ظریف در جمع خبرنگاران:

اینستکس برای اجرای ۱۱ تعهد اروپا در برجام کافی نیست

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در نشست برجام سه کشور اروپایی متعهد شدند ۱۱ تعهد را اجرایی کنند، اظهار داشت: در هیچ یک از این تعهدات، اینستکس یا سازوکار مالی وجود ندارد.

هادی نیوز: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای عدم رعایت ۳.۶۷ در غنی‌سازی اورانیوم تصمیم گرفته‌ایم اما اینکه غنی‌سازی مان در چه سطحی باشد بر اساس نیاز و ضرورت‌های کشور است.

وی در خصوص اجرای اینستکس نیز گفت: طرف اروپایی اعلام کرده که تراکنش‌های اینستکس در حال اجراست ولی باید از بخش خصوصی سوال کرد که در چه سطحی مبادلات انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در نشست برجام سه کشور متعهد شدند ۱۱ تعهد را اجرایی کنند، گفت: فروش نفت، بازگشت پول نفت، سرمایه گذاری در حمل و نقل و کشتیرانی از جمله این تعهدات بود.

ظریف ادامه داد: اروپایی‌ها متعهد هستند که این ۱۱ مورد را اجرایی کنند و در هیچیک از این تعهدات، اینستکس یا سازوکار مالی وجود ندارد.

وزیر امور خارجه کشورمان، اینستکس را مقدمه اجرای ۱۱ تعهد خواند و گفت: این ۱۱ تعهد در چارچوب ماده سه ضمیمه ۲ برجام نوشته شده اما اقدامات فعلی اروپایی‌ها در این زمینه کافی نیست.

وی تأکید کرد: تا زمانی که اروپا به برجام متعهد باشد ما هم متعهد خواهیم بود و در هر سطحی که اروپا برجام را اجرا کند، ما نیز اجرا می‌کنیم.

ظریف در واکنش به اظهارات دادستان کل کشور مبنی بر اینکه اینستکس فرزند معلول برجام است، گفت: معلول یا غیرمعلول، ما از اروپایی‌ها می‌خواهیم تعهدات خود را انجام دهند. تعهدات اروپایی‌ها بیش از این است.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص واکنش ترامپ به کاهش تعهدات ایران در زمینه افزایش سطح غنی سازی اورانیوم گفت: آقای ترامپ می‌تواند به هر چیزی واکنش نشان دهد. اگر می‌خواهد به خودش حق دهد که چنین واکنشی را نشان دهد اول باید نقض برجام و خروج از آن را متوقف کند و تحریم‌های غیرقانونی که به مثابه تروریسم اقتصادی علیه ۸۲ میلیون ایرانی است را متوقف کند، بعد تصمیم بگیرد.

وی افزود: این واکنش به عدم رعایت سقف ۳.۶۷ درصد است اما اینکه ما در چه سطحی غنی سازی کنیم خودمان تصمیم می‌گیریم.

ظریف همچنین در خصوص انجام نخستین تراکنش‌های مالی از سوی اروپایی‌ها در قالب اینستکس هم بیان کرد: اروپایی‌ها اعلام کردند که اولین تراکنش‌ها در حال انجام است ولی این کاری است که باید از بخش خصوصی سوال کنید.

وزیر امور خارجه در خصوص انتشار برخی اطلاعات مربوط فروش نفت در رسانه‌های داخلی، گفت: حتماً این کار در جهت منافع ملی نیست و به منافع ملی ضربه خواهد زد. وزیر نفت که از من ذی‌صلاح تر هست تا در این زمینه صحبت کند، این کار را برای منافع ملی نامناسب می‌داند.

وی در خصوص سریال گاندو هم گفت: من بر اساس سریال تلویزیونی که نمی‌توانم اقدامی انجام دهم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: من بحمدالله نگاه نمی‌کنم بنابراین نگران نیستم.

ظریف در پایان و در پاسخ به این سوال که این سریال را نگاه نمی‌کنید یا کلاً برنامه های صدا و سیما را نگاه نمی‌کنید، خاطرنشان کرد: من کلاً تلویزیون را نگاه نمی‌کنم.

دفاع پرس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.