چرا سال 1395 سال « اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل »

گردآورنده : زهرا قربانی

میانه استان آدربایجانشرقی

 

چکیده

مسائل اقتصادی امروزه، به موضوع اصلی فعالیتهای بین المللی تبدیل شده است اهمیت اقتصاد و مسائل  مربوط به آن بر هیچکس پوشیده نسیت چرا که اساس اموارت جهانی بر پایه اقتصاد بنا نهاده شده است در این بین رشد اقتصادی و داشتن اقتصادی قوی و پویا لازمه هر فعالیت و یکی از ارکان قدرت کشورها محسوب می گردد. تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تولیدات داخلی ، تقویت درون، شعاری عمل نکردن و باور داشتن به استعدادها و نیروهای خودی ، پرهیز از بک بعدی عمل کردن اصل مهمی در توانبخشی اقتصادی ما می باشد ضرورت مهم در پیام رهبری روشنگری و اصلاح شیوه و روشهای اقدام و عمل بهنگام و داشتن روحیه جهادی و خستگی ناپذیر می خواهد تا بتوان به فرمایشات ایشان جامه عمل پوشاند.

کلید واژه ها: اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل

مقدمه

جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به اهداف چشم انداز 1404می بایست رویکردی رقابتی و تعامل حداکثری با بهره برداری از فرصت ها را اتخاذ نماید. ضعف های محیط داخلی را از بین ببرد و تهدیدهای محیط خارجی را خنثی نماید. بدیهی است از نقاط قوت نیز می بایست بهره برداری بهینه به عمل آید و تا آنجا که ممکن است باید نقاط قوت، نقاط ضعف را پوشش داد و فرصت ها ی موجود استفاده راهبردی نمود.

با توجه به موقعیت پر تلاطم و پر شتاب در منطقه خاورمیانه چنانچه جمهوری اسلامی ایران خواهان دستیابی به اهداف و موقعیت ترسیم شده در سند چشم انداز افق 1404 است لازم است که با اعمال مدیریت راهبردی نسبت به محیط داخلی و خارجی ،راهبرد های اثر بخش تدوین و اجرا گردد. (اکرمی نیا،57،92)

هدف اصلی این مقاله چرایی سال 95 و نامگذاری ان به سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل است.سوال اصلی این مقاله اینست که :راهبردهای اجرایی این شعار و دستبابی به اهداف آن کدامند؟چرا رهبر انقلاب در شعار سال های مختلف بر لزوم اصلاح اقتصاد و وضعیت اقتصادی کشور تاکید دارند؟

بر این اساس در این مقاله سعی شده تا حدودی به تبین و واکاوی این موضوع پرداخته شود و در عین حال این پژوهش با استفاده از بیانات و اسناد مدارک ارائه شده طی چندین سال سخنرانیهای مقام معظم رهبری و دغدغه های ایشان مورد بررسی قرار گرفته و راهبردهای برای دستیابی به اجرایی هر چه بهتر ان ارائه شده است

بیان مسئله

ایران به عنوان یکی از مهمترین کشورهای مهم در منطقه خاورمیانه و با توجه به موقعیت استراتژی و ژئوپولیتیکی و دارای منابع سرشار انرژی و ویژگی های تاریخی و فرهنگی، همواره کانون توجه جهانیان بوده است. جایگاه جمهوری اسلامی ایران و موقعیت خاص آن و داشتن 15 همسایه به عنوان دومین کشور دنیا به لحاظ تعدد همسایگان است. از میان همسایگان 7 کشور دارای مرز خشکی  با کشور هستند ، دسترسی به آب های آزاد ، مسیر ریلی سراسری و اتصال شمال وجنوب کشور به یکدیگر ،قرار گرفتن در شاهراه اقتصادی و غیره ،ظرفیت بالقوه در تعاملات اقتصادی با کشور های منطقه برای کشور ایجاد کرده است.و موجب اهمیت بسیاری به ایران شده است و نقش مهم ان در منطقه بر هیچکس پوشیده نیست.

