رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد؛

علت به تعویق افتادن تشکیل بازار متشکل ارزی/ نقدینگی به سمت بازارهای سرمایه سوق پیدا کرده است

محمدی به تشریح نقش بورس در بازار متشکل ارزی و دلایل تعلل در راه اندازی این بازار پرداخت.

هادی نیوز: شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، ضمن تشریح علل پیشرفت شاخص بورس و جانمایی درست بازار سرمایه در سبد زندگی مردم کشور، گفت: بازار سرمایه از نظر بازده از ابتدای سال عملکرد مناسبی را در پی داشته است.

او ادامه داد: یکی از دلایلی منجر به رشد بازار سرمایه در سال های اخیر به ویژه امسال، اشباع شدن بازارهای رقیب نسبت به بورس بود؛ چرا که این بازارها دیگر توانایی کافی برای بازدهی سود مناسب به سرمایه گذاران خود را نداشتند، به همین دلیل تعداد کمی از سرمایه گذاران برای امر سرمایه گذاری به آن رجوع می کردند.

این مقام مسئول بیان کرد: در نتیجه حجم قابل توجهی از نقدینگی راه خود را یافته و به بازارهای سرمایه مناسب سوق پیدا کردند. بازار سرمایه نیز همواره با اطلاع رسانی های مستمر شرایط حضور در بورس را برای مخاطبان عام شرح داده است.

بیشتر بخوانید: روشن ماندن چراغ سبز بورس در هفته سوم مرداد / روند مطلوب تزریق نقدینگی به بازار سرمایه

محمدی بیان کرد: همواره به مشتریان این هشدار را داده ایم که برای حضور در بازار سرمایه چندین شرکت را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهند و بعد بررسی های دقیق از نحوه عملکرد آنها، چند شرکت را برای سرمایه گذاری انتخاب کنند تا با تنوع، در بازده سود همراه شوند.از شایعات و سیگنال فروشی ها بپرهیزند و در دوره های مختلف آموزشی بازار سرمایه شرکت کنند تا سرمایه گذاری موفقی را در بازار سرمایه تجربه کنند.

جهت تعمیق بازارسرمایه شعار نمی دهیم / نوسانات بورس به دلایل مختلفی بستگی دارد

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: هیچگاه برای کسب سود در بازار سرمایه به حالت شعارگونه از مردم دعوت نکرده ایم بلکه با ادله و منطق اقتصادی نسبت به مجاب شدن جامعه تلاش کرده ایم، طبیعی است که بدانیم بازار سرمایه بر پتانسیل سودآوری شرکت ها استوار است و با رشد میزان سود آوری این شرکت ها، سفره مردم را پر بار تر کرده و صادرات و تولید را رونق می بخشد.

او در پاسخ به این سوال که علت نوسانات بورس در هفته های مختلف سال چیست؟ گفت: بازار سرمایه تحت تاثیر عوامل مختلف و خاصی قرار می گیرد؛ در نتیجه نمی توانیم دلیل رشد و افول در یک روز را تنها یک دلیل تلقی کنیم. به طور مثال عواملی همانند تغییر قیمت های جهانی، سود آوری  شرکت ها، انتقال منابع بین بازارها، فرصت های سرمایه گذاری و خوشبینی نسبت به آینده از آن دسته ادله هایی هستند که بر شاخص بورس تاثیر مستقیم دارند.

محمدی در پاسخ به این سوال که آیا سرمایه گذاران می توانند انتظار داشته باشند که روند رو به رشد بورس ادامه دار خواهد بود؟ تصریح کرد:  باید روند کلی سودآوری شرکت ها را مد نظر قرار دهیم و نسبت به همین تحلیل های راجع هر شرکت اظهار نظر قطعی داشته باشیم.

کاهش میزان مالیات شرکت های بورسی عاملی برای سودده بودن این بازار

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه از تقدیر ریاست جمهوری از سازمان بورس هم یادی کرده و گفت: از حمایت‌های دولت از بازار سرمایه بسیار تشکر می‌کنیم. سال قبل شورای عالی هماهنگی افتصادی مصوبه‌ای را بر مبنای افزایش سرمایه بازار سرمایه صادر و مالیات را از ۰.۵ درصد به ۰.۱ درصد تقلیل داد که این امر عامل قوی برای رشد پر قدرت بورس شد.

او اضافه کرد: سازمان بورس درسال‌های گذشته با معرفی ابزارها اسلامی و کلاسیک از جمله معرفی اوراق های اختیار خرید و فروش، اوراق آتی روی سبد سهام و بحث نهادهای مالی پیشرفت خوبی را رقم بزند.

محمدی تاکید کرد: کاهش توقف نماد معاملاتی و اصلاح مقررات مربوط به پذیرش،  بازار سرمایه را  به یک بازار امن و آرامی  تبدیل کرده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنین به آخرین همکاری های این نهاد با بانک مرکزی و صرافی ها برای راه اندازی بازارمتشکل ارزی اشاره کرده و بیان کرد: سازمان بورس با تمام قوا آمادگی خود را برای فراهم آوری ابزارهای لازم برای راه اندازی این بازار اعلام کرده است. اما این بین سازمان بورس متولی اجرای این بازار نیست و بانک مرکزی مسئول مستقیم آن است.

علت به تعویق افتادن تشکیل بازار متشکل ارزی

او در پاسخ به این سوال که آیا تعلل در راه اندازی این بازار مربوط به سازمان بورس و اوراق بهادار است، گفت: خیر، سازمان بورس مسئولیت نرم افزاری این نهاد عهده دار نیست و تنها در مرحله پایانی نقش نهاد پذیرش عرضه را برعهده دارد. دلایل متخلفی برای تعلل در راه اندازی این بازار وجود دارد که عمده ترین آن چینش و برنامه ریزی دقیق بانک مرکزی برای هرچه صحیح تر اجرا شدن این بازار است.

محمدی ادامه داد: قطعا بانک مرکزی برای این بازار، استراتژیک دقیق و بازیگران متناسب با شرایط بازار کشور را انتخاب خواهد کرد تا موفقیت قابل توجهی را رقم بزند، ما آماده ایم تا تجربیات، قوانین و دستورالعمل های بازار سرمایه را دراختیار آن ها قرار دهیم.سازمان بورس و شرکت فرابورس ایران به عنوان کمک فکری و مشورتی در این موضوع ورود خواهند کرد.

باشگاه خبرنگاران

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.