قالیباف: مشکلات اقتصادی امروز نتیجه حذف مردم از اقتصاد است/ جهاد تبیین، جهاد منطق است نه توجیه

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز هیچ تصمیمی بدون حضور مردم و نقش‌آفرینی آن‌ها جلو نمی‌رود و چنانچه تجربه گذشته نشان می‌دهد، مشکلات اقتصادی امروز نیز به دلیل حذف مردم و و دولتی شدن اقتصاد است.

هادی نیوز: محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نشستی که ظهر امروز (سه‌شنبه، 5 بهمن ماه) با حضور حجت‌الاسلام محمدحسین موسی‌پور نماینده ولی‌فقیه و رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، در جمع رؤسای کمیته‌های 29گانه ستاد مرکزی دهه فجر و با شرکت رؤسای شوراهای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان‌ها به صورت وبیناری برگزار شد، تأکید کرد: در شرایط حساس کنونی باید یک دهه فجر باشکوه را داشته باشیم.

عزت مسلمانان غرب آسیا پیش از انقلاب صرفا در حوزه‌های فردی و شخصی بود

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و امام شهدا (ره) که باید زندگی مادی و معنوی خود را مدیون آن‌ها بدانیم، اظهار کرد: به روح پرفتوح امامی درود می‌فرستیم که جز در راه خداگامی برنداشت و جز برای خدا کلامی نگفت و در بیان عظمت ایشان همین بس که حضرت آقا می‌فرمایند این انقلاب بی نام خمینی در هیچ کجای دنیا شناخته شده نیست و باید قدر آن را با همه وجود دانسته و شکر آن را به جای آوریم که شکر آن نیز این است که در این مسیر گام برداشته، حرف زده و رفتار کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه انقلاب، ورود جدیدی به عرصه زیست ملت ما و همه مسلمانان و آزادیخواهان جهان بود چرا که پیش از آن در یک کنج، خلوت و در حوزه‌های فردی و شخصی بود، بیان کرد: عزت مسلمانان در غرب آسیا که کشورهای اسلامی هستند پیش از انقلاب شرایط دیگری داشت که انصافا امام (ره) و شهدا باعث احیای مجدد معنویت و عزت مسلمانان شدند که از افتخارات بزرگ است.

امام و امت و رابطه میان این دو، 2 رکن اساسی دوران بعد از انقلاب اسلامی است

قالیباف همچنین با بیان اینکه انقلاب، مبانی و فرهنگی را وارد جامعه کرد که ما امروز به واسطه آن معنای استقلال، آزادی، مبارزه با ظلم، حمایت از مظلوم، دفاع از انسانیت، بشریت و حقوق بشر، مبارزه با ظلم و مردمسالاری دینی را می‌فهمیم، یادآور شد: ما باید قدر امروز خود را بدانیم که نقطه عطفی در زیست اجتماعی است.

رئیس مجلس در ادامه با بیان اینکه دوره جدید و شروع انقلاب اسلامی دارای دو رکن اساسی به نام‌های امام و امت و رابطه میان آن‌ها است، عنوان کرد: از نگاه سیاسی امام (ره) این برداشت می‌شود که هیچ واسطه‌ای میان امام و امت نیست و ریشه شکل‌گیری انقلاب نیز در این 2 بال اساسی است.

هدف دشمن در جنگ ترکیبی ایجاد فاصله میان امام و امت است

وی همچنین در ادامه تثبیت انقلاب، ادامه و حیات آن را در گرو رابطه امام و امت دانست و افزود: خواهشمندم تحقیق روندی در خصوص این 44 سال داشته باشید که دشمنان ما چه در داخل و چه در خارج این هدف را داشته‌اند که میان امام و امت فاصله بیاندازند چنانچه در جنگ ترکیبی اخیر نیز دشمن در بیان و عمل خود جز با مردم و رهبری با کس دیگری کار نداشت که حاکی از اهمیت موضوع است و در هر حرکتی که داریم نباید از این موضوع غفلت کرد.

قالیباف در ادامه تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس نیز جز این نبود که با فرماندهی فرمانده کل قوا و بسیج که مدل سازماندهی شده افکار مردم بود، توانستیم جنگ تحمیلی را مدیریت کنیم و مردم از منازل تا خط مقدم همه چیز را ساماندهی کردند، پس مشخص است که جایگاه مردم جایگاهی کلیدی و حساس است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تأکید بر اینکه در هر فتنه‌ای که شکل گرفت نیز مردم با حضور خود آب روی آتش شدند، ابراز کرد: امروز نیز این باور را دارم که اگر قرار است هر طرح نویی را در هر عرصه‌ای آغاز کنیم، مثلا در موضوع بزرگداشت دهه فجر و کلیه شعائر ملی، دینی و مذهبی دیگر همچنین موضوعات محیط زیستی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، بین‌المللی و هر پدیده دیگری باید با محوریت مردم باشد که اگر این نباشد محکوم به شکست است.

