این مطلب 532 بار خوانده شده
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا:

مکتب شهیدسلیمانی قدرت نرم‌افزاری و راهبردی برای شکست آمریکا و صهیونیسم بین‌الملل است

سرلشکر «سید یحیی صفوی» مکتب شهید سلیمانی را قدرت نرم افزاری و راهبردی شکست آمریکا و صهیونیسم بین الملل دانست.

هادی نیوز: سرلشکر پاسدار سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در پیش نشست «دومین همایش بین‌المللی گام دوم انقلاب، مکتب شهید سلیمانی، الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن ساز»، با بیان اینکه مکتب فکری چشم اندازی فلسفی، جنبشی، اجتماعی، فرهنگی و هنری است، اظهار داشت: مکتب، مجموعه‌ای از اعتقادات محکم واخلاق و رفتار‌های مرتبط برخاسته از باور‌های قلبی و عملکرد منبعث از اندیشه و تفکر انسان است، به گونه‌ای که از او شخصیت جامع و الگو ارائه دهد. مکتب، مجموعه جهان بینی و ایدئولوژی و رفتار‌های متفاوت، اما همسو است که نیاز‌های فکری و عملی را برای رسیدن به رشد و کمال انسان روشن می‌سازد.

سرلشکر صفوی با تعریف مکتب شهید سلیمانی اظهار کرد: مکتب سلیمانی یعنی مکتب اسلام ناب محمدی (ص) که در عصر حاضر مصداق این مکتب، رهبری و ایدئولوژی و پرچمداری این مکتب را حضرت امام خمینی (ره) و هم اکنون حضرت امام خامنه‌ای عهده دار هستند. مهمترین کارکرد و عمکرد این مکتب تربیت و ساختن ملت جوانی است که توانستند تحت تأثیر این ایدئولوژی و مکتب چهار رخداد راهبردی را در ۴۲ سال گذشته رقم بزنند.

وی در برشماری چهار رخداد راهبردی ۴۲ سال گذشته یادآور شد: پیروزی انقلاب کبیر اسلامی در ایران، پیروزی در دفاع مقدس، تثبیت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی و نظام مردمسالاری دینی و شکل گیری و تشکیل جبهه مقاومت ضدصهیونیستی و ضداستکباری چهار رخداد راهبردی بود که توسط تربیت شدگان مکتب اسلام ناب محمدی (ص) رقم خورد.

صفوی افزود: شهید سلیمانی تربیت شده مکتب اسلام ناب محمدی (ص) است و این سه رکن اساسی در اندیشه و تفکر و اخلاق و رفتار‌های اجتماعی و جهادی و مدیریت و فرماندهی اش، اساس کار و رفتار او بود.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی یک فرد انقلابی بود که در مکتب سپاه پاسداران و دفاع مقدس آموزش دید گفت: او پاسدار واقعی اسلام و امام حسین (ع) و سرباز امام زمان (عج) بود.

سردار صفوی ادامه داد: او نشان داد در چارچوب مکتب اسلام و رهبری امامین انقلاب فکر می‌کند، عمل می‌کند و عملیات‌های جهادی و انقلابی اش را در سطح راهبردی و در منطقه غرب آسیا و تحت تاثیر این مکتب اسمانی اجرا کرد.

مؤلفه‌ها و اصول حاکم بر مکتب شهید سلیمانی

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی در تشریح هفت مؤلفه و اصول حاکم بر مکتب شهید سلیمانی گفت: اعتقاد کامل به معاد و قران و مکتب اسلام و حقانیت مکتب اسلام و شیعه اثنی عشری، عشق به خدا و خلق خدا خصوصا مستضعفان که تحت سلطه مستکبران هستند از مؤلفه‌های مکتب سلیمانی هستند.

وی افزود: اعتقاد به جهاد فی سبیل الله بصورت مستمر تا اشکارشدن غلبه اسلام بر کفر و شرک جهانی، اعتماد و اتکال به نصرت الهی در همه شرایط زندگی و عملیات‌های دفاع مقدس از دیگر مؤلفه هاست.