امام خامنه های (مد ظله) نیز با طرح مسائل و عناوین اقتصادی در شعار سال های مختلف  (1373،1372،1370...) بر لزوم اصلاح برخی رفتارها و فرهنگ های غلط اقتصادی تاکید کردند و توجه همگان را خواستار شدند. ایشان همچنین با رصد دقیق و کامل وضعیت اقتصادی کشور و نیز اقدامات خصمانه دشمنان انقلاب اسلامی، حفظ و ارتقاء نقاط قوت اقتصاد ایران و بر طرف کردن نقاط ضعف آن را گوشزد نمودند. (صمدی، مجتبی،4)

در سال 1384، سند چشم انداز توسعه جمهوری اسلامی ایران در افق 20 ساله تدوین و از سال 1384 با بلاغ آن از سوی مقام معظم رهبری به مبادی ذی ربط ، مبنای قانون گذاری، اتخاذ تصمیمات کلان سیاست مداران و اقدامات مجریان گردید. این سند در افق 1404 ایران را کشوری توسع یافته و دارای جایگاه اول اقتصادی ،علمی و فناوری در سطح منطقه توام با حفظ هویت اسلامی و انقلابی،همراه با تعامل سازنده و موثر در روابط بین الملل ترسیم نموده است. (اکرمی نیا،34،1392)

رهبر انقلاب طی چندین سال متوالی،مسئله اقتصادی را از مسائل مهم عنوان نموده و با بیان اصلاح الگوی مصرف،جلوگیری از اسراف، تولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی ،مسئله همت مضاعف و کار مضاعف، مسئله جهاد اقتصادی ، حرکت عمومی در زمینه اقتصادی را مطرح نموده اند.

مفهوم اقتصاد :  انسان با توجه به تمایلی که به ارضای نیاز های خود دارد ، سعی می کند که با صرف حداقل تلاش یا هزینه ، حداکثر نتیجه را به دست آورد. این راه و روش ، اصل اقتصاد نامیده شده ، فرد تحت تأثیر هر مشرب خاص که باشد ، لازم است بر مبنای این اصل رفتار کند . بنابرین ، « اقتصاد » علمی است که رفتار و رابطه انسان را با اشیای مادی مورد نیاز او که به رایگان در طبیعت نمی یابد ، مطالعه می کند . مطالعه اقتصاد باید درک ، بیان و تا حدی پیش بینی رفتار اقتصادی انسان را امکان پذیر سازد . این مطالعه باید به بهبود رفاه مادی فردی و اجتماعی بشر کمک کند ؛ بنابرین می توان ادعا کرد که اقتصاد، قبل از هر چیز ، به تجزیه و تحلیل و تو ضیح شرایط و روابطی که در قلمرو رفاه مادی قرار دارد ، می پردازد . و اقتصاد بر خلاف علوم طبیعی، علم محض نیست؛ بلکه مجموعه اصول و قواعدی است که تحت تأثیر اراده بشر قرار می گیرد. 

یکی از معانی اقتصاد در لغت ، میانه روی و پرهیز از افراط و تفریط در هر کاری است . در آیه « و اقصد فی مشیک » نیز به همین معنی آمده است.

از آن نظر که اعتدال در هزینه زندگی یکی از مصادیق میانه روی بوده، کلمه « اقتصاد » دربارۀ آن بسیار استعمال می شده است تا آنجا که در به کار گیری عرفی از « اقتصاد » غالبا" همین معنی مقصود بوده است . اقتصاد از معانی عرفی خود (میانه روی در معاش و تناسب دخلو خرج ) ، تعمیم داده شده و معادلeconomy قرار گرفته است.

 به هر حال برای «اقتصاد» که اقتصاددانان از بحث می کنند تعاریف مختلفی ارائه شده است :

ارسطو: علم اقتصاد یعنی مدیریت خانه

 آدام اسمیت: اقتصاد ، علم بررسی ماهیت و علل ثروت ملل است

استوارت میل:اقتصاد، عبارت است از بررسی ماهیت ثروت از طریق قوانین تولید و توزیع 

ریکاردو :اقتصاد علم است.آلفرد مارشال :اقتصاد ، عبارت است از مطالعه بشر در زندگی شغلی و حرفه ای .

در تعریف دیگر : علم اقتصاد بررسی کردار های انسان در جریان عادی زندگی اقتصاد یعنی کسب درآمد و تمتع از آن برای تربیت دادن زندگی است.

