مهدی فضایلی

کرونا فرصتی برای جهش تولید

حضرت آیت الله خامنه ای طی حدودا" ده سال گذشته بدرستی "اقتصاد" را مهمترین اولویت کشور و در این حوزه بر اساس نظرات کارشناسان و متخصصین، "تولید" را گلوگاه اصلی تشخیص داده اند.

تشخیص اولویت ها و تمرکز بر آنها خصوصا" وقتی مشکلات، متعدد و پیچیده می شوند از دشوارترین و در عین حال مهمترین کارهاست. 

در مقام تصمیم گیری و به نوعی سیاستگذاری، عوامل متعددی مانند تعدد و تنوع مسائل و مشکلات، هیجانات سیاسی و اجتماعی، عملیات روانی دشمن و عدم اشراف به مسائل ممکن است دخالت و تشخیص اولویت ها را به انحراف بکشاند.

در سطح کلان اگر چنین امر خطیری با تعلل صورت گیرد و یا توام با تردید و دودلی باشد خسارت ها بیشتر و گاه غیرقابل جبران خواهد بود.
تعیین شعار سال از سوی رهبر حکیم انقلاب اسلامی اقدام مهمی است که نقش تعیین اولویت را با اشراف به مسائل داخلی و بین المللی و بدور از هیجانات و فضاسازی ها ایفا می کند.

شعار سال اگر تبدیل به مطالبه عمومی شود بمثابه گفتمان عمل می کند و همه امور را در جهت مهمترین اولویت کشور بسیج می نماید.

حضرت آیت الله خامنه ای طی حدودا" ده سال گذشته بدرستی "اقتصاد" را مهمترین اولویت کشور و در این حوزه بر اساس نظرات کارشناسان و متخصصین، "تولید" را گلوگاه اصلی تشخیص داده اند.

گره گشایی از تولید بسیاری از گره های دیگر حوزه اقتصاد از قبیل بیکاری و تورم و نقدینگی را نیز به سمت حل شدن پیش خواهد برد.

شاید بسیاری گمان می کردند با توجه به وقایع ماه های پایانی سال گذشته و بخصوص کرونا، رهبر انقلاب برای سال ۹۹ دیگر شعار اقتصادی انتخاب نخواهند کرد ولی انتخاب مجدد شعار اقتصادی و آن هم ادامه بحث تولید نشان داد هیجانات و وقایع گذرا نمی تواند رهبر حکیم انقلاب اسلامی را تحت تاثیر خود قرار دهد و ایشان را از پیگیری و اصرار بر مهمترین اولویت کشور باز بدارد.

انتخاب شعار اقتصادی و تاکید مجدد بر تولید،از این منظر که یکی از مهمترین حوزه های متاثر از شیوع کرونا، حوزه کسب و کار و اقتصاد است نیز انتخابی حکیمانه ارزیابی می شود و به عبارتی یک شعار ضد کرونایی هم هست!
امید آنکه با پرهیز از برخوردهای صرفا" شعاری و نمادین شاهد توجه به  رفع موانع "جهش تولید" از سویی و تدارک و تامین "الزامات" این جهش باشیم.

به باور برخی کارشناسان و صاحب نظران اقتصادی شرایط کرونایی نه تنها تهدید اقتصاد و تولید نیست بلکه فرصتی استثنایی محسوب می شود چرا که امکان برنامه ریزی های هدفمند و دقیق در حوزه اقتصاد بخوبی فراهم است.
و حسن ختام این یادداشت، جمله ای ماندگار از سردار شهید و آسمانی مان شهید حاج قاسم سلیمانی؛" با تجربه می گویم؛ فرصتی که در بحران ها هست در خود فرصت ها نیست."

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.