این مطلب ۱۰۲ بار خوانده شده

از خروج آمریکا از برجام تا واکنش جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها به این موضوع

دونالد ترامپ با اعلام تصمیم خروج آمریکا از برجام، مخالفت های بین المللی زیادی را علیه خود برانگیخت و جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این تصمیم اعلام کرد: برجام را با دیگر طرف ها، یعنی فرانسه، روسیه، انگلیس، چین و آلمان، تا زمان کوتاهی به شرط تأمین منافع ملی ایران ادامه خواهد داد و اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد، به زودی با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می‌رسانم.

هادی نیوز: در حالی که قرار بود دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، تصمیمش درباره ماندن یا خارج شدن از برجام را ۱۲ می (۲۲ اردیبهشت) اعلام کند، وی چهار روز زودتر و در شب سه شنبه (۸ می)، این تصمیم را اعلام کرد و آن خروج امریکا از برجام بود. وی در سخنانی بی اساس ضمن توهین و اتهام زنی به ایران، دیگر کشورها را جهت فشار بر ایران و بازگردانددن تحریم ها ترغیب کرد.

ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان در تیرماه سال ۱۳۹۴ به توافقی دست یافتند که قرار بود در ازای ایجاد محدودیت در بخش‌هایی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، همه تحریم‌های بین‌المللی و یکجانبه مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را رفع کند. 

به گزارش بصیرت به نقل از خبرگزاری فارس، ترامپ در سخنرانی خروج از برجام گفت: «این به اصطلاح توافق قرار بود از ایالت متحده و متحدان ما در برابر جنون بمب هسته‌ای ایران محافظت کند- سلاحی که تنها بقاء رژیم  ایران را به خطر خواهد انداخت.»

وی درباره برجام گفت: «این توافق در واقع به ایران اجازه داد غنی‌سازی اورانیوم را ادامه دهد و با گذشت زمان به آستانه گریز هسته‌ای برسد.»

 

[از خروج آمریکا از برجام تا واکنش جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها به این موضوع]

ترامپ تصریح کرد: «در زمانی که آمریکا از بیشترین اهرم فشار برخوردار بود، این توافق فاجعه‌بار میلیاردها دلار پول که برخی از آنها پول نقد بودند در اختیار این حکومت- و رژیم تروریسم وحشتناک آن - قرار داد که برای من به عنوان یک شهروند آمریکا شرم‌آور بود.»

ترامپ در ادامه مدعی شد آمریکا در سال ۲۰۱۵ می‌توانست به «توافقی سازنده» دست پیدا کند. او گفت: «در آن زمان می‌توانستیم به آسانی به توافقی سازنده دست پیدا کنیم.»

او اضافه کرد: «محور توافق هسته‌ای این افسانه بود که رژیمی سفاک فقط به دنبال برنامه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای بوده است.»

ترامپ اضافه کرد: «امروز ما شواهد قطعی داریم که این وعده‌های ایران دروغ بودند.»

رئیس‌جمهور آمریکا با استناد به اسناد ادعایی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: «هفته گذشته اسرائیل اسناد اطلاعاتی منتشر کرد که سابقه ایران در زمینه دنبال کردن سلاح‌های هسته‌ای را نشان داد.»

وی گفت: «من قبلا گفته‌ام که اگر نتوان برجام را اصلاح کرد، در آن نمی‌مانیم.»

ترامپ گفت: «در لحظات آینده، سندی را برای بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران امضا می‌کنم. بالاترین سطح تحریم‌های اقتصادی را اعمال خواهیم کرد.»

وی اضافه کرد: «هر کشوری که به ایران برای دستیابی به سلاح کمک کند به شدت توسط ایالات متحده تحریم خواهد شد. آمریکا با رشوه هسته‌ای گروگان گرفته نخواهد شد.»

ترامپ در ادامه گفت: «ایالات متحده دیگر وعده‌های پوچ نمی‌دهد. وقتی که من وعده می‌دهم به آن عمل می‌کنم.»

رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که خروج از برجام آمریکا را امن‌تر خواهد کرد. او گفت: «این اقدام، آمریکا را بسیار امن‌تر خواهد کرد.»

