌های ما چند تا دانشگاه و دانشکده و پژوهشگاه دارند، مگر ما یک آموزش عالی بیشتر باید داشته باشیم؟ یک آموزش عالی و باید تمام بخش‌ها یا منحل یا اقدام در وزارت علوم شوند.جای شرمندگی است من این جمله را بگویم که یک لیسانسه دکترا صادر می‌کند، سواد خودش لیسانس است اما زیر دکترا را امضا می‌کند. این به معنای آن است که آموزش عالی ما در مسیر درست قرار ندارد و هر دستگاهی آموزش عالی دارد و هر کسی دانشگاه دارد.و هر کسی مدرک صادر می‌کند.

وی تاکید کرد: ما امسال در تبصره 21 بودجه به این مسئله اشاره کردیم، شما کمک کنید تا این قدم مهم را برداریم. نمایندگان محترم ما خدمات را به مردم گران می‌دهیم، دولت خدمات را به مردم گران می‌دهد، اگر شما می‌خواهید از گرانفروشی صحبت کنید حتما نام دولت را در این لیست بگذارید. ما برای هر دانش‌آموزی به طور متوسط در سال آینده 4 میلیون تومان از خزانه مردم و بیت‌المال هزینه می‌کنیم. اگر دولت بخواهد این خدمت را از مردم بخرد و مردم خودشان این کار را انجام دهند حداکثر یک میلیون تومان می‌شود. 4 برابر از پول بیت‌المال ما هزینه می‌کنیم برای یک دانش‌آموز در حالی که می‌توانیم این را ارزان کنیم. البته این کار یکساله امکان پذیر نیست. ممکن است 5 یا 10 سال طول بکشد و ما امسال در بودجه این پیشنهاد را داده‌ایم که سال آینده حداقل 10 درصد به صورت خرید خدمت باشد و این می‌تواند با تصویب نمایندگان ادامه پیدا کند.

رئیس قوه مجریه خطاب به نمایندگان مجلس گفت: من از شما می‌پرسم، می‌خواهم از شما بپرسم چرا تحریم در ما اثر کرد؟ برای اینکه ما ساختارها را اصلاح نکردیم، اگر ساختارهای اقتصادی را اصلاح کنیم دلیل اول تحریم ظالمانه خارجی بود،دوم همین ساختارهای اقتصادی و سوم وضعیت روانی جامعه است.

روحانی در مورد وضعیت روانی جامعه در زمان تحریم‌ها گفت: آمریکایی‌ها از دی ماه پارسال شروعکردند علیه ما تبلیغ کردند،ما چقدر توانستیم روبروی آمریکا بایستیم، رسانه‌ها را می‌گویم، رادیو تلویزیون را می‌گویم، سایت‌ها را می‌گویم، همه آنها یک موبایل دست‌شان است آنها را می‌گویم،‌ ما چقدر توانستیم از لحاظ روانی و تبلیغاتی مقابل آمریکا بایستیم. اولش خیلی خسته و ناتوان دستگاه‌های تبلیغاتی ما حرکت کردند، یک مقدار بعد بهتر شد. بخش روانی تاثیر بسیار عمیقی داشت. درست است که تحریم مستقیما در اقتصاد اثر می‌گذارد اما در عین حال بخش روانی آن و انتظارات مردم می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