فرمانده عالی دوران دفاع مقدس تصریح کرد: همان طور که ما در عملیات‌های دفاع مقدس در کنار تدبیر و طرح ریزی عملیات ها، در نهایت به نصرت الهی اعتماد و توسلات ائمه اطهار (ع) ایمان کامل داشتیم، این بزرگوار هم در طول ٢٢ سال فرماندهی نیروی قدس و مبارزه بی امان با صهیونیستها، امریکایی‌ها و داعشی‌ها علاوه بر خردمندی و تدبیر و شجاعت، اعتمادش به نصرت الهی کامل بود.

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در توصیف سایر مؤلفه‌ها و اصول حاکم بر مکتب شهید سلیمانی خاطرنشان ساخت: اصول حاکم بر مکتب سلیمانی دشمن شناسی و اقدام به موقع علیه دشمنان، التزام عملی و قلبی به تدابیر رهبری است. در مکتب سلیمانی، مردمداری و مردمیاری و خدمت به عموم انسان‌ها از هر ملت و آیینی حتی انسان‌های غیر مذهبی دارای یک اصل است، این جزو مکتب سلیمانی و اسلام ناب است.

اصول حاکم بر فرماندهی و مدیریت راهبردی مکتب سلیمانی

وی در ادامه به اصول حاکم بر فرماندهی و مدیریت راهبردی مکتب سلیمانی پرداخت و ادامه داد: شناخت عمیق آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و راهبرد‌های انان در منطقه و وابستگان ضعیف آن‌ها در برخی از کشور‌های عربی، شناخت راهبرد ان‌ها برای منطقه و اسلام، شناخت ظرفیت‌های مردمی و خلق قدرت از این ظرفیت‌ها در فرماندهی و مدیریت شهید سلیمانی برجسته بود.

سردار صفوی با اشاره به قابلیت‌های سردار سلیمانی در ظرفیت سازی جبهه بین الملل مقاومت اسلامی تأکید کرد: فرماندهی و مدیریت و ساماندهی نیرو‌های مردمی کشور‌های مختلف در جبهه مقاومت، از حیدریون و زینبیون و فاطمیون، هنر بالایی بود که توسط شهید سلیمانی به انجام شد. شهید سلیمانی جبهه مقاومت را بازتعریف کرد، در مکتب سلیمانی جبهه مقاومت از شرق مدیترانه تا غرب آسیا تا جنوب امریکا گسترده است.

قدرت فرماندهی همزمان شهید سلیمانی در سطوح راهبردی، عملیاتی و تاکتیکی

سرلشکر صفوی قدرت فرماندهی همزمان شهید سلیمانی در سطوح تاکتیکی، عملیاتی و راهبردی را از ویژگی‌های منحصربفرد شهید سلیمانی دانست که سایر فرماندهان کمتر از آن برخورداند.

وی افزود: ما چنین فرماندهانی کمتر داریم، که هم تاکتیک بکارگیری انواع سلاح‌ها در انواع صحنه‌های عملیاتی را بشناسد، بداند با موشک کورنت چگونه عملیات کند، چگونه در سطح عملیاتی چندین هزار نیروی عملیاتی را در کنار ارتش‌های کلاسیک وارد عملیات کند و راهبرد شکست امریکا و رژیم صهیونیستی و برخی از کشور‌های عربی را تشخیص دهد و در سطح راهبردی بتواند با روسای جمهور روسیه، ترکیه، عراق و افغانستان بعنوان یک دیپلمات ورزیده مذاکره کند. این ناشی از عملکرد ایشان در سطح راهبردی است.شهید سلیمانی زمان را از دست نمی‌داد

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید قاسم سلیمانی با بیان اینکه سختی‌های دوره کودکی و نوجوانی شهید سلیمانی که در کتاب خودنوشت اش چاپ شده است و تجربه و مصیبت‌های دوران دفاع مقدس از او شخصیتی بردبار، صبور و مقاوم در برابر شدائد ساخته بود تصریح کرد: فشار‌های زیادی بر جسم و جان این انسان مطلوب الهی و بنده صالح خدا وارد شده بود، او زمان را از دست نمی‌داد حتی وقتی در ماشین بود یا قران می‌خواند یا فکر می‌کرد یا می‌نوشت. از نظر ویژگی‌های اخلاقی او یک پاسدار انقلابی با روحیه جهادی و جسارت مقابله با دشمن بود.

