حال و هوای قم در سالروز رحلت شهادت گونه کریمه اهل‌بیت(س)؛

شهر یکپارچه غرق در ماتم است

در سالروز رحلت شهادت گونه حضرت فاطمه معصومه(س) شهر قم به ماتم و سوگواری نشسته است.

هادی نیوز:  درست در مرکزی‌ترین نقطه شهر گنبدی به طول 17 متر به یاد 17 روز میزبانی مردم دلداده قم از کریمه اهل‌بیت(س) به سمت ملکوت پر کشیده است، اینجا قم است و همه خودشان را جیره‌خوار و مهمان سفره باکرامت بانویی می‌دانند که رونق، آبادانی خود را از برکت وجود حضرت معصومه(س) می‌دانند.

اینجا شوره‌زار خشک و کویر داغ نیست مردم قم روبه روی پهنه دریا نشسته‌اند، اگر امروز این شهر محل نشر معارف دینی و رونق حوزه‌های علمیه است صرفاً به دلیل مجاورت و همسایگی این بانوی باکرامت رقم خورده است، گزافه نیست بگوییم اگر قم تو را نداشت چیزی نداشت.

بیشتر بخوانید

مردم شهر مقدس قم قدردان حضرت معصومه(س) هستند

مراسم عزاداری رحلت حضرت معصومه(س) در قم برگزار شد

حرکت دسته عزاداران بانوی کرامت از تهران تا قم

شهر قم یکپارچه غرق در عزای کریمه اهل‌بیت(س) است

بی‌جهت نبود که رئیس مذهب تشیع امام صادق(ع) فرمود قم حرم ما اهل‌بیت(ع) است و بهشت هشت در دارد که سه در آن به‌طرف قم باز می‌شود، مردم قم امروز زیر دین اهل‌بیت‌اند اما زیر دین حضرت موسی بن جعفر(ع) بیشتر، اینجا قم است و وقتی وارد صحن آینه حرم می‌شوی احساس می‌کنی وارد یکی از درب‌های بهشت خدا شده‌ای.

اما حال و هوای امروز قم متفاوت‌تر از هر زمان دیگری است، امروز سالروز رحلت شهادت گونه بانوی بزرگی است که امام رضا(ع) در حق زیارتش فرمود: هرکس فاطمه معصومه(س) را در قم زیارت کند بهشت بر او واجب می‌شود.

مردم قم حق همسایگی را به‌جا می‌آورند، از شب گذشته تمام شهر رنگ و بوی ماتم گرفته است، تکایا، هیئات مذهبی، مساجد و مهم‌تر از همه حرم مطهر، این قلب تپنده شهر غرق در سوگ و ماتم است، امروز چشم عاشقان و دلدادگان کریمه اهل‌بیت(س) مانند قلب داغدار آسمان در عزای رحلت شهادت گونه حضرت فاطمه معصومه(س) گریه می‌کند.

حضرت فاطمه معصومه(س) به شوق زیارت بردار بزرگوارش امام رضا(ع) در سال 201 هجری از مدینه راهی دیار توس می‌شود اما به سبب عواملی که دلایل آن در تاریخ به‌وضوح بیان‌شده در بین مسیر و در نزدیکی شهر قم گویا مسموم شده و به همراهان خود توصیه می‌کند که راهی دیار قم شوند، این بانوی بزرگوار به مدت 17 روز در بیت النور میهمان مردم قم شده و از دنیا می‌رود و  بعدازآن برای همیشه میزبان مجاوران و اهالی این شهر مقدس می‌شود.

حرکت دسته عزای رحلت شهادت گونه حضرت معصومه(س) از بیت النور تا حرم مطهر

از بیوت مراجع معظم تقلید و مسجد مقدس جمکران گرفته تا در کوچه‌پس‌کوچه ترین نقاط شهر مجالس روضه و عزای کریمه اهل‌بیت(س) برپاست، مسیرهای منتهی به حرم مطهر شاهد خیل عظیم زائران و مجاورانی بوده که از ساعت‌های ابتدایی امروز خود را به جوار امن کریمه اهل‌بیت(س) می‌رسانند.

دسته عزای باشکوه رحلت شهادت گونه حضرت فاطمه معصومه(س) با حضور جمع کثیری از مردم از بیت النور محل عبادت 17 روزه کریمه اهل‌بیت(س) آغاز و باشکوه و عظمت ویژه‌ای به سمت حرم مطهر در حال حرکت است.

فضای حرم مطهر و معابر شهر قم سیاه‌پوش شده و نم بارانی که از دقایق ابتدایی امروز به باریدن گرفته حال و هوای خاصی به شهر قم داد است، در تمام صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر مراسم عزاداری و روضه‌خوانی برپا است، خادمان حرم مطهر خود را برای مراسم شمع گردانی که هرساله به مناسبت رحلت شهادت گونه این بانوی باکرامت برگزار می‌شود آماده می‌کنند.

بوی خوش اسپند و عود از کنار ایستگاه‌های صلواتی به مشام می‌رسد و حرارت چایی زغالی که در این روز ابری و بارانی صحنه‌های زیبایی از روزهای نه‌چندان دور اربعین را در یادها زنده می‌کند، قم یکپارچه امروز به عزای بانویی نشسته که فلسفه وجودی خود را از یمن وجود بابرکت کریمه اهل‌بیت(س) می‌داند.

تسنیم

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.