وی در مورد چهارمین عامل بروز مشکلات اقتصادی در سال جاری در کشور گفت: چهارم روابط خارجی ما است، روابط خارجی ما باید مستحکم‌تر شود. من از شما نمایندگان محترم می‌پرسم الان که آمریکا ما را تحریم کرده چند کشور دنیا حامی آمریکا هستند، اگر بخواهید بشمارید با انگشتان یک دست باید بشمارید. آمریکا برای اولین بار در 40 سال گذشته علیه ما توطئه کرده است. جنگ درست کرده، تحریم درست کرده، هواپیمای ما را سرنگون کرده و در کشور ما نیرو پیاده کرده، سکوی نفتی ما را زده است، اما همیشه آمریکا در توطئه‌اش علیه ایران قبلا توانسته بوده بسیاری از کشورها را همراه خود کند. چه در شورای امنیت سازمان ملل چه در دیپلماسی عمومی و چه در افکار عمومی.خیلی‌ها را همراه خودش کرده و خیلی‌ها فکر می‌کنند در مقابل ایستادگی ما با عراق حق با آن کشور است اما امروز این اولین بار است که بعد از 40 سال آمریکا علیه ملت ایران توطئه می‌کند و کسی با او نیست و منزوی شده، آمریکایی که همیشه ادعا می‌کرد ایران را منزوی می‌کند امروز منزوی‌ترین کشور است. در ماجرای توافق هسته‌ای نه سازمان‌های بین‌المللی با او هستند نه کشورهای بزرگ با او هستند، نه شورای امنیت نه آژانس بین‌المللی با او است، نه اروپا، آسیا، چین، روس با او است. خودش با 2-3 از اذناب خودش هست.ما هر چه بتوانیم رواب خارجی‌مان را قوی کنیم و با سایر کشورها روابط بهتری داشته باشیم به استثنای چند کشوری که با ما خصم هستند این روابط می‌تواند به ما کمک کند. هر چه بتوانیم هم پیمان و هم سو و هم نظر داشته باشیم به ما کمک خواهد کرد.

روحانی تصریح کرد:‌ چهار عامل تحریم خارجی، ساختارهای غلط اقتصادی در کشور، جنگ روانی و تبلیغاتی و شرایط روابط خارجی باعث التهاب شد و همه اینها دست به دست هم داد تا به این نقطه رسیدیم. اما دولت برای اینکه بتواند التهاب بازار را کنترل کند اولا بانک مرکزی ما تصمیم گرفت که بر مبنای مشکلات روزمره برنامه‌ریزی نکند، بانک مرکزی هر روزی که در بازار التهاب ایجاد می‌شد مجبور بود پول بیشتری به بازار تزریق کند.

وی خاطر نشان کرد: امروز ما به عکس عمل کردیم و ذخایر بانک مرکزی ما از لحاظ اسکناس از هر روز دیگر بهتر است و مداخلات بانک مرکزی به حداقل ممکن رسیده است و تلاش برای روابط بانکی با سایر کشورها علاوه بر تحریم‌های بانکی ادامه دارد. در واقع ثبات مالی و ارزی در یک دو ماه گذشته مخصوصا بعد از 18 آبان همان قولی که من به مردم دادم و به آنها عرض کردم 13 آبان هیچ تاثیر بر ما نخواهد گذاشت. همان وضعی که آمریکا از تمام توان خود استفاده کرده کار جدیدی را ایجاد نخواهد کرد.

روحانی ادامه داد: همانطور که به مردم قول داده و عرض کردم که 13 آبان هیچ تأثیری در ما نخواهد گذاشت و آمریکا از همه توان خودش درمورد ایران استفاده کرده و 13 آبان کار جدیدی نکرده و مشکل جدیدی را برای مردم ایجاد نخواهد کرد، اتفاقا دیدیم که  بعد از 13 آبان شرایط کشور، آرام‌تر شد. دشمن هر تیری که در چله کمان داشت رها کرد و مردم دیدند توان آمریکا چه مقدار است.

وی گام دوم را استفاده بیشتر از اموال و توانمندی‌های دولت برای سال آینده و سال‌های بعد دانست و گفت: ثروت و دارایی، فراوانی داریم منتها این ثروت‌ها را همه در گاوصندوق گذاشته و قفل شده است. دولت دارای با ارزش‌ترین زمین‌ها در داخل شهرها، در کنار شهرها و در مناطق مختلف کشور است و این زمین‌ها را قفل کرده است.