ماهیت اقتصاد مقاومتی

انقلاب اسلامی که به ثمر نشست یکی از مهم ترین مولفه ها و شعارهایش "استقلال" بود. شعاری که در واقع بن مایه اش نگاه به درون بود تا وابستگی ها  را به غرب و شرق طبق پیش بینی معمار انقلاب امام (ره)از بین رفت، اما همچنان غرب به دشمنی های خود ادامه داد و بر این اساس منافع ایران را در تقابل خود می دید و دشمن شماره یک خود در خاورمیانه می دانست . زمان گذشت و هر چه مقام معظم رهبری از کاهش وابستگی اقتصاد به نفت گفتند، برق دلارهای فروش نفت نگاه های کارشناسان دولتی را می گرفت و توصیه های ایشان کم رنگ تر دیده می شد تا بالاخره تحریم ها به ما فهماند که باید خیلی زودتر از این حرف ها به فرامین رهبری گوش جان می سپردیم . (ابراهیمیان،87،1394)

اقتصاد مقاومتی ریشه در فقه و سیاست اسلامی و شیعی دارد با رجوع به متون و اندیشه های فقه های بزگوار اسلام می توان عناصر و مولفه های آن را به وضوح مشاهده کرد. حضرت امام خمینی (ره) یکی از پایه های اساسی اقتصاد مقاومتی به شمار می رود به نحوی که مطالعه سیره زندگی، مسیر رهبری انقلاب اسلامی و نیز فقه سیاسی و اقتصادی ایشان ما را به اصول اساسی اقتصادی مقاومتی رهنمون می سازد.

امام خمینی تقویت فرهنگ کار  وتولید،کاهش وابستگی به ذخایر زیرزمینی، اصلاح الگوی مصرف و پرهیز از اسراف و استفاده حداکثری از همه ظرفیتها و روح خود باوری و خود اتکایی را از مهم ترین مسائل ساختاری افتصاد مقاومتی بر شمرده و عدم وابستگی و داشتن روحیه جهادی را ضامن حفظ نظام و انقلابمان می دانسته اند.

اقتصاد مقاومتی این اصول را به ما می آموزد که در جامعه روی پای خود بایستیم و با بکارگیری یک اقتصاد دانش بنیان مبتنی بر داشته های داخلی کشور که از یک چرخه عظیم برخوردار است، می توان استفاده کرد.

وضعیت موجود

وضعیت اقتصاد، حاصل عملکرد نگاه اقتصادی بدنه کارشنای فعال در بدنه دولت هاست که با نگاهی به سابقه عملکرد آنها به راحتی می توان حدس زد پس از 8 سال دفاع مقدس همواره یک راهبرد مناسب برای اقتصاد خود نداشته ایم . واقعیتی است که ما در حوزه اقتصادی دارای یک نهله فکری مناسب با شرایط حاکم بر فضای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی نیستیم و گرایش به نوعی از تفکر  اقتصاد لیبرالی- موزیانه در میان  دولتمردان وجود دارد . گرایشی که بر خلاف شعارهای پوپولیستی، همواره سهم دولت و اقتصاد دولتی را بیشتر کرده است و بدون افزایش بهروری و و یژگی های اقتصاد لیبرالی در جوامع توسعه یافته، پوسته ای ظاهری از اقتصاد آزاد را به همراه داشته است. (ابراهیمیان،89،1394)

اقتصاد مقاومتی:   واژه‌ی جدید «اقتصاد مقاومتی» به ادبيات اقتصادی كشور اضافه شده است. این واژه اولین بار از سوی مقام معظم رهبری در شهریور سال 1389 مطرح گرديد و در مقاطع زمانی بعدی نیز به تبیین ابعاد گوناگون آن پرداخته‌ شده است «استفاده از امکانات و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل کشور به نحو شایسته و مناسب و با رویکرد جهادی برای مقاوم شدن اقتصاد ملی در مقابل آسیب‌ها».

اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که در شرایط دشوار ، تهدید و دشمنی به اهداف خودش برسد و در واقع اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که علیرغم تلاطم ها و دشمنی ها ی بیرونی و همچنین تنش های داخلی خود بتواند اهداف مد نظرش را محقق کند و به آن برسد؛چنین اقتصادی ،اقتصاد مقاومتی خواهد بود. (عبدالملکی،حجت اله،40)

 اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است فعال و پویا مبنی بر دانش و سرمایه بومی، فرهنگ دینی و اسلامی که برای مصرف سیاست‌گذاری کرده و به وسیله آن می‌توان بر تحریم‌ها پیروز شد