 

واکنش جمهوری اسلامی ایران به خروج آمریکا از برجام

رییس جمهوری اسلامی ایران سه شنبه شب پس از سخنان دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام، در گفتگوی تلویزیونی، موضع دولت ایران را در پاسخ به این اقدام آمریکا اعلام کرد.

به گزارش بصیرت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی با بیان اینکه برجام توافقی بین المللی و مورد تایید سازمان ملل بود، تصریح کرد: ایران به اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تمام تعهدات خود عمل کرد و امشب مشخص شد که عهدشکن کیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه امشب شاهد یک تجربه مهم تاریخی بودیم، گفت: امشب به همان سخنی رسیدیم که از چهل سال پیش آن را تکرار می‌کردیم و آن اینکه ایران کشوری است که به تعهدات خود پایبندی دارد و آمریکا کشوری بوده که هیچگاه به تعهدات خود پایبند نبوده است.

[از خروج آمریکا از برجام تا واکنش جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها به این موضوع]

دکتر روحانی افزود: تاریخ ۴۰ ساله کشورمان و حتی قبل از آن به خوبی به ما می گوید که آمریکایی‌ها نسبت به ملت بزرگ ایران و نسبت به ملت‌های منطقه همواره رفتار خصمانه‌ای داشته‌اند؛ از رفتار آنها در کودتا در ایران علیه دولت قانونی دکتر مصدق، تا مداخلات آمریکایی ها در زمان رژیم گذشته، حمایت از صدام و همچنین سرنگونی هواپیمای مسافربری و کشتن انسان‌های بی‌گناه توسط ناو آمریکایی و اقداماتی که علیه مردم افغانستان، عراق، یمن و منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و علیه ملت‌های دیگر جهان روا داشته‌اند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها امشب اعلام کردند که از برجام خارج شدند، خاطرنشان کرد: این در واقع تصریحی بود بر کاری که آنها در ماه‌های گذشته هم به شکل دیگری انجام داده بودند. آمریکا بگوید از زمان توافق هسته‌ای تا امروز چه زمانی به همه تعهدات خود عمل کرده بوده است؛ جز چند امضاء و چند بیانیه، آیا هرگز به نفع مردم ایران و در چارچوب تعهدات برجام عمل کرده بودند یا نه؟

دکتر روحانی تصریح کرد: ملت ایران، طبق اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تعهد خود وفادار بوده و دولت ایران به همه تعهداتی که در برجام داشته عمل کرده و آنها را اجرا کرده است. امروز شاهدیم کشوری که به تعهدات بین‌المللی احترام نمی‌گذارد، کیست

رئیس جمهور با یادآوری اینکه برجام توافق بین ایران و آمریکا نبوده که آمریکا بخواهد اعلام کند از این توافق خارج می‌شود، گفت: برجام یک توافق چند جانبه و یک توافق بین‌المللی بوده، برجام توافقی است که مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه ۲۲۳۱ قرار گرفته است. بنابراین آمریکا امشب رسماً اعلام کرد که به تعهدات بین‌المللی توجهی ندارد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه قبل از برجام هم آقای ترامپ تعهدات خودش را نسبت به توافق تغییرات آب و هوایی پاریس نقض کرد و از این تعهد مهم و مفید برای محیط زیست جهانی خارج شد، اضافه کرد: او از توافقات دیگری هم مثل توافقات تجاری خارج شد. بنابراین این امر سابقه دار است.

رئیس جمهور اظهار داشت: مردم در همین دقایق شاهد بودند که تنها رژیمی که از مواضع ترامپ حمایت کرد، رژیم نامشروع صهیونیستی بود؛ همان رژیمی که دانشمندان هسته‌ای کشورمان را به شهادت رساند، همان رژیمی که روزی در تاریخ سیاسی و زندگی‌اش نیست که در آن ظلم و جنایت علیه مردم منطقه و بویژه ملت بزرگ فلسطین نباشد.

دکتر روحانی تصریح کرد: از این لحظه توافق برجام بین ایران و ۵ کشور است. از این لحظه ۱+۵، یک را از دست داده است و در این شرایط ما باید منتظر آن باشیم که این کشورهای بزرگ جهانی نسبت به این توافق چگونه عمل خواهند کرد. به وزارت امور خارجه دستور دادم که ظرف چند هفته آینده با مذاکرات با کشورهای اروپایی و دو کشور بزرگ دیگر، یعنی روسیه و چین رایزنی‌ها و هماهنگی‌ و مذاکرات لازم را انجام دهد.