سرلشکر صفوی با تأکید بر اینکه جنگیدن با دشمن جسارت و شجاعت و نترسیدن از مرگ می‌خواهد افزود: آن‌هایی که در دفاع مقدس به میدان آمدند انسان‌های شجاع بودند، ترسو‌ها هیچگاه به جنگ نیامدند، ترسو‌ها به مدافعان حرم نپیوستند.

حاج قاسم از سیم خاردار نفسش عبور کرده بود

عضو هیئت علمی دانشگاه جامع امام حسین (ع) خاطرنشان ساخت: حاج قاسم از سیم خاردار نفسش عبور کرده بود. در حرف آسان است، اما در عمل مشکل است او ارامش و اعتماد به نفس بالایی داشت. متوکل بر خدا و متوسل بر امامان بود و عقلانیت و دوراندیشی را همراه با اعتقادات قلبی اش در عملیات‌ها شرکت می‌داد.

وی افزود: حاج قاسم اهل تحزب و نگرش حزبی نبود، خط امام و ولایت خط سیاسی و خط قرمز او بود، هر کسی با امام و رهبری بود قاسم به او نزدیک بود هر که از امام و رهبری دور می‌شد قاسم هم از او فاصله می‌گرفت، خط قرمزش انقلاب و رهبری بود.

جلسات شهید سلیمانی با حضرت آقا در رشد حاج قاسم بسیار مؤثر بود

صفوی ادامه داد: او سوء ظن و بدبینی به کسی نداشت، بدقول و جاه طلب نبود، بشدت تحت تاثیر اخلاق و رفتار و تدابیر رهبری بود و در این که ٢٢ سال که فرماندهی نیروی قدس را عهده دار بود، به صورت مستمر خدمت اقا می‌رسید و عمق بینش راهبردی حضرت اقا نسبت به امریکا و صهیونیست‌ها در رشد حاج قاسم بسیار موثر بود.

وی افزود: او از صمیم قلب اعتقاد کامل به فلسفه ولایت فقیه که فلسفه حکومت در دوران غیبت است و به شخص امام و رهبری ایمان داشت، بدعاقبتی بعضی از سیاسیون بخاطر جدا شدن از این صراط است.

مدیریت راهبردی در مکتب سلیمانی یعنی تبدیل تهدیدات به فرصت‌ها

وی با بیان ویژگی‌های فرماندهی و مدیریت در مکتب سلیمانی اظهار داشت: مدیریت راهبردی در مکتب سلیمانی یعنی تبدیل تهدیدات به فرصت ها، او تهدید داعش را تبدیل به فرصت کرد و در عراق بیش از ٢٢ تیپ مردمی را در کنار ارتش عراق ساماندهی نمود و در سوریه بیش از ٦٠ یا ٧٠ هزار نیروی مردمی و کشور‌های دیگر را سامان داد این تبدیل تهدید به فرصت و ایجاد زیرساختی ماندگار برای امنیت و استقلال ملت هاست.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمانده دفاع از بلاد مسلمین هستند گفت: در مکتب سلیمانی از ظرفیت‌های عظیم ملت‌های اسلامی در سوریه و عراق و یمن و لبنان خوب استفاده شد، البته تدابیر مقام معظم رهبری و سیاست‌های کلان شورایعالی امنیت ملی بالاسر ایشان بود، اما آن سیاست‌ها را ایشان در صحنه میدان به بهترین شکل عملی می‌کرد.

حاج قاسم تدابیر مقام معظم رهبری را روی زمین به پیروزی می‌رساند

وی افزود: داعشی‌ها و امریکایی‌ها می‌خواستند بعد از سوریه و عراق برای ایران ایجاد ناامنی کنند آن فرمانده‌ای که تدابیر حضرت اقا و سیاست‌های کلان نظام را تبدیل به پیروزی روی زمین می‌کرد شخص قاسم سلیمانی و فرماندهان تابع حاج قاسم بودند.