اقدام و عمل:  اقدام از منظر لغوی به معنی :پیش رفتن درکاری, بکاری دست زدن, گام برداشتن وپاپیش گذاشتن درامری,  و عمل به معنی :کار کردن و انجام دادن و ساختن سعی و کوشش کردن تاکید رهبری بر اقدام عمل همکاری گسترده دولت و ملت و عمل نمودن به اهداف و تحقق آن را می طلبد.نامگذاری سال به اقدام و عمل یک اقدام تشریفاتی نیست بلکه مسیر اصلی و اساسی باید بکار بستن و گام برداشتن خطوط اصلی و کلی باشد و این امر ملزم به سعی و تلاش ، جهت عملی نمودن ظرفیت ها وتوانمندیهای درونی به معنای واقعی ونه فقط شعار گونه است .عنصر اساسی در اقدام و عمل اهتمام جدی به این مقوله می باشدتا حرکت رو به جلوی رهبری به ثمر بنشیند.

بنابراین شعار های سال با تیز بینی ، هوشیاری و بصیریت امام خامنه های(مدظله)و متناسب با ضعف های اقتصادی کشور انتخاب گردیده است . چرا که یکی از مهم ترین اقدامات دشمن "جنگ اقتصادی" و مطرح نمودن مسائل و مشکلات اقتصادی می باشد. بزر گ نمایی مشکلات اقتصادی ایران و غافل نمودن مردم از توانایی های کشور و غفلت از نیروهای تلاشگر داخلی از اهم برنامه های دشمنان می باشد. دشمن در صدد است که شرایط اقتصادی و وضعیت معیشت مردم را با بحرانی جلوه دادن و غیر واقعی بیان نمودن به مردم فشار وارد نماید.

رهبر معظم انقلاب در پرسش به این سوال که چرا دشمن به فکر جنگ اقتصادی است بیان می دارند" هدف جبهه مخالف نظام اسلامی و انقلاب اسلامی و دشمن ما این است که راه بن بست نشان بدهد. خودشان هم می گویند ما بایستی این کار را بکنیم، این فشار را وارد کینم، این محاصره را بکنیم، این تحریم را بکنیم ، تا مسئولان جمهوری اسلامی  در محاسبات خودشان تجدید نظر کنند." به ریشه ملی لطمه بزند، به اشتغال لطمه بزند، طبعأ رفاه ملی دچار اختلال و خطر خواهد شود، مردم دچار مشکل شوند دل زده بشوند، از نظام اسلامی جدا شوند؛ هدف فشار اقتصادی دشمن این است و این محسوس بود؛ این را انسان می توانست مشاهده کند"(بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار کار گزاران نظام ، 3/5/1391)

هدف دشمن از به راه انداختن جنگ اقتصادی مقابله با جمهوری اسلامی ایران است. چرا که در مواجهه با چالش ها و تهدید ها در مقایسه به سال های اول انقلاب به مراتب قوی تر شده است و هم اعتماد به نفسمان بیشتر ، ما کشور قدرتمند ی هستیم و دارای توانایی بالا از لحاظ منابع و جمعیت جوان و با نشاط و تحصیل کرده و با سواد که امروزه یکی از عامل های پیشرفت کشور هستند.

شکل گیری اقتصاد مقاومتی جز از راه فرهنگ و شکل گیری گفتمان تولید و جهاد اقتصادی ممکن نیست. هر یک از ما مقدار زیادی وقت آزاد داریم، اگر شخصی وقت آزاد خود را صرف اموری نظیر استراحت، شنا کردن، خوردن و خلاصه لذت بردن از زندگی نماید، این شخص انگیزه پیشرفت بسیار ناچیز دارد ، اگر شخصی  وقت آزاد خود را به فکر کردن در مورد دوستان ، خانواده ، گروههای اجتماعی و امثال آن  صرف نماید ، این شخص نیز انگیزه پیشترفت اندکی دارد . تنها در حالتی می توان گفت شخص انگیزه پیشرفت قوی بر خوردار است که پی در پی به چگونگی بهبود وضعیت فعلی یا اینکه چگونه می توان یک وظیفه را از راههای بهتری به انجام رسانید، بیندیشد. 