رئیس جمهور تاکید کرد: اگر در پایان این مهلت و زمان کوتاه به این نتیجه رسیدیم که با همکاری ۵ کشور می‌توانیم همه آنچه در برجام خواست ملت ایران بوده به دست آوریم، علی‌رغم میل آمریکا و رژیم صهیونیستی و تلاش‌های آنها و حرف‌های بی‌نزاکت امشب ترامپ برجام پایدار خواهد ماند و ما می‌توانیم به نفع صلح و امنیت منطقه و جهان قدم‌های خودمان را برداریم.

دکتر روحانی ادامه داد: اگر ببینیم منافع ما تضمین نخواهد شد، به زودی با مردم ایران صحبت خواهم کرد و تصمیمات نظام را در آن شرایط به اطلاع مردم می‌رسانم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مردم نباید هیچگونه نگرانی برای آینده کشور داشته باشند، گفت: از هفته‌ها و ماه‌ها پیش به این نتیجه رسیده بودیم که ترامپ به تعهدات بین‌المللی و از جمله به برجام وفادار نخواهد بود و بر این مبنا تصمیمات لازم را برای مسایل اقتصادی کشور اتخاذ کردیم و تصمیمی که نسبت به مسایل ارزی اتخاذ شد بر همین مبنا بود.

دکتر روحانی افزود: ما با برجام بدون آمریکا مواجه هستیم و مردم شاهد خواهند بود که رشد اقتصادی و آرامش و ثبات بازار ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ارز مورد نیاز کشور را در شرایط آینده به خوبی تأمین خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: در کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز مردم هیچگونه نگرانی نباید وجود داشته باشد.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه ملت ایران از امشب مصمم‌تر و متحدتر از گذشته است، اظهار داشت: کار ترامپ یک جنگ روانی و یک فشار اقتصادی بود و ما نخواهیم گذاشت ترامپ در جنگ روانی و یا در فشار اقتصادی به ملت ایران موفق شود.

رئیس جمهور افزود: تاریخ نشان خواهد داد همانگونه که ملت ما در برابر همه توطئه‌ها پیروز بوده در این ماجرا هم پیروز خواهد بود.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: به سازمان انرژی اتمی دستور دادم آمادگی لازم را برای اقدامات بعدی در صورت نیاز داشته باشند تا در صورتی که مورد نیاز باشد، غنی‌سازی صنعتی خودمان را بدون محدودیت آغاز کنیم و ما تا اجرای این تصمیم چند هفته صبر می‌کنیم؛ با دوستان و متحدین خودمان، با اعضایی که پای برجام و توافق برجام امضاء کردند و وفادار خواهند بود، به رایزنی می‌پردازیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه چیز وابسته به منافع ملی ماست، گفت: اگر منافع ملت ما در برجام تأمین باشد ما همین روند را ادامه خواهیم داد و اگر برجام بخواهد کاغذی باشد بدون اینکه منافع ملت ایران را تضمین کند، آنگاه راه بسیار روشنی پیش روی خود داریم.

دکتر روحانی افزود: به مردم ایران اطمینان می‌دهم که دولت از ماه‌ها پیش برای تمام شرایط برنامه لازم را آماده کرده و به هیچ عنوان مشکل حادی پیش رو نخواهیم داشت و از این مقطع تاریخی با اتحاد، هماهنگی و استقامت به خوبی عبور خواهیم کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم ما مشکلاتی را در زندگی روزمره خودشان در هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌های آینده، به حول و قوه الهی احساس نخواهند کرد، اظهار داشت: امشب از یک نظر متأسفم که مردم آمریکا که مردم بزرگی هستند، گرفتار زمامدارانی شده‌اند که حیثیت آنها را زیر پا گذاشته است و از طرفی خوشحال هستم که یک موجود مزاحم از برجام خارج شده است.

دکتر روحانی تاکید کرد: بی‌تردید راه‌مان را با موفقیت ادامه می‌دهیم و من به زودی در یک مصاحبه مفصل با مردم عزیز و بزرگوارمان صحبت خواهم کرد.

