وزیر دفاع در دانشگاه شیراز:

بازدارندگی باید لحظه به لحظه به روز و رصد شود

امروز به برکت خون شهدا و پیشرفت‌های صورت گرفته در عرصه علمی و دفاعی و ارتقای قدرت بازدارندگی، دشمنان نظام اسلامی در موضع ضعف قرار گرفته‌اند.

هادی نیوز به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح در جمع فرهیختگان و دانشگاهیان و نخبگان دانشگاه شیراز و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی وزارت دفاع تأکید کرد: امروز به برکت خون شهدا و پیشرفت‌های صورت گرفته در عرصه علمی و دفاعی و ارتقای قدرت بازدارندگی، دشمنان نظام اسلامی در موضع ضعف قرار گرفته‌اند. وی در عین حال گفت: دشمنان اگر احساس کنند در موضع ضعف قرار گرفتیم، توطئه خود را در قالب حمله نظامی بر ما تحمیل می‌کنند. وزیر دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح گفت: دانشگاه از دیرباز منشأ اغلب تحولات و پیشرفت‌ها در جوامع بوده است و امروز به برکت انقلاب اسلامی در ۴۰ سال اخیر نقش دانشگاه در پیشرفت و توسعه علوم در عرصه‌های مختلف کشور بسیار پررنگ و حائز اهمیت است. 

امیر حاتمی با بیان اینکه بخش دفاعی کشور با توجه به مسئولیت مهم خود در استقرار امنیت به عنوان نیاز اولیه جامعه انسانی پیشرفت‌های خود را مرهون نخبگان متعهد و متخصصان دلسوز بوده است، اظهار داشت: یکی از دستاورد‌های ارزشمند نظام جمهوری اسلامی قطع وابستگی به استکبار و سایر کشور‌ها در زمینه بهداشت و امنیت بوده که نقش دانشگاهیان در تحقق این موضوع بسیار تعیین کننده است. 
وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) با موضوع امنیت و سلامت بیان کرد: «امنیت» و «سلامت» از نیاز‌های اولیه بشر محسوب می‌شود که در صورت برقراری، انسان اهمیت آن را درک نمی‌کند، اما به محض مواجهه با مخاطره‌ای، اهمیت این دو مقوله حیاتی ملموس و کاملاً قابل درک می‌شود.
بهره یک درصدی کشور از ظرفیت علمی
وزیر دفاع با اشاره به ظرفیت‌های علمی ایجاد شده در کشور طی چهار دهه گذشته گفت: ما امروز یک میلیون دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا و اعضای هیئت علمی داریم و اگر یک هزار ساعت ظرفیت پژوهشی برای هر کدام از این افراد درنظر گرفته شود در واقع یک میلیارد ساعت ظرفیت پژوهشی ایجاد شده است و اگرحدود ۴۰ درصد این ظرفیت را در بخش فنی و مهندسی در نظر بگیریم، به عبارتی ۳۵۰ میلیون ساعت ظرفیت ایجاد می‌شود که در حال حاضر بهره ما از این ظرفیت در کشور حدود یک درصد است و البته این محاسبات منهای ظرفیت‌های فرهنگی و آموزشی و سایر ظرفیت‌های کشور است. 
امیر سرتیپ حاتمی با بیان اینکه باید از ظرفیت تحقیقاتی دانشگاه نهایت بهره را برد، اظهار داشت: انجام کار‌های تحقیقاتی از طریق دانشگاه بسیار کم هزینه‌تر از سایر بخش‌های تحقیقاتی کشور است چرا که دانشجویان در دوران تحصیل خود ضمن برخورداری از آموزش‌های تخصصی می‌توانند از طریق ارائه رساله کمک شایانی به پیشبرد اهداف کشور کرده و باعث به وجود آمدن منابع پایدار در حوزه تحقیقات شوند.
بازدارندگی باید به روز و رصد شود
امیر سرتیپ حاتمی در ادامه با حضور در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی وابسته به وزارت دفاع، با اشاره به نقش حساس و خطیر آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در حفظ و ارتقای قدرت بازدارندگی گفت: آزمایشگاه‌های تحقیقاتی باید با درک درست و صحیح از اتفاقات و تحولات عرصه علم و فناوری در دنیا بتوانند نیاز‌های ۳۰ ساله آینده بخش دفاعی را پیش‌بینی و در آن مسیر گام بردارند. 
وزیر دفاع با اشاره به تحولات پر سرعت در عرصه علم و فناوری تأکید کرد: بازدارندگی باید لحظه به لحظه به روز و رصد شود و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی نیز باید فناوری‌های مورد نیاز آینده را پیش بینی و در آن مسیر حرکت کنند. وی با بیان اینکه نقش آزمایشگاه‌های تحقیقاتی در سراسر دنیا یک نقش تعیین کننده در پیشبرد سیاست‌ها و راهبردهاست، افزود: سیاست امروز ایران اسلامی سیاست بازدارندگی است و این جزو ارزش‌های اعتقادی و ملی ما محسوب می‌شود. 
وزیر دفاع با بیان اینکه رابطه مجموعه دفاعی با بخش دانشگاهی و تحقیقاتی یک رابطه از نوع نسل جدید است، اظهار داشت: امروز نیمی از کارکنان شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) وزارت دفاع را محققان تشکیل می‌دهند و ما همواره به عنوان یک وزارتخانه پیشگام در عرصه پژوهش از این مراکز حمایت خواهیم کرد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.