این مطلب ۶۹۱ بار خوانده شده

شرط قبولی جهاد از زبان سردار شهید قاسم سلیمانی

«مثل نماز که باید توجه باشد که مورد قبول خدا باشد یعنی آن اخلاص، آن توجه باشد که مورد قبول خدا باشد، در جهاد هم همین باید باشد.»

هادی نیوز: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس صوت شهید سلیمانی را که شانزدهم اسفند ۱۳۶۶ در ستاد لشکر مریوان در عملیات والفجر ۸ سخنرانی کرده و در آن، شرط قبولی جهاد را اخلاص برشمرده است، منتشر کرد.

 

 

شهید سلیمانی در این سخنرانی گفته بود: «ما بعضی وقت‌ها زحمت که می‌کشیم، فشار‌ها و سختی‌ها را تحمل می‌کنیم، واقعاً توجه نداریم که برای چه این کار‌ها را می‌کنیم. یعنی داریم از معنویت فاصله می‌گیریم. من نمی‌گویم که کسی قرآن نمی‌خواند یا نماز نمی‌خواند، در عمل خود معنویت ندارد.

بحث من اینها نیست. بحث سر این است که توجه به هدف نداریم، توجه به تکلیف نداریم یعنی ما داریم یک کار مقدسی انجام می‌دهیم. آدم موقعی که به حج می‌رود مشغول مناسک حج است، تمام توجهش به این بعد معنوی است یعنی هیچ توجهی به ابعاد دیگر مکه ندارد، به خرید و چیزهای دیگر ندارد. تمام توجهش به ابعاد خود کعبه، مکه و تمام اینها جلب می‌شود.

ما الآن در یک کاری هستیم که یک فریضه‌ای است از حج بالاتر مانند نماز، واقعاً مثل نماز که باید توجه باشد که مورد قبول خدا باشد یعنی آن اخلاص، آن توجه باشد که مورد قبول خدا باشد. در جهاد هم همین باید باشد. در جهاد اگر ما توجه به این مطلب نکنیم، مثل مزدور قلمداد می‌شویم حالا این مکن است تشبیه خیلی سختی باشد، اما اگر روی آن دقت نکنیم واقعاً همین‌گونه است.»

سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی، در مورد اخلاص شهید سلیمانی در این فیلم، به شرح زیر است:

«اخلاص او از همه چیز او بالاتر بود. شهید سلیمانی ابزار شجاعت و تدبیر خود را برای خدا خرج می‌کرد و اهل ریا نبود. ما هم باید اخلاص را تمرین کنیم.»

 

 

دفاع پرس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image