واکنش دیگر کشورها به خروج آمریکا از برجام

به گزارش بصیرت به نقل از خبرگزاری مهر، تصمیم سه شنبه شب رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برجام با واکنش های مختلف کشورها و مقامات بین المللی همراه بود.

بلژیک: خروج آمریکا از برجام عامل تشدید بی ثباتی در خاورمیانه است

نخست وزیر بلژیک با ابراز تأسف از تصمیم دولت آمریکا برای خروج از برجام، اظهار داشت که نقض توافق هسته ای ایران از سوی واشنگتن به معنای تشدید بی ثباتی در خاورمیانه است.

چارلز میچل» اعلام کرد که دور انداختن توافق هسته ای ایران از سوی واشنگتن به معنای تشدید بی ثباتی در خاورمیانه است و بابت اعلام این تصمیم از سوی رئیس جمهور آمریکا- دونالد ترامپ- «عمیقاً ابراز تأسف کرد».

میچل در ادامه افزود: «اتحادیه اروپا و شرکای بین المللی آن باید همچنان [به این توافق] پایبند بمانند و ایران باید به انجام تعهدات خود ادامه دهد».

از سوی دیگر، «مانفرد وبر» عضو برجسته پارلمان اروپا و معاون صدراعظم آلمان اقدام ترامپ را «یک اشتباه استراتژیک» خواند.

وبر در این ارتباط گفت: «ما به رهیافت متوازن خود با ایران بدون چشم پوشی از موضوعات غامض و مشکل ساز ادامه خواهیم داد».

ابراز خرسندی «عادل الجبیر» از بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران

وزیر خارجه عربستان ضمن تکرار ادعاهای بی پایه خود علیه ایران اعلام کرد که ریاض از بازگشت تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران استقبال می کند.

«عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان در توییتر خود از خروج آمریکا از برجام استقبال کرد.

الجبیر در توییتر خود نوشت که از تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته ای و بازگرداندن تحریم های اقتصادی علیه ایران حمایت می کنیم.

وی در ادامه افزود که عربستان با شرکای خود همکاری خواهد کرد تا با آنچه «خطر سیاست های دشمنانه ایران» خواند، مقابله کند.

در حالی که جامعه جهانی متفق القول از تصمیم ترامپ برای خروج از برجام انتقاد کرده اند، عربستان، امارات، بحرین و اسرائیل، رژیم هایی هستند که از این اقدام استقبال کرده اند.

درخواست رژیم صهیونیستی از اروپایی ها برای اعمال تحریم علیه ایران

وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی ضمن اعلام اینکه خروج آمریکا از برجام یک اقدام تاریخی است، از کشورهای اروپایی خواست تا از آمریکا پیروی کنند و تحریم ها علیه ایران را بازگردانند.

«اسرائیل کاتس» مدعی شد: تنها راه جلوگیری از رژیم ایران که در تلاش برای دستیابی به سلاح های هسته ای است، اعمال تحریم های شدید و نشان دادن آمادگی برای استفاده از زور است.

وی افزود: «جامعه جهانی باید در برابر جاه طلبی های هسته ای ایران متحد شود. من از رهبران کشورهای اروپایی تقاضا می کنم که ضعیف عمل نکنند و به تحریم هایی که رئیس جمهور آمریکا علیه ایران اعلام کرد، بپیوندند».

نخست‌وزیر ایتالیا خواستار حفظ توافق هسته‌ای شد

در پی اعلام خروج رئیس جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، نخست‌وزیر ایتالیا خواستار حفظ برجام شد.

پائولو جنتیلونی اعلام کرد: ما خوستار حفظ برجام هستیم.

نخست وزیر ایتالیا ادامه داد: توافق هسته ای نقش مهمی در امنیت منطقه دارد و لذا باید حفظ شود.

سوریه خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران را به شدت محکوم کرد

خبرگزاری رسمی سوریه به نقل از وزارت امور خارجه این کشور روز سه شنبه گزارش داد که دمشق تصمیم «دونالد ترامپ» برای خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران را «به شدت محکوم می کند» و نوشت که خروج آمریکا از این توافق باعث تشدید تنشها در جهان خواهد شد.