رییس جمهور با ذکر مثالی در این زمینه اضافه کرد: در یک استانی یک زمین بسیار وسیعی که البته کنار شهر و وصل به شهر بود، وجود دارد، گفتم این زمین برای چه کسی است گفتند فلان وزارتخانه این را در مالکیت دارد برای طرحی از 30 سال پیش، یعنی 30 سال پیش زمین را گرفته در گاوصندوق گذاشته و قفل کرده  و می‌خواهد 40 سال بعد آنجا طرحی را اجرا کند. نباید اجازه دهیم. باید اموال و دارایی‌هایمان را مولد کنیم نه منجمد.

روحانی گفت: بانک‌ها دارای بنگاه‌ها و املاک مختلف و اموال غیرمنقول در سراسر کشور هستند منتها اینها را نمی‌فروشند، بعد گفته می شود بانک ها نقدینگی ندارند. باید همه ملزم شوند و تمام بخش های دولت، اموال خودشان را عرضه کنند. به حول و قوه الهی با قولی که وزیر جدید کار داده سال 98 ، سال عرضه بزرگ بنگاه‌های اقتصادی به بازار سرمایه خواهد بود. ان‌شاء الله همه شستا، به بازار سرمایه خواهد آمد. البته در همه این کارهایی که می‌خواهیم بکنیم، بعضی‌ها ضرر می‌کنند. هیأت‌ مدیره‌های مختلف، مجمع‌های مختلف، داستان‌هایی وجود دارد. لذا برای اینکه از اینها بگذریم، باید همه توان‌مان را بکار بگیریم.

وی با بیان اینکه دولت ثروتمند و قدرتمند است، اظهارداشت: بخش نفت‌ما می‌تواند به میدان بیاید و اعتبار نفت به اندازه دولت است و بعضی از شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی گاهی بخش نفت را بهتر از کل دولت و وزارت دارایی می‌پسندند. این نفت قدرتمند باید به صحنه بیاید. باید سرمایه‌گذاری‌های جدید شروع شود. اگر امروز آمریکا جلوی سرمایه‌گذاری خارجی را گرفته است باید سرمایه‌گذاری‌های داخلی را با مشوق‌های لازم و سرمایه ایرانیان خارج از کشور جذب کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: اخیراً در شورای عالی امنیت ملی با مصوبه‌ای که داشتیم کار تمام ایرانی‌های دو تابعیتی را تسهیل کردیم و برخی از مقررات را اصلاح کردیم. و این مصوبه شورای عالی امنیت ملی را ابلاغ کردیم که هیچ ایرانی‌ برای ورود به ایران، تلاش در ایران و فروش اموالش ولو دو تابعیتی هیچ مشکلی نداشته باشد. این اقدام بزرگ شورای عالی امنیت ملی در ماه‌های اخیر به این دلیل بود که بتوانیم سرمایه ایرانیان را جذب کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت برای سال 98 قول هایی داده که در بودجه هم بخشی از آن منعکس شده است، گفت: تکمیل بیش از 2 هزار بنگاه اقتصادی و صنعتی نیمه تمام توسط این وزارتخانه تعهد شده است؛ بیش از 2 هزار هم بازسازی می‌شود و 20 هزار میلیارد تومان هم تسهیلات برای این کار در نظر گرفته شده است؛ برنامه ما در سال آینده این است که بیش از 4 هزار واحد صنعتی را فعال کنیم.

روحانی افزود: از اول بودجه تعدادی از نمایندگان محترم با هم بحث می‌کنند که بحث نان نیست، بحث‌ اینها بحث آب است و آب به عنوان یک مسأله مهم در کشور مطرح است و دولت در این راستا وظیفه دارد.

رئیس جمهور اظهار داشت: وزارت نیرو  و کارگروه 3 نفره متشکل از وزیر نیرو، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان محیط زیست، موظفند مشکل آب را حل کنند؛ در اینجا به نمایندگان مجلس قول می‌دهم که شورای عالی آب را هم در باقیمانده سال و سال آینده بیشتر تشکیل دهیم.

