کارگر: در هفته دفاع مقدس امسال به نقش زنان در جنگ تحمیلی اهتمام بیشتری شده است

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: در نمایشگاهی که امسال به مناسبت هفته دفاع مقدس تدارک دیده شده است، به نقش زنان در دفاع مقدس توجه بیشتری شده و بخشی از اقدامات زنان در دفاع مقدس نمایش داده می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری هادی نیوز به نقل از فارس :  نشست خبری سردار سرتیپ بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، با اصحاب رسانه به ‌مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس امروز (یکشنبه) در موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

سردار کارگر در این نشست، با بیان اینکه «دفاع مقدس» عینیت‌بخشی به اسلام ناب محمدی و تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی و جامعه امام زمانی بود، دفاع مقدس را اوج ایثار و فداکاری، مظهر وحدت ملت ایران و تحقق ولایت‌فقیه با رهبری حضرت امام(ره) دانست و اظهار داشت: دفاع مقدس اوج عقلانیت و عالمیت در مقابله با تهاجم رژیم بعث عراق بود. ملت غیور ایران اسلامی در این دوران مقدس به باور «ما می‌توانیم» رسیدند. قدرت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی در جنگ تحمیلی به دنیا ثابت شد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ادامه با تشریح برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس افزود: تمهیدات بسیاری در سراسر کشور اندیشیده شده و از ۳۱ شهریور برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس آغاز می‌شود. کارها و برنامه‌ها در استان‌ها با مسئولیت استانداران، در شهرستان‌ها با مسئولیت فرمانداران و در نیروهای مسلح با رؤسای ستادها پیگیری می‌شود. در ۴۷۷ ستاد گرامیداشت مناسبت‌های ملی گرامیداشت، مناسبت‌های دفاع مقدس و مقاومت، شامل ۱۸ ستاد در نیروی‌های مسلح، ۲۸ ستاد در وزارتخانه‌ها، ۳۱ ستاد در استان‌ها و ۴۰۰ ستاد شهرستانی در حال کار هستند. در هفته دفاع مقدس امسال هزار و ۱۸۶ برنامه و ۵ هزار و ۹۰۰ فعالیت تعریف شده که به تفکیک سازمان‌ها برنامه‌ها مشخص است.

سردار کارگر گفت: رونمایی از ۴۴۴ کتاب و ۱۱۷ کتاب صوتی، تولید و پخش ۸۲ نماهنگ، برگزاری هزار و ۳۱۴ مراسم تکریم رزمندگان و ایثارگران و یادبود شهدا، برپایی ۴۲۹ نمایشگاه آثار هنری، ۳۲۷ نشست تخصصی، ۱۰۹ شب شعر و خاطره و ۲۴ نمایش و تئاتر خیابانی از سایر برنامه‌های پیش‌یینی شده برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اشاره به اینکه همایش سراسری جهاد و مقاومت از دیروز تا امروز در تهران با حضور رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز ۲۹ شهریور در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار می‌شود، بیان داشت: این همایش به‌صورت تصویری همزمان در مراکز استان‌ها و شهرستان‌ها، پادگان‌ها، مراکز بسیج، دانشگاه‌های نیرو‌های مسلح و همه مراکزی که فعالیت فرهنگی دارند، برگزار می‌شود.

رئیس ستاد مرکزی گرامیداشت مناسبت‌های ملی دفاع مقدس و مقاومت گفت: در این مراسم که به‌صورت زنده پخش خواهد شد، پیشکسوتان، فعالان حوزه دفاع مقدس و مقاومت، اقوام ایرانی و نمایندگان ادیان توحیدی، خانواده شهدای دفاع مقدس، مدافع امنیت و مدافع سلامت حضور خواهند داشت.

سردار کارگر با اشاره به اینکه در هفته دفاع مقدس امسال یک میلیون نفر از زنان و همسران پیشکسوتان دفاع مقدس و شهدا در سراسر کشور تجلیل به عمل خواهد آمد، تصریح کرد: سال گذشته از یک میلیون پیشکسوت دفاع مقدس در سراسر کشور تقدیر شد، امسال نیز از یک میلیون همسر پیشکسوت تجلیل می‌شود که همه دستگاه‌های کشوری و لشکری، فرمانداران و بخشداران در این کار مساعدت خواهند کرد.

