ماجرای حضور مخفیانه امام خمینی(ره) در حرم حضرت عبدالعظیم

مرقد مطهر عبدالعظیم حسنی(ع) همواره در طول تاریخ محل زیارت شیعیان و محبان اهل‌بیت(ع) و نیز برترین علمای اسلام قرار گرفته است.

هادي نيوز: حضرت عبدالعظیم حسنی از عالمان سادات حسنی و از راویان حدیث شیعه است که نسب ایشان با چهار واسطه به امام حسن مجتبی(ع)‌ می‌رسد. این عالم بزرگ شیعه توفیق درک سه امام معصوم یعنی امام رضا، امام جواد و امام هادی(ع) را داشت و همواره مورد توجه و عنایت ایشان بود. صاحب‌بن عَبّاد در رساله‌ای که در شرح حال حضرت عبدالعظیم علیه السّلام نوشته در توصیف علمی ایشان آورده است: ابوتراب رویانی، روایت کرد که شنیدم ابوحمّاد رازی می‌گفت: خدمت امام هادی(ع) در سامرا رسیدم و مسائلی از حلال و حرام از ایشان پرسیدم. امام به پرسش‌های من پاسخ داد و هنگامی که خواستم از ایشان خداحافظی کنم به من فرمود: «ای ابوحماد، هنگامی که چیزی از امور دینی در منطقه‌ات برای تو مشکل شد، از عبدالعظیم‌بن عبدالله حسنی بپرس و سلام مرا به او برسان؛ یا أباحَمّاد! اَشکَلش عَلشیک شَی‌ءٌ مِن امرِ دینِک بناحِیَتِک فَسَل عَنهُ عَبدَالعَظیمِ‌بنَ عَبدِاللهِ الحَسَنِیّ و اقرِئهُ مِنِّی السَّلامَ». 

در عظمت زیارت ایشان همین بس که شیخ صدوق به‌نقل از محمّدبن یحیی عطّار نقل می‌کند خدمت امام هادی(ع) رسیدم. ایشان فرمود: «کجا بودی؟» گفتم: حسین‌بن علی علیه‌السلام را زیارت کردم. امام فرمود: بدان که اگر قبر عبدالعظیم را در شهر خودتان زیارت کنی، مانند کسی هستی که حسین‌بن علی علیه السّلام را زیارت کرده باشد؛ أما إنّک لَوزُرتَ قَبرَ عَبدِالعَظیمِ عِندَکُم کُنتَ کَمَن زارَ الحُسَینَ‌بنَ عَلِیٍّ علیه السّلام». (ثواب الاعمال، ص99) 

از این جهت مرقد ایشان همواره در طول تاریخ محل زیارت شیعیان و محبان اهل‌بیت(ع) و نیز برترین علمای اسلام قرار گرفت. در ادامه برای درک اهمیت زیارت عبدالعظیم حسنی به روایتی از تشرف امام خمینی(ره)  به مرقد مطهر این عالم بزرگ اشاره می‌شود.

سردار سرتیپ محسن رفیق‌دوست در کتاب امید انقلاب نقل می‌کند: «امام(ره) در مدت اقامت در مدرسۀ علوی یک شب اراده کردند بروند حضرت عبدالعظیم را زیارت کنند. فرمودند: "یک ماشین بیاورید مرا سوار کنید و برویم زیارت". ما می‏‌دانستیم که به این سادگی امکان‌‏پذیر نیست. بالاخره یک شب عده‏‌ای را مسلح به داخل حرم فرستاده بودیم و تمام مناطق مهم را تحت کنترل گرفتیم و بعد امام را به‌وسیله ماشین حفاظت کردیم و رفتیم تا حرم عبدالعظیم(ع). تا لحظه ورود امام به حرم کسی نمی‏‌دانست جریان چیست. به‌محض این‌که فهمیدند امام به حرم آمده به‌قدری ازدحام جمعیت زیاد شد که در بازگشت ماشین را از داخل بازار به کنار در حرم آورده بودیم. مردم آن‌چنان روی ماشین ریختند که برادر ابوالفضل توکلی راننده ماشین امام می‏‌گفت: «من به‌علت نبودن هوا احساس نفس‌تنگی کردم که با مشکلات فراوان توانستم ماشین را از آن شلوغی جمعیت خارج کنم و به تهران برگردیم».

همچنین حجت‌الاسلام ناطق نوری در جلد ششم کتاب  «پابه‌پای آفتاب» با اندکی تغییر نسبت به روایت رفیق‌دوست می‌نویسد «در ایامی که امام در مدرسه علوی اقامت داشتند یک شب، ساعت 10 مورخ 19/ 11/ 57 به‌طور ناشناس با ایشان و مرحوم شهید عراقی به زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) رفتیم. البته قبلاً به مسئولان حرم گفته شده بود حرم را خلوت کنند. اما آن‌ها نمی‏‌دانستند قضیه چیست؛ لذا تا مردم خبردار شدند امام زیارت‌شان را کرده بودند. امام در دو سه روز اولی که از پاریس تشریف آورده بودند فرموده بودند: «من متأثرم که در این چند روز که به ایران آمده‌ام هنوز به زیارت حضرت عبدالعظیم(ع) موفق نشده‌ام».

تسنيم

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.