روحانی با بیان اینکه وقتی دولت اعلام می‌کند، یکجایی باید احیاء شود، فقط مختص آن مکان نیست بلکه وظیفه دولت، نسبت به تمام کشور، مساوی است، خاطر نشان کرد: همان‌قدر که برای ما زاینده رود مهم است، کارون هم اهمیت دارد؛ همانقدر که دریاچه ارومیه مهم است، هامون هم اهمیت دارد؛ ممکن است دولت بر مبنای اولویت‌ها قدم‌هایی را بردارد، اما دولت تنها به یک استان یا یک محله یا یک منطقه یا یک بخش ایران تعلق ندارد بلکه دولت به عنوان خادم، نوکر همه ملت ایران است.

رئیس جمهور افزود: راجع به رود کارون اقدامات بسیار مهمی انجام دادیم و از وزارت نیرو می خواهم لیست آن را منتشر کند که چه مقدار جلوی آلودگی‌ها را گرفتیم و خواهیم گرفت؛ کارون تنها نقش حیاتی برای مردم خوزستان ندارد. کارون رودخانه حیات ملی است و ما را به خلیج فارس متصل می‌کند.

روحانی تصریح کرد: دولت نسبت به معضل آب و مشکل آب برای همه مناطقی که حاد و بحرانی هستند، تصمیمات اساسی خواهد گرفت و خواهش می‌کنم نمایندگان محترم راجع به این مسأله نگران نباشند؛ حتماً و بی‌تردید به فکر همه مناطق کشور و استان‌های عزیز خواهیم بود؛ همانطور که باید برای اصفهان دلسوزی کنیم باید برای یزد، کرمان، سمنان، خوزستان و قم و برای همه کشور دلسوز باشیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آب به عنوان یک مسأله مهم و اساسی برای ما مطرح است. بنابراین این مشکل را باید حل کنیم و این مشکل را حل می‌کنیم، گفت: بودجه در اختیار شما است. به هر حال در بودجه اقداماتی که باید انجام بدهید، را تلاش کنید و انجام دهید و ما نیز اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

روحانی تصریح کرد: بنابراین برای اینکه بتوانیم از معضل عبور کنیم، دولت باید همه توان خودش را بکار بگیرد و در کنار دولت، مجلس نیز باید همه توان خود را بکار بگیرد و باید از توانمندی خودمان برای شرایط بهتر سال آینده استفاده کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سیاست بودجه‌ای سال آینده همانند سیاست بودجه‌ای سال گذشته، چند نکته برای ما بسیار مهم است، ادامه داد: اولین مسأله در تحریم، فشار به اقشار جامعه بویژه دهک‌های پایین جامعه است که به اینها فشار بیشتری وارد می‌شود چراکه شرایط تورمی در ماه‌های گذشته، شرایط مناسبی نبود و مردم به زحمت افتادند و در این شرایط باید برای اقشار ضعیف جامعه برای سال آینده و بودجه سال آینده تصمیم‌گیری‌های مهمی را اتخاذ می کردیم که این کار را در بودجه سال آینده انجام دادیم.

روحانی خاطر نشان ساخت: اولاً برای کالاهای اساسی، درمان و تجهیزات پزشکی در سال 97، 13 میلیارد دلار با دلار 4200 تومان در نظر گرفتیم و برای سال آینده این رقم را به 14 میلیارد دلار با همان قیمت افزایش دادیم. یعنی قیمت دلار در سال آینده برای همه کالاهای اساسی ما 4200 تومان خواهد بود. رئیس جمهور تاکید کرد: خواهش می‌کنم از بخش های عمومی، غیردولتی و همه بخش های اقتصادی کشور تا در این زمینه متعهد باشند و مردم ما را کمک و یاری کنند و دولت به سهم خودش در این زمینه یک قدم بسیار بزرگ برداشته است.

