آژانس بین‌المللی انرژی: تولید نفت ایران به 3.14 میلیون بشکه رسید

آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه اعلام کرد، تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی آگوست (مرداد ماه) روزانه به 3.14 میلیون بشکه رسید.

به گزارش پایگاه خبری هادی نیوز به نقل از فارس :  آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماهانه ماه سپتامبر که امروز منتشر شد، اعلام کرد، ایران در ماه گذشته میلادی یعنی آگوست (مرداد ماه) روزانه 3.14 میلیون بشکه تولید کرده که نسبت به ماه جولای افزایش 100 هزار بشکه‌ای را نشان می‌دهد.

بر اساس گزارش این نهاد بین‌المللی، میزان تولید نفت ایران در ماه جولای 3.04 میلیون بشکه بوده است.

بر اساس این آمار، ایران چهارمین تولیدکننده نفت اوپک است و برای گرفتن جایگاه سومی از امارات به تولید 80 هزار بشکه نفت در روز نیاز دارد.

این درحالی است که بر اساس گزارش اوپک که دیروز منتشر شد، ایران جایگاه سوم اوپک را از آن خود کرده است.

اوپک در جدیدترین گزارش خود با استناد به منابع ثانویه اعلام کرده است، تولید نفت ایران در ماه آگوست 2023 برابر با مرداد 1402 به 3 میلیون بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن 143 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

 

از این رو تولید نفت ایران از امارات که بر اساس آن گزارش 2.913 میلیون بشکه در روز است، پیشی گرفته و ایران جایگاه سوم اوپک را به دست آورده است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، ظرفیت پایدار تولید نفت ایران 3.8 میلیون بشکه نفت در روز است. ظرفی پایدار بنا بر توضیح این گزارش، ظرفیتی است که طی 90 روز به دست خواهد آمد و برای مدت طولانی حفظ خواهد شد.

بر اساس برآورد این نهاد بین‌المللی، تولید نفت اوپک در ماه آگوست 27.96 میلیون بشکه در روز بوده است که نسبت به ماه جولای 90 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. اوپک در ماه جولای 27.87 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده بود.

در عین حال، عربستان در این ماه روزانه 9.98 میلیون بشکه و روسیه 9.48 میلیون بشکه نفت تولید کرده‌اند.

بر این اساس تولید نفت عربستان 100 هزار بشکه در روز در ماه آگوست کاهش یافته و تولید نفت روسیه نسبت به ماه گذشته تغییر نکرده است.

گروه اوپک پلاس در ماه آگوست 42.75 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده‌اند که این رقم در ماه گذشته یعنی جولای 42.62 میلیون بشکه در روز بوده است.

تولید اعضای اوپک پلاس که در توافق کاهش تولید حضور دارند نیز در ماه آگوست نیز 35.99 میلیون بشکه در روز اعلام شده است که کاهش 20 هزار بشکه‌ای نسبت به ماه قبل را نشان می‌دهد.

پایان پیام/*

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.