این مطلب ۷۰۹ بار خوانده شده
ماهِ کامل در ماه ضیافت الهی؛

انتظارات امام حسن مجتبی (ع) از شیعیان/ پیامبر (ص) در مدح کریم اهل بیت چه فرمودند؟ + فیلم

میلاد امام دوم شیعیان در نیمه ماه مبارک رمضان، نکته قابل تأملی در این ضیافت الهی است.

هادي نيوز: از قدیم رسم بوده است که زیباترین شیء را در وسط سفره می‌گذاشتند. ولادتِ امام حسن مجتبی (ع) هم وسط سفره مهمانی خدا قرار دارد و به این ماه جلا بخشیده است.

در کتاب کنز العمال (جلد ۱۶، ص ۲۶۲ ـ ج ۵) آمده است که امیرالمومنین علی (ع) فرمودند: رسول الله (ص) برما وارد شدند، دست حسنم را گرفتند و او را به سینه خویش چسبانیدند و فرمودند: بِأبِی اَنْتَ وَ اُمَّی مَنْ أحَبَّنی فَلْیُحِبُّ هذا پدرم و مادرم فدای تو باد هرکه مرا دوست دارد، این (حسنم) را نیز دوست بدارد. 

اصحاب رسول اکرم (ص) نقل کرده اند، زمانی که امام حسن (ع) نزد رسول اکرم (ص) می‌آمدند، ایشان می‌فرمودند او هدیه‌ای از خدا برای من است. این نشان می‌دهد چقدر شخصیتِ امام حسن (ع) والاست.

کریم اهل بیت (ع) سیره عملی عجیبی داشتند؛ ایشان فشار فراوانی را از طرف حکومت و حتی همسر خود دریافت کردند اما لحظه‌ای از فعالیت‌های خیرخواهانه و عبادی دست برنداشتند. بی تردید امام دوم شیعیان، یکی از بهترین الگوها برای انسان‌های جهان هستند.

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی حائری زاده کارشناس مذهبی و پژوهشگر دینی، ضمن بیان ویژگی‌های امام حسن مجتبی (ع)، درخواست‌های این امام بزرگوار از مومنان را  بیان کرد و گفت: امام مجتبی (ع) چند انتظار از شیعیان دارد؛ یکی اینکه خدا محور باشیم. ایشان می‌فرمایند اگر کسی خدا را مدّ نظر در امورش قرار دهد خدا کفایتش می‌کند؛ اما اگر کسی برای دیگران کاری را انجام دهد، خدا او را به مردم وا می‌گذارد.

این کارشناس مذهبی درباره مظلومیت امام حسن (ع) بیان کرد: یکی از بزرگان اهل حدیث می‌گوید، من بسیاری از روایات را بررسی کردم و حتی یک حدیث درباره مسائل شرعی از امام حسن مجتبی (ع) ندیدم. این نشان می‌دهد در دوران زندگی امام مجتبی (ع) جوّ بسیار مسموم بوده است. 

 باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image