وی تاکید کرد: قدم دوم در بودجه سال آینده برای معیشت مردم و بخش هایی از جامعه است که حقوق ثابت از جمله حقوق بگیران شاغل، بازنشسته و مستمری‌بگیران هستند و دولت تصمیم گرفته حقوق شاغلین، بازنشسته‌ها و مستمری‌بگیران را سال آینده 20 درصد افزایش دهد تا باری که بر دوش مردم قرار گرفته است مخصوصاً آنهایی که حقوق ثابت دارند، کاهش پیدا کند.

رئیس جمهوری با اشاره به اختصاص بسته های حمایتی برای اقشار نیازمند جامعه و با تاکید بر اینکه مردم باید بدانند که دولت هم به فکر است و هم همه توان خود را بکار خواهد بست، گفت: تصمیم گرفتیم  اقدامات جبرانی یا حمایتی را برای تامین کالاهای ضروری انجام دهیم که پرداخت آن یک بار انجام گرفت و امیدوارم یک نوبت دیگر هم تا پایان سال انجام دهیم و سال آینده هم این روند ادامه خواهد داشت.

روحانی در ادامه سخنان خود از "تولید" به عنوان مسئله دوم یاد کرد و با بیان اینکه تولید امروز در بعضی از بخش ها با مشکل مواجه است، افزود: تولید هم از نظر  میزان کالا در بازار و هم برای صادرات و هم برای اشتغال کشور بسیار مهم است.

رئیس جمهور مشکل‌ امروز تولید در کشور را  بخاطر مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای دانست و با ارائه آماری در این زمینه گفت: در هشت ماه امسال 31.5 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشتیم که نسبت به پارسال حدود 13 الی 14 درصد بیشتر بوده است و واردات نیز حدود 12 درصد نسبت به مشابه پارسال کاهش یافته است پس تراز ما نزدیک 1.9 مثبت بوده و از یک نظر خوشحال‌کننده است .

روحانی گفت: وقتی واردات کاهش پیدا می‌کند، در بخش مربوط به کالاهای مصرفی عمدتا با کاهش مواجه می شویم که معمولاً خیلی مشکل ایجاد نمی‌کند اما در بخش کالاهای واسطه‌ای که در آنجا سرمایه گذاری می شود باید مراقبت کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه دو تصمیم مهم در این زمینه اتخاذ کردیم، گفت: تصمیم قبلی این بود که تمام واردکنندگان می توانند بدون ثبت سفارش، مواد اولیه مورد نیاز برای تولید و کارخانجات را در مناطق آزاد وارد کنند که این تصمیم مهمی بود و برای ما اهمیت داشت.

رییس جمهور اشتغال را بعنوان سومین اقدام مورد تاکید قرار داد و گفت: ‌سازمان برنامه و بودجه مکلف شد که با تمام دستگاه‌های اجرایی بتواند با یک توافقی که بین هم مبادله می‌کنند برای اشتغال سال آینده ، یک حرکت بهتری داشته باشیم. در این راستا بخش مسکن بار سنگینی بر دوش گرفته است البته مسکن که می‌گویم شما هنوز جدا نکردید و راه و مسکن و شهرسازی همه چیز با هم است مثل صنعت و بازرگانی که هنوز جدا نکردید و البته ما هنوز در انتظاریم که مجلس شورای اسلامی کمک کند تا بتوان کشور را در شرایط بهتری اداره کرد.

روحانی افزود: در بخش مسکن، وزیر مسکن و وزیر راه و شهرسازی قول داده که در دو سال آینده 400 هزار واحد مسکونی برای بازسازی بافت‌های فرسوده و یا ایجاد مسکن و 500 هزار برای تکمیل آنها مجموعاً 900 هزار اقدام کند این اقدام برای اشتغال و صنعت مسکن تأثیرگذار خواهد بود.