مردم بیش از آنکه نیاز به سود داشته باشند، نیاز به احساس مفید بودن برای جامعه دارند که این احساس می تواند به ایشان هویت و شخصیت دهد. تفکر اقتصاد مقاومتی درک و شناخت فرصت ها و تهدید ها ، شرایط و مقتضیات محیط پیرامونی ، یک چیز را در ذهن متبلور می سازد و آن این که اقتصاد مقاومتی پیدایش افکار و اندیشه های تازه، و یک نهضت بیدار گرایانه و در انداختن طرحی نو می باشد.

 

ویژگیهای نهضت اقتصاد مقامتی:

هوشیاری و بیداری:قیامی را که از روی آگاهی کامل و به دور از هر گونه غفلت و جهالت صورت گیر نهضت گویند.

سرعت عمل:در هر نهضتی سرعت عمل لازم است زیرا نهضت زمانی صادق است که بخواهد با حرکت و قیام سریع، فرصت ها ی از دست رفته را جبران کند.

اخلاص:هر نهضتی و مکتبی ، برای رسیدن به هدف وآرمان خویش باید از هر گونه شائبه و گمراهی پاک  باشد تا به سر منزل مقصود برسد.

 

ارکان اقتصاد مقاومتی

ریشه های اقتصاد مقاومتی در کجا نهفته است؟ریشه های اصلی اقتصاد مقاومتی را باید در خانواده ها جستجو کرد در درجه نخست باید انتظارات و توقعات سطح خانواده را متعادل ساخت . سپس به موارد زیر پرداخت

مدیریت مصرف ، یکی از ارکان اقتصادمقاومتی  است و توجه به این مسئله و عمل به آن واقعا جهاد است . بلاشک در مقابل آن یک حرکت جهادی  است رهبر انقلاب با بیان "اقتصاد مقاومتی"هدفمند نمودن آن را مایه رونق در تولید و اشتغال ،رفاه ، رشد اقتصادی و اقتدار یک کشور دانسته و با تاکید به استفاده حداکثر را  از زمان و منابع و امکانات را یک حرکت اساسی و مهم قلمداد می نماید.

تولید ملی :يک رکن اقتصادمقاومتی حمايت ازتوليدملی است.

باضرورت توجه به صرفهجويی در دستگاه ها مسئله استفاده از توليدملی را دردستور کارقرار دهيم ومصرف اجناس و کالاهای خارجی رادر دستگاه ها خودداری کنيم.

 

کلید های اقدام و عمل

1.      داشتن انگیزه و علاقه بالا، روحیه جهادی و تقویت نگرش مثبت در مورد اقدام و عمل و تقویت انگیزه پیشرفت میان کارفرمایان ، مدیران، از طریق نیازهای مالی، تکنولوژی و مشاوره های فنی.

2.      فراهم نمودن ساز و کارهای لازم از طرف دولت جهت اجرایی نمودن شعار سال و وارد میدان عمل شدن و وضع قوانین برای اجرای بهتر  و تسهیل امور قانونی.

 

اقتصاد مقاومتی موضوع جدید و بکری است، باید ابعاد مختلف این نظریه و راه کارها و مبانی آن فرموله و حتی شبیه‌سازی گردد و در حین اجرا بررسی و تحقیق در مورد ابعاد و اثرگذاری آن انجام پذیرد.

3.      حل و فصل مسالمت امیز اختلافات در داخل از طریق درک متقابل و همدلی و همراهی و تقویت از درون

4.      چهره سازی و معرفی افراد نمونه و کار افرین در زمینه اقتصاد مقاومتی در همه فضاها(دانشگاه، مدارس،مساجد، ادارات ...)

5- داشتن نقشه کار جهت اجرای سیاست اقدام و عمل، اقتصاد مقاومتى شعار نیست.  

هم دانشگاه‌‌‌ها، هم دستگاه‌‌‌هاى دولتى، هم آحاد مردمى که خوشبختانه توانائى و استعداد این کار را دارند، چه از لحاظ علمى، چه از لحاظ توانائى‌‌‌هاى مالى، باید تلاش کنند مسئولیت زمان خود و مقطع تاریخى حساس خود را بشناسند و به آن عمل کنند. این که ما عرض کردیم «اقتصاد مقاومتى»، این یک شعار نیست؛ این یک واقعیت است. کشور دارد پیشرفت میکند. ما افقهاى بسیار بلند و نویدبخشى را در مقابل خودمان مشاهده میکنیم. خب، بدیهى است که حرکت به سمت این افقها، معارضها و معارضه‌‌‌هائى هم دارد. بعضى از این معارضه‌‌‌ها انگیزه‌‌‌هاى اقتصادى دارد، بعضى انگیزه‌‌‌هاى سیاسى دارد؛ بعضى منطقه‌‌‌اى است، بعضى بین‌‌‌المللى است. این معارضه‌‌‌ها در مواردى هم منتهى میشود به همین فشارهاى گوناگونى که مشاهده میکنید؛ فشارهاى سیاسى، تحریم، غیر تحریم، فشارهاى تبلیغاتى - اینها هست - لیکن در لابه‌‌‌لاى این مشکلات، در وسط این خارها، گامهاى استوار و همتها و تصمیمهائى هم وجود دارد که بناست از وسط این خارها عبور کند و خودش را به آن نقطه‌‌‌ى مورد نظر برساند؛ وضع کشور الان اینطورى است.