جان بولتون: شرکت‌های اروپائی چند ماه وقت دارند از ایران خارج شوند

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا به دنبال اعلام ترامپ مبنی بر خروج یکجانبه از برجام با صدور بیانیه ای مدعی شد: تصمیم ترامپ برای خروج از برجام یک بیانیه مستحکم آمریکائی برای جلوگیری از  توسعه تسلیحات هسته‌ ای ایران بود.

جان بولتون ادامه داد: شرکت‌ های اروپائی چند ماه وقت دارند از ایران خارج شوند.

وی در ادامه افزود: تصمیم ترامپ تحریم‌ های واشنگتن که پیش از توافق هسته‌ای علیه ایران اعمال شده بود را بار دیگر برقرار می‌ کند.

اوباما: خروج از برجام اشتباهی بزرگ است

رئیس جمهور سابق آمریکا پس از خروج این کشور از برجام گفت که این اقدام یک اشتباه بزرگ است.

«باراک اوباما» رئیس جمهور سابق آمریکا اقدام ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام را یک اشتباه بزرگ خواند.

اوباما گفت: من معتقدم که تصمیم به خروج از برجام بدون نقض این توافق از سوی ایران یک اشتباه جدی است. در دموکراسی، همیشه تغییرات در سیاست ها و اولویت ها از دولتی به دولتی دیگر وجود داشته است. اما خروج از توافقتنامه هایی که کشور ما را به خطر می اندازد و اعتبار آمریکا را به خطر می اندازد و ما را با قدرت های بزرگ جهان رو به رو می کند، اشتباه است.

وی افزود: پس از سالها ساختن یک ائتلاف بین المللی که می تواند تحریم هایی فلج کننده را علیه ایران تحمیل کند، ما با انگلیس، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا، روسیه، چین و ایران به برجام رسیدیم. برجام یک معاهده کنترل تسلیحات چند جانبه بود که به اتفاق آرای شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

مایک پمپئو: بر برنامه موشک‌های بالستیک ایران تمرکز خواهیم کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به دنبال اعلام ترامپ مبنی بر خروج یکجانبه از برجام اعلام کرد: بر محو برنامه موشک‌ های بالستیک ایران تمرکز خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: با شرکائمان در راستای محو تهدید برنامه موشک‌ های بالستیک ایران متمرکز خواهیم شد.

ترکیه: برجام چندجانبه است و با کشورهای دیگر پابرجا خواهد بود

سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در واکنش به اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای خروج از برجام، اعلام کرد که توافق صورت گرفته با ایران چند جانبه است و با کشورهای دیگر پابرجا خواهد بود.

سخنگوی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده که تصمیم آمریکا برای خروج از توافق هسته ای منجر به ناامنی و ایجاد بحران های جدیدی خواهد شد.

این در حالی است که کشورهای اروپایی هم ضمن ابراز تأسف از اقدام آمریکا تأکید کرده اند که به توافق هسته ای با ایران پایبند خواهند ماند.

امارات متحده عربی: از راهبرد «ترامپ» در قبال تهران حمایت می‌کنیم

امارات متحده عربی اعلام کرد که از تصمیم اخیر دولت آمریکا برای خروج از توافق هسته ای ایران و همچنین راهبرد «دونالد ترامپ» در قبال تهران حمایت می کند.

وزیر خارجه امارات متحده عربی با چشم پوشی عامدانه از زرادخانه هسته ای رژیم صهیونیستی، متحد دیرینه آمریکا در منطقه، از جامعه بین المللی خواست «تا به موضع رئیس جمهور ترامپ در زمینه عاری سازی خاورمیانه از تسلیحات هسته ای و سایر سلاحهای کشتار جمعی (!) با دیدی مثبت پاسخ دهند».

گوترش: از دیگر کشورها می‌خواهیم به تعهدات برجامی خود پایبند باشند

دبیر کل سازمان ملل در واکنش به خروج آمریکا از برجام، از دیگر کشورها درخواست کرد تا به تعهدات خود تحت این توافق نامه پایبند باشند.

«آنتونیو گوترش» پس از خروج آمریکا از برجام از دیگر کشورهای حاضر در برجام خواست تا به طور کامل تعهدات خود را انجام دهند.