وی نقش زنان را در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بسیار ارزشمند دانست و افزود:  نقش زنان در دفاع مقدس کمتر از مردان نیست و جایگاه مادران و خواهران جانبازان و شهدا بی‌بدیل است. سال گذشته نمایشگاهی در حاشیه دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی برپا شد که معظم‌له در ۳۵ دقیقه بازدید خود از نمایشگاه مربوطه فرمودند: «به نقش زنان در دوران دفاع مقدس بیشتر اهتمام ورزید»؛ لذا نمایشگاهی که امسال در ۲۹ شهریور تدارک دیده شده است به نقش زنان در دفاع مقدس بیشتر توجه شده است و بخشی از اقدامات زنان در دفاع مقدس نمایش داده می‌شود. فیلم سینمایی «حوض خون» اکنون در حال تصویربرداری درباره زنان است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در ادامه به رژه نیروهای مسلح در ۳۱ شهریور در سراسر کشور اشاره کرده و افزود: رژه نیروهای مسلح در مراکز استان‌ها برگزار می‌شود و مسئولیت آن برعهده سپاه پاسداران خواهد بود. این مراسم در تهران و در مرقد مطهر امام راحل انجام خواهد شد. یک رژه دریایی هم داریم که در صبح ۳۱ شهریور در استان هرمزگان و توسط ارتش جمهوری اسلامی ایرانی برگزار می‌شود.

سردار کارگر با بیان اینکه رئیس ستاد کل نیروهای مسلح سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه خواهد بود، گفت: در نمازهای جمعه نیز از فرماندهان دفاع مقدس دعوت می‌شود تا پیش از خطبه‌ها سخنرانی کنند.

وی از برگزاری مراسم گرامیداشت عملیات کمان ۹۹ و عملیات ثامن‌الائمه به‌عنوان اولین عملیات موفقیت‌آمیز دفاع مقدس خبر داد و افزود: کنگره ملی شهدای منا را نیز بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار خواهد کرد. نثار گل، عطر‌افشانی مزار شهدا، میثاق با آرمان‌ها، نواختن زنگ ایثار در اولین روز بازگشایی مدارس، یادواره شهدای محلات، طرح آبروی محله و دیدار با خانواده شهدا از سایر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای گرامیداشت هفته دفاع مقدس است.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بیان داشت: همایش سنگرسازان بی‌سنگر با حضور همه پیشکسوتان و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی برگزار می‌شود. برگزاری مراسم گرامیداشت شهدای مدافع سلامت، تجلیل از خانواده این عزیزان و تکریم خانواده شهدا، ‌جانبازان و ایثارگران با کمک همه دستگاه‌های کشوری و لشکری را نیز خواهیم داشت. مراسم ورزشی و دیدار تیم‌های ورزشی با حریف‌های داخلی و خارجی نیز با یاد و نام شهدا و تجلیل از خانواده شهدا انجام خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: همچنین پیاده‌روی خانوادگی، ویزیت رایگان بیماران در مناطق محروم توسط نیروهای مسلح و بهداشت و درمان و رزم‌نمایش و نمایش‌های میدانی در استان‌ها انجام خواهد شد. مراسم یادواره شهدای فرهنگی، دانش‌آموز و دانشجو به صورت منفک برای فرهنگیان، دانشجویان و دانش‌آموزان توسط آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می‌شود‌. مستندهای دفاع مقدس در ۱۰۰ قسمت با عنوان «روایت معیار» که از قبل دفاع مقدس ایران و اتفاقات را روایت می‌کند، با تأیید بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس توسط شبکه افق سازمان صدا و سیما آماده شده که ۵ قسمت این مستند پخش و رونمایی خواهد شد. رزمایشی با عنوان کمک‌های مؤمنانه و کمک به اقشار مردم را داریم و برنامه شب خاطره و روایتگری در دانشگاه‌ها، مدارس، مساجد و محلات با روایتگری فرماندهان و رزمندمان برگزار می‌شود.

سردار کارگر به موضوع خاطره‌گویی و اهمیت آن پرداخت و افزود: موضوع خاطره‌گویی مهم و جذاب است و به واسطه همین خاطره‌گویی‌ها، دفاع مقدس می‌تواند به نسل بعدی منتقل شود. البته خاطره‌گوها باید آموزش‌های لازم را ببینند و به ذائقه مخاطب توجه کنند‌. ساماندهی این کار برای خاطره‌گویی‌ بین کودکان و نوجوانان انجام شده و به دنبال این هستیم تا بانوان با زبان کودکانه این کار را انجام دهند.