حفظ ارزش‌های انقلاب فقط با محوریت مردم امکان‌پذیر است

وی در ادامه با بیان اینکه ما نمی‌توانیم اصول ارزش‌های انقلاب را فراموش کنیم و اگر می‌خواهیم آن را حفظ کنیم باید مردم را در محوریت اقدامات خود قرار دهیم، عنوان کرد: امروز هیچ تصمیمی بدون حضور مردم و نقش‌آفرینی آنها جلو نمی‌رود و باید روی آن خط قرمز کشید و چنانچه تجربه گذشته نشان می‌دهد مشکلات اقتصادی امروز نیز به دلیل حذف مردم و قرار گرفتن ۸۰ درصد اقتصاد در دست دولت (به معنای عام) است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: اگر امروز تحولی در حوزه هوا فضا می‌بینید که جمهوری اسلامی جزء 5 قدرت اصلی جهان است، به این دلیل بوده که مردم این صنعت را متحول کردند و از سوی دیگر اگر شاهد فلاکت صنعت خودروسازی هستیم به دلیل مدیریت دولتی است که بر آن حاکم بوده و مردم از آن حذف شده‌اند.

قالیباف در ادامه همین موضوع تأکید کرد: جنس قدرت ما از جنس قدرت سخت و مطلق نیست و این ابزاری محدود برای جایی محدود است. قدرت نرم ما قلب مردم بوده و یعنی همه چیز را باید متوازن دنبال کنیم و آنچه خودمان می‌پسندیم و گره کار ما مسئولان را باز می‌کند نباید اولویت باشد و باید تصمیماتی را بگیریم که بیشترین اثر را بر مردم می‌گذارد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در ادامه با تأکید بر اینکه جهاد تبیین باید به درستی و بدون تحریف، مسائل انقلاب و نظام را به‌گونه‌ای که زیبا و به موقع باشد، روایت کند، بیان داشت: باید این موضوعات به تصویر کشیده شود که مهم‌تر از کلام است همچنین تولید در فضای مجازی باید اصل قرار گیرد و اگر انقلاب نتواند در این فضا حاضر شود، دیر یا زود به حاشیه می‌رویم.

وی همچنین جهاد تبیین را جهاد توجیه ندانست و آن را جهاد منطق، مبنا و اصول معرفی کرد و ادامه داد: بدون شک، منطق و خرد جمعی در این جهاد است و همه اقشار با هر سلیقه‌ای باید این را بپذیرند. ما به یک جهاد تصمیم در کنار جهاد تبیین نیازمندیم و باید مقیاس‌ها و معیارها را مشخص کنیم و اگر این کار را نکنیم، دشمن ذهن مردم را تغییر می‌دهد و وقتی ذهن مردم تغییر کند، باورها و رویکردها نیز عوض می‌شود.

دشمن به دنبال تجزیه طلبی از طریق ذهن هر یک نفر ایرانی است

قالیباف افزود: تصور نکنید تجزیه امروز کشور همانند تجزیه‌طلبی‌هایی در خوزستان، کردستان و یا سایر استان‌ها است؛ امروز 80 میلیون نفر جمعیت داریم که هر یک نفر از ما سهمی از این جغرافیا دارد و دشمن برای ذهن هر یک نفر به همان میزان تجزیه‌طلبی در نظر دارد و اینجاست که اهمیت جهاد تبیین مشخص می‌شود و جهاد تولید در اقتصاد نیز مکمل آن است که باید متوازن با هم پیش بروند.

رئیس مجلس با اشاره به 4 اصل هوشمندسازی، کارآمدسازی، شفاف‌سازی و مردمی‌سازی، بیان کرد: این اصول باید در همه حوزه‌های مدیریتی، در قانونگذاری، اجرا و قضا مدنظر قرار گیرد که از اساس و اصول ارزش‌های انقلاب اسلامی است و اگر به آن‌ها عمل نشود در واقع پا روی این اصول گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه ایام سختی را در حوزه اقتصاد کشور می‌گذارنیم، گفت: دشمن در همه ابعاد با همه توان و به صورت همه جانبه علیه ایران اقدام می‌کند و همانگونه که قبلا نیز گفته‌ام جنگ احزاب در حال رخ دادن است چرا که همه دشمنان از هر گروهی با هم همدست شده‌اند از این رو باید اصل دخالت دادن مردم در امور به درستی انجام شود، به این معنا که بستر را در اختیار مردم قرار دهیم.

وی با تأکید بر اینکه دشمنان می‌خواهند «ما نمی‌توانیم» را گسترش دهند، تأکید کرد: دخالت مردم در امور باعث می‌شود شرایط اقتصادی به‌گونه‌ای پیش برود که بتوانیم در برنامه هفتم به ثبات اقتصادی برسیم و در واقع دولت نباید در اموری که مردم قادر به انجام آن هستند، دخالت کند.

رئیس مجلس ادامه داد: ما به عنوان فرزندان انقلاب باید نشان دهیم که انقلاب همچنان می‌تواند توفنده به کار خود ادامه دهد و در این راستا باید مشکلاتی را که خودمان به وجود آورده‌ایم به نحوی که تغییری در اصول داده نشود، جبران کنیم.

قالیباف با بیان اینکه امروز بهترین تبلیغ ایران اسلامی، کارآمدی دین در اداره جامعه است، عنوان کرد: این موضوع از هر حرف دیگری قاطع‌تر و مهم‌ترین وظیفه ما این است که مردم احساس کنند در سایه انقلاب اسلامی می‌توانند زندگی توأم با آرامش داشته باشند تا بتوانند به عبادت و بندگی خدا بپردازند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم خداوند توفیق رهرویی در مسیر امام (ره) و شهدا را به ما و شما بدهد.

 

 

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.