5.      همراهی دولت با مردم و مجریان قانونگذار در اجرای موفق اقتصاد مقاومتی

 اگر بخواهیم مردم در اقتصاد مقاومتی علاقه مند شوند ، تنها راه این است که رفتار مسئولان را در عمل ببینند . وقتی مردم می بینند که در صد قابل توجهی از درآمد کشور در بین اقشار کمی از مردم توزیع میشود و بخش هایی از اقشار جامعه از این در آمد و منابع محروم هستند، عملا خود را کنار کشیده و در جریان اقتصاد مقاومتی دخالت نمی کنند. دعوت مردم به قناعت پیشگی و تلاش در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی هنگامی تاثیر گذار تر خواهد بود که همگان، جلوه های عینی و غیر شعاری آن را در زندگی مسئولان رده های گوناگون مشاهده کنند، همان گونه که در زندگی امام رحل(ره) و رهبر انقلاب  مشاهده کرد ه اند.

6.       استفاده از رسانه ها، برنامه های تبلیغاتی  و وسایل ارتباط جمعی جهت عملیاتی نمودن اقتصاد مقاومتی

وظیفه خطیر رسانه های عمومی به کار گیری محورها و شیوه های فرهنگی جهت بررسی ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی و متوجه نمودن افکار جامعه به تشویق نهادهای قابل شکل گیری و تداوم آن جهت کار آمد نمودن مفهوم اقتصاد مقاومتی.

رسانه ملی نقش مهمی در پیاده سازی راهبرد های اقتصاد مقاومتی دارد ساخت برنامه هایی در زمینه ایجاد باور و اعتماد به نفس به مردم،عینیت دادن به وعده های اقتصادی مسئولان ،اطلاع رسانی نسبت به اقدامات در حال انجام، پخش برنامه یی در زمینه تجربه اقتصادی سایر کشورها، دیدگاه های کارشناسان در این زمینه، نفد منصفانه سیاست ها و عملکرد های مسئولان و نهادهای اجرایی، پرهیز از تبلیغات محصولات خارجی و تشویق مردم به مصرف کالاهای تولید داخل و همزمان با تشویق تولید کنندگان داخلی.

7.      شناسایی استعداد ها و نیروهای خلاق و مبتکر در تمامی زمینه ها و اراده جمعی و استفاده از کمیته های کار شناسی بر اساس دانش باور داشتن به نیروهای خردورز در داخل و داشتن رفتارهای متناسب با آنان و حفظ و چگونگی آنها و باور به اقدام و عمل و دوری از مانع تراشی و اما و اگرها .

 در اجرای اقتصاد مقاومتی بایستی که مشکلات و نارسائی ها به طور دقیق شناسایی و ردیابی گردد و دلایل           آنها بررسی و ارزیابی و پیش‌بینی شود. باید مشکلاتی نظیر تورم، نقدینگی، ریخت و پاش های دولتی و                غیردولتی را مورد به مورد بررسی کرد و اگر ریشه داخلی دارند به گردن مسائلی نظیر تحریم نینداخت.                 تشخیص صحیح مشکل، حل آن را ساده یا امکان‌پذیر می کند. اگر مشکل خوب و درست تشخیص داده شود و علت مرض معلوم گردد، مطمئناً پیچیدن نسخه برای حل آن آسان و عملی می شود. بنابراین ضرورت وجود نهادهای پژوهشی و کارشناسی مستقل در امر اقتصاد مقاومتی اجتناب‌ناپذیر است.

