صادرات بنزین به ونزوئلا می‌تواند مدل شود

مدل اجرایی شده برای صادرات بنزین به ونزوئلا و دریافت طلا می‌تواند برای کشورهای دیگر هم اتفاق بیفتد؛ شرایط کنونی بسیار بهتر از دوران تحریم‌های قبل است و دولت باید از چنین ظرفیتی استفاده کند.

هادي نيوز: محمدعلی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک در گفت‌وگو با «وطن امروز» درباره حرکت نفتکش‌های ایرانی به سمت ونزوئلا با پرچم کشورمان و احتمال تهدید و تنش‌زایی از سوی آمریکا، اظهار داشت: اقدام ایران از نظر حقوق بین‌الملل هیچ مشکلی ندارد و طبق قوانین جهانی و کشتیرانی، محموله‌های بنزینی ایران در مسیر کاراکاس قرار گرفته است.

وی افزود: اگر اقدام تحریک‌آمیزی از سوی هر کشوری در مسیر نفتکش‌های ایرانی صورت گیرد مسلما خلاف قوانین بین‌الملل است و می‌توان آن را در مجامع بین‌المللی پیگیری کرد. البته ایران نشان داده است چنین رفتارهایی را به سرعت پاسخ می‌دهد.

خطیبی اظهار داشت:‌ کشورهای بسیاری در خلیج ‌فارس تجارت دریایی انجام می‌دهند و ایران ثابت کرده است که با زبان منطق و صلح در کنار تمام آنها به کار خود ادامه می‌دهد اما اگر تهدیدی در آب‌های آزاد برای کشتی‌های ایرانی صورت گیرد مطمئنا اتفاقی مانند توقیف نفتکش انگلیسی رخ خواهد داد، پس به نفع همه است که به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند.

این کارشناس حوزه صادرات نفت در پاسخ به این سوال که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات ایران در زمان تحریم، بیمه نفتکش‌ها بوده و گاه همین موضوع به عنوان بهانه توسط دولتی‌ها مطرح می‌شود، اظهار داشت: موضوع بیمه نفتکش‌ها در تحریم‌های سابق و دوران ما حل شد،‌ یعنی دولت خودش رقمی را برای اتفاقات احتمالی بلوکه می‌کرد و نفتکش‌ها وارد دریا می‌شدند، البته این اتفاق برای بارهای استراتژیک و مهم انجام می‌شد و شرکت‌های داخلی با اعتمادی که به آنها می‌شد وظیفه بیمه نفتکش‌ها را برعهده می‌گرفتند. این دولت هم باید با تقویت شرکت‌های داخلی بیمه به این سمت حرکت کند و احتیاجی به بیمه خارجی نیست.

نماینده سابق ایران در اوپک در پاسخ  سوال دیگر مبنی بر اینکه چرا رویکرد ارسال محموله‌های محصولات نفتی به کشورهای همسو پیش از این اتفاق نیفتاد، گفت: ‌رویکرد شرایط تحریمی در وزارت نفت ایجاد نشد،‌ یعنی مسؤولان احساس کردند در شرایط عادی هستند و دولت هم اساسا افرادی را برای مدیریت در شرایط نفتی انتخاب کرد که مخصوص شرایط عادی بودند. 

وی تشریح کرد:‌ هم‌اکنون تنها تحریم نفتی ایران توسط آمریکا صورت گرفته است، این یعنی به غیر از آمریکا هیچ کشور دیگری بر تجارت نفتی ایران تاثیرگذار نیست، البته آمریکا از حربه‌های مختلف برای فشار بر کشورهایی که با ایران همکاری دارند، استفاده می‌کند اما از نظر حقوقی تنها تحریم‌های آمریکا برای صادرات نفت ایران اعمال شده است؛ در تحریم‌های اوایل دهه 90 شمسی تحریم‌های آمریکا بخشی از محدودیت‌های ایران بود و تحریم‌های سازمان ملل هم کشورمان را تحت فشار قرار می‌داد.

خطیبی گفت: شرایط کنونی بسیار بهتر از دوران تحریم‌های قبل است و دولت باید از چنین ظرفیتی استفاده کند؛ مدل اجرایی شده برای صادرات بنزین به ونزوئلا و دریافت طلا می‌تواند برای کشورهای دیگر هم اتفاق بیفتد.

فارس

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.