سردار میراحمدی:

عبور ۲۰۰ هزار نفر در یک روز از مرز مهران/ نگرانی خاص امنیتی در خصوص راهپیمایی اربعین نداریم

رئیس ستاد اربعین نیرو‌های مسلح گفت: تمام ظرفیت‌های اطلاعاتی و امنیتی کشور در جهت تامین امنیت زائران اربعین بکارگیری شده است؛ به همین جهت نگرانی خاصی از این بابت نداریم.

هادی نیوز: سردار سید مجید میراحمدی رئیس ستاد اربعین نیرو‌های مسلح، درباره اقدامات این ستاد در تسهیل سفر زائران حسینی، اظهار داشت: ستاد کل نیرو‌های مسلح بنا بر تدابیر اتخاذ شده، ستاد اربعین را برای هدف‌گذاری، هماهنگی و هم‌افزایی ظرفیت‌های ناجا، سپاه، بسیج و ارتش تشکیل داده است.

وی با اشاره به اینکه نیرو‌های مسلح طی پنج سال اخیر با پر رنگ شدن راهپیمایی اربعین نقشی موثر در تسهیل حرکت زائران اربعین داشتند، افزود: نیرو‌های مسلح در موضوع امنیتی راهپیمایی اربعین وظایف مهمی دارند؛ زیرا مراقبت‌های اطلاعاتی و امنیتی خود را در روز‌های منتهی به اربعین و بعد از آن ۲۴ ساعته انجام می‌دهند و در کنترل مرز‌ها دقت بیشتری اعمال می‌کنند.

سردار میراحمدی ادامه داد: نیرو‌های مسلح طی ۲۰ روز که مربوط به روز‌های منتهی به اربعین و بعد از آن می‌شود بیمارستان‌های صحرایی را برای درمان رایگان بیماران و مصدومان احتمالی زائران اربعین در داخل کشورمان و عراق برپا می‌کنند به نحوی که سال گذشته ۱۰ میلیارد تومان به زائران خدمات پزشکی و درمانی ارائه کردند و امسال نیز همانند سال‌های قبل بیمارستان‌های ارتش و سپاه در کرمانشاه، ایلام و اهواز آماده ارائه خدمت هستند.

وی یکی دیگر از فعالیت‌های نیرو‌های مسلح در مدت یاد شده را کمک به نقل و انتقال زائران در داخل مرز و خاک عراق عنوان کرد و بیان داشت: اتوبوس‌های نیرو‌های مسلح برای انتقال زائران هنگام بازگشت از پایانه‌های مرزی به عمق کشور آماده هستند که اگر اتوبوس‌های پیش ‌بینی شده برای این امر کافی نباشد، از وسایل نقلیه نیرو‌های مسلح استفاده شود؛ در کنار این اقدامات گشت و ترابری هوایی نیرو‌های مسلح نیز برای انجام ماموریت‌های ضروری آماده است.

رئیس ستاد اربعین نیرو‌های مسلح با بیان اینکه سال گذشته ۶۰۰ تا ۹۰۰ دستگاه اتوبوس نیرو‌های مسلح آماده اعزام زائران به شهر‌های مختلف کشور بودند، اضافه کرد: برای اینکه زائران در هنگام خروج و ورود به کشور پشت گیت‌های کنترلی معطل نشوند، فعالیت‌های کنترلی به گونه‌ای برنامه ریزی شده که زائرین حداقل زمان ممکن (حداکثر یک دقیقه) را در پشت این گیت‌ها توقف داشته باشند به عنوان مثال سال گذشته بالغ بر ۲۰۰ هزار نفر در یک روز از مرز مهران عبور کردند.

وی باز نشدن مرز خسروی بر روی زائران اربعین را ناشی از تصمیم عراق مبنی بر ناتوانی در تامین امنیت ذکر کرد و گفت: در مسائل امنیتی نیز کمیته‌ای مشترک بین ایران و عراق تشکیل شده تا در خصوص مسایل امنیتی تصمیم گیری کنند؛ این کمیته وظیفه دارد خلاء‌های امنیتی در مسیر راهپیمایی اربعین را برطرف کند البته در داخل کشورمان نیز تمام ظرفیت‌های اطلاعاتی و امنیتی بکارگیری شده به همین جهت نگرانی خاصی از این بابت نداریم.

سردار میراحمدی تصریح کرد: تمام اقدامات لازم برای مرز‌های سه گانه خروجی مهران، شلمچه و چذابه تمهیدات لازم به منظور تسهیل در تردد زائران پیش‌بینی شده البته مرز آبی خرمشهر به بصره هم وجود دارد؛ ولی تاکنون با استقبال زائران مواجه نشده است.

دفاع پرس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.