گوترش گفت: من بسیار نگران خروج آمریکا از برجام و شروع تحریم های جدید علیه ایران هستم. من دیگر شرکت کنندگان در این توافق را به انجام کامل تعهدات خود تحت برجام فرا می خوانم و از اعضای دیگر سازمان ملل متحد می خواهم که از این توافقتنامه حمایت کنند.

معاون وزیر خارجه آلمان: اروپا باید تا جایی که می‌تواند توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند

معاون وزیر امور خارجه آلمان در واکنش به خروج آمریکا از برجام گفت که اروپائیان باید تا جایی که می توانند توافق هسته ای با ایران را حفظ نمایند.

«میکائیل راث» در یک پیام توئیتری اعلام کرد که تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا برای خروج از توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران «خبری خوبی از جانب واشنگتن نبود».

وی در این پیام توئیتری نوشت: «اکنون ما اروپائیان باید تا جایی که می توانیم توافق هسته ای با ایران را حفظ کنیم».

ترزا می: برجام پشتوانه‌ حقوقی به نام قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دارد

نخست‌ وزیر انگلیس در واکنش به تصمیم ترامپ اعلام کرد: برجام پشتوانه‌ حقوقی به نام قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دارد و مفاد آن کماکان برای جهانیان لازم‌الاجرا است.

ترزا می دقایقی پیش و به دنبال اعلام ترامپ مبنی بر خروج یکجانبه از برجام با صدور بیانیه ای اعلام کرد: از تصمیم ترامپ درباره برجام متأسفیم.

نخست‌ وزیر انگلیس ادامه داد: سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان به توافق هسته‌ ای متعهد خواهند بود.

 ترزا می افزود: به همه کشورهای جهان یادآور می شوم که برجام، پشتوانه‌ ای حقوقی به نام قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل دارد و مفاد آن کماکان برای جهانیان لازم‌الاجرا است.

لیبرمن: خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران یک گام شجاعانه است

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مدعی شد که خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران یک گام شجاعانه است.

«آویگدور لیبرمن» گفت که خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران یک گام شجاعانه است.

لیبرمن ضمن نامیدن ترامپ با عنوان یک رهبر آزاد جهانی، گفت: ترامپ امروز همه چیز را صراحتا به ایران گفت.

مسکو: خروج آمریکا از برجام، تهدیدی علیه امنیت بین‌الملل است

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: خروج آمریکا از برجام، تهدیدی علیه امنیت بین‌الملل است.

وزارت خارجه روسیه دقایقی پیش و به دنبال اعلام ترامپ مبنی بر خروج یکجانبه از برجام با صدور بیانیه ای اعلام کرد: خروج آمریکا از این توافق نقض حقوق بین‌ الملل بوده و اختیارات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تضعیف خواهد کرد.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه روسیه در این خصوص آمده است: تصمیم رئیس‌ جمهوری آمریکا برای خروج از برجام تهدیدی علیه امنیت بین‌ الملل به شمار می آید.

تحریم های آمریکا علیه ایران در بازه‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه باز می‌گردد

وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران در بازه های زمانی ۱۸۰ روزه و ۹۰ روزه باز خواهد گشت.

وزارت خزانه داری آمریکا فهرست تحریم های گفته شده ترامپ، را اعلام کرد. 

این تحریم ها علیه ایران طی بازه ۹۰ روزه و ۱۸۰ روزه باز می‌گردد.

تحریم خرید نفت ایران بعد از ۱۸۰ روز و بقیه تحریم ها بعد از ۹۰ روز باز می‌گردد.

وزارت خزانه داری آمریکا گفت: همراستا با دستورالعمل رئیس‌جمهور، سازمان‌ها و وزارتخانه‌های آمریکا فرایند کاهش تدریجی آن دسته از فعالیت‌های مرتبط با ایران که با رفع تحریم‌های آمریکا به نحو مندرج در برجام سازگار بودند را آغاز خواهد کرد.

دونالد تاسک: رهبران اروپا برای رویه‌ای واحد درباره برجام نشست برگزار می‌کنند

به دنبال اعلام تصمیم ترامپ در خروج از برجام، رئیس شورای اروپا از نشست هفته آینده رهبران اتحادیه اروپا برای تصمیم گیری پیرامون اتخاذ رویه ای واحد در این موضوع خبر داد.