وی بیان کرد: حضور در آسایشگاه‌ها و دیدار با جانبازان در شهرهای مختلف انجام می‌شود. عزیزان جانباز بیشترین سختی را کشیده و سا‌ل‌ها در بستر جانبازی بودند. ما جانبازانی داریم که بیش از ۴۰ سال روی تخت بیمارستان خوابیده و جالب اینکه در صحبت با او، این عزیز به ما روحیه می‌داد. جانبازانی که در منزل هستند با کمک همسرانشان توانستند روزگار بگذرانند که این نقش و جایگاه ویژه زنان را نشان می‌دهد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در خصوص تکرار هر ساله برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس بیان کرد: تکرار برنامه‌ها همیشه بد نیست و بعضاً اتفاق خوبی است. برخی برنامه‌ها مثل رژه نیروهای مسلح هر ساله انجام می‌شود، اما در برخی برنامه‌ها می‌توانیم جزئیات را تغییراتی بدهیم. مثلا در تجلیل از پیشکسوتان کار خوبی را شروع کردیم که در اولین سال برگزار آن ۵۰۰ نفر از فرماندهان لشکر و تیپ تجلیل شدند، سال بعد تعداد تجلیل شده‌ها ۲۰ هزار، سال بعدش ۲۰۰ هزار، سال بعد آن تا به یک میلیون نفر رسید و امسال هم از یک میلیون همسر ایثارگر تجلیل می‌شود.

سردار کارگر تصریح کرد: سازمان صدا و سیما برنامه‌های مفصلی به مناسبت هفته دفاع مقدس دارد و نیازمند این هستیم اصحاب رسانه پای کار بیایند؛ چرا که ذائقه مردم را بهتر می‌دانند. باید دست به دست هم دهیم و نگذاریم دفاع مقدس تحریف و به انحراف کشیده شود چرا که آنقدر حقایق زیبا وجود دارد که اگر به مردم بگوییم از آن استفاده‌های لازم را خواهند برد.

وی با حمایت از فیلمسازان دفاع مقدس بیان کرد: فیلمسازانی که می‌‎خواهند فیلم در حوزه دفاع مقدس و مقاومت بسازند در مورد تجهیزات و وسایل نظامی نگران نباشند؛ چراکه ما آماده‌ایم با کمک نیروهای مسلح تجهیزات مورد نیاز را در اختیارشان قرار دهیم. نبود منابع از جمله منابع مکتوب و فیلم و تصاویر همواره یکی از دغدغه‌های فیلمسازان بود که آماده کمک در این زمینه هستم؛ چرا که هنوز جذاب‌ترین فیلم‌ها را می‌توان در حوزه دفاع ساخت.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با بیان اینکه قریب به ۲ هزار کتاب در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس رونمایی خواهد شد و در حوزه فضای مجازی کارهای بسیار خوبی صورت گرفته است، افزود: توجه به حوزه جوانان و نوجوانان کار سختی است، اما امیدواریم آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات فناوری دروس این حوزه را در کتاب‌‎های درسی بگنجانند. درباره ۲ واحد درس دفاع مقدس در دانشگاه‌ها اقدامات قابل قبولی انجام شده است.

سردار کارگر با اشاره به طرح برخی مسائل و شبهات در مورد دفاع مقدس گفت: بالای ۹۵ درصد از مسائل جنگ طبقه‌بندی ندارند و کمتر از ۵ درصد از آن طبقه‌بندی شده است که طرح آن قابل توجه نیست. در عملیاتی همچون عملیات کربلای ۵ که در منطقه‌ای محدود ۲ ارتش بزرگ با هم رودرو شدند، روایت ۲ فرمانده لشکر و گردان متفاوت است؛ چرا که زاویه دید متفاوت بوده است. در طرح بسیاری مسائل اختلاف وجود ندارد و فقط در برخی تحلیل‌ها ممکن است، روایت‌ها متفاوت شود. دفاع مقدس ما بسیار پاکیزه است و این را می‌توان در همکاری همه مسئولان برای اجرای ۶۸ کلان پروزه دفاع مقدسی دید که جزو کارهایی است که همه مسئولین برای انجامش پای کار آمدند و توافق کردند. همه توان ما این است حقایق را بیان کنیم و در کنار بسیار کارهایی که انجام شده بسیار کار هم مانده است که باید انجام شود.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تصریح کرد: مرکز افکار سنجی آراء در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس تأسیس شده که در نظرسنجی اخیر در مورد توان جمهوری اسلامی ایران از نظر دفاعی قریب به ۸۰ درصد مردم اتفاق نظر داشتند که اگر تجاوزی علیه کشورمان صورت بگیرد، جمهوری اسلامی اقتدار پاسخگویی را دارد و ۷۹ درصد از مردم گفته‌اند آمادگی این را داریم از کشور دفاع کنیم. این نشان می‌دهد علی‌رغم اختلاف سلیقه‌ها مردم پای کار هستند. یکی از کارهای رسانه‌های ما باید امیدبخشی باشد تا در شرایطی که دشمن امنیت و امید ما را هدف گرفته است، امید خود را از دست ندهیم. شک نکنیم که آینده کشور درخشان است اما باید سختی‌ها را تحمل کرد. امروز هم ایران اسلامی سربلند است و سربلندتر خواهد بود.

پایان پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.