صفوی با اشاره به قدرت مدیریت و فرماندهی سردار سلیمانی تصریح کرد: مدیریت و فرماندهی ایشان در هماهنگی نیرو‌های داوطلب مردمی و انقلابی با ارتش‌های کلاسیک عراقی و سوریه بسیار کار مهم و سختی است، اما حاج قاسم قابلیت انعطاف داشت. او سرداری خردمند اهل تدبیر در صحنه مقاومت اسلامی منطقه علیه دشمن بود.

وی تأکید کرد: من اعتقاد دارم همان گونه که خون شهدای دفاع مقدس راه کربلا را باز کرد خون شهدای مدافع حرم و شهید سلیمانی و مجاهدان جبهه مقاومت راه قدس را باز خواهد کرد و این آرزوی دست یافتنی است که در دوران حیات ما محقق خواهد شد.

مکتب سلیمانی عامل شکست سیاسی نظامی آمریکا در منطقه شد

رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سلیمانی ادامه داد: مکتب سلیمانی عامل شکست سیاسی نظامی امریکایی‌ها در اشغال افغانستان و عراق برای تشکیل هژمونی قدرت امریکا بعد از ١١ سپتامبر و عامل شکست امریکا در شکل گیری خاورمیانه جدید بود.

وی افزود: عامل شکست صهیونیست‌ها درجنگ ٣٣ روزه و قبل و بعد از آن در صحنه‌های عملیاتی جنوب لبنان، مکتب سلیمانی بود و صهیونیست‌ها امروز در ایجاد امنیت در سرزمین‌های اشغالی هم ناتوان هستند. صهیونیست‌ها بار‌ها برای تصرف نوار غزه حمله کردند، اما شکست خوردند.

حاج قاسم سلیمانی تک چهره قهرمان ملی ایران و قهرمان امت اسلامی است

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در جمع بندی سخنان خود خاطرنشان ساخت: حاج قاسم سلیمانی تک چهره قهرمان ملی ایران و قهرمان امت اسلامی است که می‌تواند الگوی قدرت نرم افزاری مدیریت و فرماندهی جهاد مومنانه و شجاعانه همراه با تدبیر و دانش نظامی و اخلاق انسانی و اسلامی باشد.

وی افزود: مکتب سلیمانی برای نسل‌های امروز و فردای ایران و جبهه مقاومت از شما افریقا تا غرب آسیا و از کرانه‌های اقیانوس اطلس و اقیانوس هند و اقیانوس آرام، برای مجاهدان و جوانان مبارز دو میلیارد مسلمان در جهت شکست راهبردی رژیم تروریستی امریکا و صهیونیسم بین الملل، الگو و چراغ راهنماست.

کمترین تأثیر خون شهید سلیمانی اخراج امریکا از منطقه و آزادی قدس شریف خواهد بود

سرلشکر صفوی با اشاره به آیه شریفه «کتب الله لاغلبن انا و رسلی» تصریح کرد: کمترین تأثیر خون شهید سلیمانی، شهید ابومهدی المهندس و شهید فخری زاده و مدافعان حرم اخراج قرای تروریستی امریکا از غرب آسیا و ازادی قدس شریف خواهد بود که به حول قوه الهی و با پیاده سازی مکتب سلیمانی به دست جوانان مجاهد جبهه مقاومت در زمان حیات ما تحقق پیدا خواهد کرد.

گفتنی است دومین همایش بین المللی گام دوم انقلاب، مکتب شهید سلیمانی، الگوی تربیت مدیران جهادی تمدن ساز به صورت حضوری و مجازی در تاریخ ۱۴ و ۱۵ بهمن سال ۱۳۹۹ برگزار می‌شود و علاقمندان جهت ثبت نام و حضور در همایش می‌توانند به پایگاه اینترنتی mgt.ihu.ac.ir مراجعه کنند.

 

 

دفاع پرس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.