 

8.              لزوم حضور مردم در عرصه اقتصاد مقاومتی جهت نمودن و اقدام وعمل به منظور تقویت نظام داخلی و توسعه ظرفیت های بومی و رونق بخشی به بازرا فروش کالاهای داخلی تحقق اقتصاد مقاومتی صرفاً با مشارکت مردمی امکان پذیر است .برای بالا بردن مشارکت مردمی باید از هر نوع فعالیت اقتصادی مردمی استقبال کرد. فضایی باید بر کشور و جامعه حاکم گردد که همه مردم خودشان را مولد در اقتصاد و شریک در پیشرفت و مقاومت کشور حس کنند و بر آن ببالند. باید فضایی به وجود آید که مردم عادی هر فعالیت تولیدی را که خود را در آن توانمند می بینند، انجام دهند

 9- مبارزه با مفاسد اقتصادی: فساد یکی از مواردی است که باید در اقتصاد مقاومتی برچیده شود. فساد در حوزه اقتصاد باعث می گردد که عده ای از فرصت‌طلبان خارج از حکومت بخشی از بیت‌المال را به نفع خود یا بستگان خود مصادره کنند و بر ثروت خود و فامیل خود بیافزایند و ثروت بدست آمده از راه موجب گرایش این افراد و فرزندان و خانواده آنها به اشرافی گری شود..

10- فراموش نکردن خلوص نیت در خدمت به مردم

11- سختکوشی ،و به فکر دیگران بودن، فداکاری برای مردم و اسیر جلوه های مادی و دنیایی نشدن

12-        کارها را به نفع منافع ملی انجام دادن و ماجرای غم انگیزه اعتماد به دشمن که عده ای در داخل به دشمن اعتماد می کنند و شعارهای دشمن را تکرار می کنند. در صورتی که کشوره های غربی و امریکا دلشان برای کشور و مردم ما نسوخته  که بیایند برای ما شغل و معیشت درست کنند لذا باید رویای خود باستیم و عزت و اقتدار خود را نهادینه کنیم

13-         برای شروع کار جسارت و تهور به خرج دادن و دنبال کردن آن با  وسواس

اجرای به موقع تصمیمات و تلاش در جهت ارتقا بخشیدن به تلاش های هماهنگ به منظور رسیدن به هدف اقتصاد مقاومتی، یک اندیشه اسلامی است، زمانی می توان این اندیشه را در جامعه نهادینه کرد که ابتدا شاخص ها و مؤلفه های آن را مشخص کرد، مبانی و اصول آن را شناخت و تحلیل ها را بر اساس این مبانی تفسیر کرد. زمانی اقتصاد مقاومتی راه گشای اقتصاد ایران می شود که این باور در  همه آحاد جامعه اسلامي ایجاد شود که نسخه اقتصاد مقاومتی،  تنها نسخه شفا بخش اقتصاد ایران است. در خواست مقام معظم رهبري در مورد اقدام و عمل در اقتصاد مقاومتي نيز زماني محقق مي‌شود كه موفق به ترسيم مسئولیت و وظیفه همه افراد، از مسئولان گرفته تا مردم عادي شويم و انجام اين مسئوليت را به مطالبه عمومي تبديل كنيم. به بيان ديگر، تحقق عملي اقتصاد مقاومتي نيازمند جهاد همگاني تمامي مردم ايران است. تدارك اين جهاد همگاني نيازمند آرايش تمامي قوا در اين كارزار

فهرست منابع

9.      اکرمی نیا، محمد (1392)؛ فصلنامه مطالعات راهبردی، تهران، پژوهشگری مطالعات راهبردی، سال شانزدهم، شماره دوم

10.  صمدی، مجتبی (1394) ؛ نشریه تربیتی بصیرتی معرفتی شجره طیبه صالحین، تهران، سال سوم، شماره نهم

11.  عبدالملکی، حجت اله (1394) ؛ نشریه تربیتی بصیرتی معرفتی شجره طیبه صالحین، تهران، سال سوم، شماره نهم

12.  گونه شناسی بحرانها و راهبردهای مقابله با آنها (1381)؛ معاونت سیاسی نمایندگی ولی فقیه و نیروی مقاومت بسیج، چاپ اول، تهران

13.  نهضت خدمت رسانی به مردم (1382)؛ معاونت فرهنگی پرورشی نیروی مقاومت بسیج، چاپ اول، تهران، پیک سبحان

 

هادي نيوز

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.