این مطلب ۱۸۰۹ بار خوانده شده
محسن صابر

گداهایی که معتبر شده‌اند

دو ماشین پورشه در اصفهان کورس گذاشته‌اند و بخاطر سرعت زیاد یک پراید را زیر گرفته و راننده بی‌گناه درجا فوت شده است. راننده یکی از پورشه‌ها که یک دختر است، با وقاحت بر سر پلیس عربده می‌کشد و می‌گوید: «این ماشین کلی پولشه كجا می‌خواین ببرینش؟!» به دختر می‌گویند داد نکش آدم کشتید میگه «کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم!» در این خصوص چند نکته وجود دارد.

دو ماشین پورشه در اصفهان کورس گذاشته‌اند و بخاطر سرعت زیاد یک پراید را زیر گرفته و راننده بی‌گناه درجا فوت شده است. راننده یکی از پورشه‌ها که یک دختر است، با وقاحت بر سر پلیس عربده می‌کشد و می‌گوید: «این ماشین کلی پولشه كجا می‌خواین ببرینش؟!» به دختر می‌گویند داد نکش آدم کشتید میگه «کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم!» در این خصوص چند نکته وجود دارد.

۱- انسان اشرف مخلوقات است و جان یکایک انسانها ارزشمند است. گاهی اوقات زبان انسان قاصر می‌شود از این حجم از وقاحت، طلبکاری، خودپسندی و شکم‌هایی که ممکن است از پول‌های حرام پر شده است، که این‌گونه بیرحمی خلق می‌کند، جان ارزشمند یک شهروند بیگناه را می‌گیرند و اینگونه در صحنه جرم طلبکارانه سر مردم فریاد می زنند و سرمایه و مال و منال خود را به رخ مردم می‌کشند.

۲- به نظر می‌رسد در شکل‌گیری این وقاحت و بی‌قانونی این افراد سبک مغز  خیلی ها مقصر هستند. قانون ما در شکل گرفتن چنین پدیده‌هایی در جامعه بی‌تقصیر نمی‌باشد. البته دولتها هم در خلق چنین اتفاقاتی نقش بسزایی دارند. دولتهایی که با وابسته کردن اقتصاد کشور به پول نفت و صرف میلیاردها دلار برای واردات انواع کالاهای لوکس از جمله خودروی پورشه برای این تازه به دوران رسیده‌ها ایجاد کرده‌اند که حالا کارشان به تفاخر و نمایش ثروت و دور دور کردن با خودروهای میلیاردی در سطح شهرهاست.

۳- وقتی که آمار واردات پورشه را بررسی می‌کنید می‌بینید که در یک برهه‌ای که قیمت نفت به یکصد دلار رسید چقدر پورشه برای این بچه میلیاردرهای تازه به دوران رسیده وارد شد. ضمن این که اصل واردات کالاهای لوکس محل اشکال نیست، منتهی سخن درباره حجم گسترده واردات خودروهای لوکس خارجی است که از رویکرد دروازه‌های باز در تجارت خارجی و واردات بی رویه در دوره خاصی حکایت دارد که تبعات اجتماعی و فرهنگی در زمینه نمایش ثروت را به جا دارد. حداقل در زمینه واردات کالاهای لوکس پس از انقلاب هیچ دوره‌ای بدتر از دهه ۸۰ نبوده است. دلیل آن هم تزریق بدون حساب و کتاب پول نفت به اقتصاد ایران و شکل‌گیری بیماری هلندی در آن مقطع است.

۴- در طی سال‌های گذشته «رسانه ملی» از جهات مختلف در مواجهه با این بچه پولدارهای ملی همواره مماشات کرده و زبان تیز و برنده خود را بکار نگرفته و از این حیث مستحق انتقادهای بسیاری است. همواره موضوع «فرهنگ سازی» از تذکرهای جدی رهبر معظم انقلاب بخصوص به اهالی رسانه بوده و هست و شکی نیست که رسانه ملی با توجه به جایگاه مهمی که در بین دستگاه‌های فرهنگ‌ساز کشور دارد در این بخش باید پیشرو و پرچمدار باشد.
اما انفعال و حتی بی‌تفاوتی نسبت به این دست از موضوعات اولویت‌دار باعث شده تا قشر نوکیسه کم‌جنم که با نابسامانی‌های اقتصادی یک شبه میلیاردر شده فرهنگ لازم را برای سبک زندگی جدید ندارند و اینگونه به جاده خاکی می‌زنند.

۵- این فرهنگ منحط طلبگاری و عدم عذرخواهی از مردم برای قصور و کم‌کاری‌ها از کجا سر می‌زند؟ وقتی که در قاموس هیچ دولتمرد و مسئولی عذرخواهی وجود ندارد و هیچ کس خود را جز مقابل خداوند پاسخگو نمی‌داند این فرهنگ بتدریج در بین مردم هم سرایت می‌کند. حادثه تصادف دو قطار، سقوط هواپیماها، ریزش تونل و معدن و تعداد تلفات سالانه در جاده‌های کشور و ... نیز به همین روش تعریف می‌شود و حالا چطور از دختر پورشه‌سوار که بابی مبالاتی جان یک انسان بی‌گناه را گرفته، توقع شرمندگی و عذرخواهی از او داریم؟
یارب روا مدار که گدا معتبر شود * گر معتبر شود زخدا بی‌خبر شود

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image