رییس جمهور گفت : در بخش مربوط به گردشگری، هم برنامه و بودجه کمک کرده و هم قول بخش گردشگری ما این است که بتوانیم جاذبه گردشگری را زیاد بکنیم، هم در بخش جاری و هم در بخش سرمایه‌گذاری،  سازمان برنامه و بودجه نیز بودجه خوبی گذاشته است. بنابراین مسأله اشتغال برای ما بسیار مهم است و این را با کمک وزارتخانه‌ها و بخش‌های مربوطه ادامه خواهیم داد.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه در بخش آب تلاش ویژه‌ای هم برای کاهش مصرف آب و هم برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی خواهیم داشت، گفت: در بخش کشاورزی برای کاهش مصرف آب اقدامات خوبی انجام شده و ان شاء الله سال آینده این اقدامات ادامه پیدا می‌کند. در بخش کشت گلخانه‌ای تا اول دولت یازدهم 8 هزار هکتار  داشته‌ایم و امروز این رقم به 15 هزار  رسیده که این یعنی دو برابر شده است. در طول این 5 سال کشت گلخانه‌ای ما 2 برابر شده است و به معنای صرفه‌جویی در آب است.

روحانی افزود: وزارت نیرو تصمیم دارد نرخ خاصی را برای 2، 3 ماه مصرف آب در نظر بگیرد که در دولت بحث می‌شود و این هم برای صرفه‌جویی و تعادل در مصرف آب است.

رئیس جمهور گفت: برای آب شیرین‌کن‌ها و انتقال آب به دشت مرکزی حتماً سال آینده تلاش خواهیم کرد  و همه اینها می‌تواند هم بخش اشتغال و هم بخش مشکلات اجتماعی ما را حل کند.

روحانی با بیان اینکه محیط زیست برای ما اهمیت ویژه دارد و نسبت به مسأله محیط زیست برای سال آینده اقدامات ویژه خواهیم کرد، افزود: ما آب را از دریا شیرین  و منتقل می‌کنیم؛ این حساسیتی که نمایندگان محترم راجع به آب دارند، یک حساسیت درستی است. موضوع آب، موضوع بسیار مهم و  حیاتی است؛ همه استان‌ها و مناطق حساس‌ اند و دولت باید به نیاز ملت ایران کامل توجه داشته باشد.

رئیس جمهور اظهار داشت: در بخش محیط زیست برای سال آینده، بودجه جاری‌ و بودجه عمرانی را ویژه در نظر گرفتیم کما اینکه در بخش پژوهش و آموزش عالی هم اقدامات ویژه‌ای انجام دادیم.

روحانی با اشاره به اینکه بودجه امسال را در مجموع با 407 هزار میلیارد تومان، دو سقفی کردیم، گفت: در سقف اول 4 هزار و 700 هزار میلیارد تومان و در سقف دوم دو تا 20 هزار میلیارد تومان دیگر در صورت کسب منابع جدید که در بودجه آمده است، خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در هفته‌های اخیر بودجه را اصلاح کردیم و در بودجه‌ای که برای 15 آذر آماده کرده بودیم با دستوراتی که مقام معظم رهبری دادند، اصلاحاتی انجام دادیم، گفت: بودجه‌ای که امروز تقدیم می‌شود بودجه‌ای است که با این اصلاحات انجام گرفته است و بودجه عمرانی هم در سال آینده 62 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

روحانی ادامه داد: امیدوارم با تلاش نمایندگان محترم بتوانیم بودجه را در بهمن ماه برای تدوین آیین‌نامه‌ها در اسفند و همچنین اجرای آن برای سال آینده از مجلس دریافت کنیم.

رئیس جمهور افزود:  سال آینده، اولین سال دهه پنجم و این بودجه برای اولین سال دهه پنجم انقلاب است؛ در سال آینده در دهه پنجم انقلاب اولین انتخابات مهم، یعنی انتخابات مجلس شورای اسلامی انجام خواهد شد که این هم ان شاء‌الله برای ما مبارک خواهد بود.

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.