دونالد تاسک رئیس شورای اروپا به دنبال اعلام ترامپ درباره خروج یکجانبه این کشور از برجام در پیامی توئیتری اعلام کرد: رهبران اتحادیه اروپا درباره تصمیم دونالد ترامپ درباره ایران گفتگو خواهند کرد تا این اتحادیه رویه واحدی را در این موضوع در پیش بگیرد.

رئیس شورای اروپا در این باره ادامه داد: این نشست مهم هفته آینده در سوفیه برگزار می شود.

استقبال آل‌سعود و آل‌خلیفه از خروج آمریکا از برجام

مقامات سعودی و بحرینی از تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته ای ایران موسوم به «برجام» استقبال و از این تصمیم حمایت کردند.

اظهار تاسف ماکرون درباره خروج آمریکا از برجام

رئیس جمهور فرانسه در واکنش به خروج آمریکا از توافق هسته ای اعلام کرد که فرانسه، انگلیس و آلمان از خروج آمریکا از برجام، متاسف هستند.

«امانوئل ماکرون» پس از صحبت های ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام اظهار داشت که، فرانسه، آلمان و انگلیس از خروج آمریکا از برجام، متاسف هستند.

ماکرون گفت: ما به طور جمعی در یک قالب وسیع تر، در مورد فعالیت های هسته ای ایران، دوره پس از سال ۲۰۲۵، فعالیت های موشکی ایران و ثبات در خاورمیانه، به ویژه سوریه، یمن و عراق کار خواهیم کرد.

گفتنی است که دقایقی پیش رئیس جمهور آمریکا رسما خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد.

موگرینی: اروپا از تحریم‌های ضدایرانی آمریکا نگران است/به برجام پایبندیم

مسئول سیاست خارجی اتحادیه در واکنش به خروج ترامپ از برجام گفت: اروپا از تحریم‌های ضدایرانی آمریکا نگران است؛ به برجام پایبندیم.

فدریکا موگرینی لحظاتی پیش اعلام کرد:  من نگران هستم از اجرا شدن تحریم های جدید.

موگرینی در واکنشی سخت به سخنان ترامپ گفت: اجازه ندهید که هیچ کسی برجام را از بین ببرد. ما در کنار ایران هستیم.

وی در ادامه افزود: برجام حاصل دیپلماسی موفقیت آمیزی بود. می توان با احترام به یکدیگر به توافق رسید.

موگرینی در ادامه تصریح کرد: در کنار ایران به حفظ برجام پایبندیم. علیرغم تصمیم ترامپ اروپا از منافع خود در برجام دفاع می کند.

وی افزود: برجام نتیجه ۱۲ سال دیپلماسی است و متعلق به همه. برجام نتایج مثبت داشته است؛ اتحادیه اروپا آماده است از سرمایه گذاری اقتصادی خود حمایت کند. از مقامات ایرانی می خواهیم اجازه ندهند برجام فرو بپاشد.

نتانیاهو: تصمیم ترامپ در خروج از برجام شجاعانه بود

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی پس از اعلام خروج ترامپ از برجام در سخنانی اعلام کرد: تصمیم ترامپ در خروج از برجام صحیح و شجاعانه بود.

وی گفت: برجام دست ایران در چند سال آینده برای دست یابی به سلاح هسته ای را باز می کند.

وی مدعی شد: برجام تجاوزگری ایران را بیشتر کرد؛ در لبنان، عراق، غزه، یمن و سوریه.

وی گفت: به رغم برجام، ایران به کلاهک ههای هسته ای دست یافته است.

نتانیاهو افزود: اگر ایران به کار خود ادامه دهد منجر به فاجعه می شود.

وی افزود: اسرائیل از ترامپ در این تصمیم دفاع می کند.

گفتنی است که ساعاتی پیش، رئیس جمهوری آمریکا با تکرار اتهامات واهی و بی اساس خود علیه ایران، خروج قطعی آمریکا از برجام را به صورت رسمی اعلام کرد و از وضع مجدد تحریمهای هسته ای و برقراری تحریمهای جدید اقتصادی علیه ایران خبر داد.

منبع: سایت بصیرت

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image