این مطلب ۱۳۲۵ بار خوانده شده
راز امنیت کشتی‌های رسمی جمهوری اسلامی

تودهنی ناخدای کشتی‌های ایرانی به آمریکایی‌ها/ سرافکندگی یانکی‌ها پس از شکست تهدید و تطمیعِ عوامل نفتکش‌های ایرانی در دریای مدیترانه و کارائیب

ماجرای کمتر شنیده اقدام دولت آمریکا در تهدید و تطمیع ناخدای این کشتی‌ها قابل تامل است. دولت آمریکا تمام تلاش خود را برای ضربه به قدرت بازدارندگی ایران و دیپلماسی تجاری و اقتصادی کشورمان کرد اما با شکست مواجه شد.

هادي نيوز: عوامل شجاع و غیوری که در کشتی‌های جمهوری اسلامی ایران ماموریت خجل کردن آمریکا و تجارت دریایی کشورمان با مردم دیگر کشورها در شرایط تحریم را برعهده داشتند به هیچ عنوان اسیر وعده‌ها و تهدیدهای ایالات متحده نشده و نقشه آنها را نقش برآب کردند. ناخداهایی که نه با وعده‌های کدخدا سست شدند و نه با تهدید آنها اعلام کردند با یک بمب سیستم دفاعی کشتی‌مان نابود میشود پس تسلیم شویم! آنها تنها چند نفر از عوامل مقتدر جمهوری اسلامی در میانه‌ی جنگ اقتصادی و همچنین در مورد حضور بین‌المللی نفتکش‌های ایرانی در آب‌های آزاد هستند و تعداد بیشتری از این عوامل در پشت صحنه، مقدمات این فعالیت جهادی را آماده کردند.

 
به گزارش رجانیوز: یک سال پیش یعنی تیرماه سال گذشته بود که بحث کشتی‌های ایرانی در آب‌های آزاد داغ شد. درست همزمان با کارزار فشارحداکثری دونالد ترامپ علیه ایران رژیم سلطنتی انگلیس کشتی ایران که به سمت دریای مدیترانه در حرکت بود و از تنگه جبل‌الطارق می‌گذشت اقدام به توقیف آن کرد. گرچه این راهزنی دریایی با مسئولیت انگلیس انجام شد اما چهره رژیم آمریکا در پس آن دیده می‌شد.
 
اما ماجرای کمتر شنیده اقدام دولت آمریکا در تهدید و تطمیع ناخدای این کشتی قابل تامل است. ماجرای پیش از این دزدی دریایی را فایننشال تایمز در گزارشی فاش کرده که بعدا با تایید وزارت خارجه آمریکا همراه شد.
 
این نشریه فاش کرد که آمریکا قصد داشته با تطمیع ناخدای هندی‌تبار نفتکش آدریان دریا، وی را متقاعد کند تا این نفتکش را به منطقه‌ مورد نظر آمریکایی‌ها انتقال دهد. اما این ناخدا با وجدان کاری خود به ایران خیانت نکرد و همچون غرب‌گرایان خود را برای خوش‌آمد کدخدای آمریکای نفروخت.
 
این نشریه انگلیسی نوشته: چهار روز پیش از آنکه آمریکا نفتکش ایرانی «آدریان دریا» (گریس ۱ پیشین) را تحریم کند یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا با ارسال پیامی به «آکلیش کومار» ناخدای نفتکش «آدریان دریا ۱» و ارائه پیشنهاد مالی گزاف به وی، سعی کرده است این ناخدای هندی‌تبار را برای هدایت نفتکش آدریان دریا به منطقه‌ای مناسب برای توقیف نفتکش راضی کند اما مقاومت ناخدا آکلیش کومار در برابر این خواسته درنهایت باعث تحریمش از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا شده است.
 
بر اساس گزارش افشاگرانه فایننشال تایمز، ناخدای هندی نفتکش آدریان دریا هفته گذشته پیامی بدین مضمون از «برایان هوک» مسئول گروه ویژه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا دریافت کرده است: «من برایان هوک هستم. برای مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا کار می‌کنم و نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هستم. خبر خوبی برای شما دارم.»
 
 
به نوشته فایننشال تایمز، خبر خوب برایان هوک برای ناخدا آکلیش کومار این بوده که در صورت همکاری با دولت آمریکا در راستای توقیف نفتکش تحت هدایت خود می‌تواند چندین میلیون دلار پاداش بگیرد. در واقع خواسته آمریکا از ناخدای هندی این بوده است که نفتکش آدریان دریا را به کشوری هدایت کند که در آنجا نفتکش به نیابت از آمریکا توقیف شود. همچنین در پیام ارسالی برای ناخدا آکلیش کومار، شماره تلفن رسمی وزارت امور خارجه آمریکا نیز قید شده بوده تا وی در صورت شک کردن به جعلی بودن ایمیل، با آن شماره تماس بگیرد.
برایان هوک در ایمیل دیگری به ناخدای نفتکش آدریان دریا نوشته است: «شما با این پول می‌توانید هرطور می‌خواهید زندگی کنید و در دوران پیری نیز زندگی مرفهی داشته باشید. اما اگر این مسیر راحت را نپذیرید،‌ زندگی برای شما بسیار دشوارتر خواهد شد.»
 
پس از آن‌که آمریکا نشانه‌ای از همکاری ناخدای نفتکش آدریان دریا مشاهده نکرد، پیامی از طرف برایان هوک به ناخدا آکلیش کوماه ارسال و خبر قرار گرفتن نامش در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا به وی اعلام شد.
 
 
نشریه فایننشال تایمز در گزارش خود خاطرنشان کرده است که تطمیع و تهدید ناخدای نفتکش آدریان دریا تنها اقدام برایان هوک به نیابت از وزارت امور خارجه آمریکا برای تحت فشار قرار دادن دریانوردان به‌منظور پایان دادن به همکاری آنها با ایران نبوده است و او بارها با ارسال ایمیل‌های مشابه به آنها سعی در ارعاب یا تطمیع آنها داشته است.
 
سرانجام ماجرا با ورود عناصر مومن انقلاب و سرافکندگی انگلیس
۲۵ تیرماه رهبر معظم انقلاب در دیدار با ائمه جمعه فرمودند: «انگلیس خبیث دزدی دریایی می‌کند و کِشتی ما را می‌دزدد؛ جنایت می‌کنند و شکل قانونی به آن می‌دهند. جمهوری اسلامی و عناصر مؤمن نظام، این خباثت‌ها را بی‌جواب نمی‌گذارند.»
 
پنجشنبه ۲۷ تیرماه سپاه پاسداران در بیانیه ای از توقیف یک شناور خارجی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق در جنوب جزیره لارک در خلیج فارس خبر داده و تاکید می کند: «این کشتی هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شده است.»
 
 
گمانه زنی ها درباره آزادی گریس از سوی روزنامه سان بریتانیا منتشر می‌شود و همین احتمال آزادی را قوت می‌بخشد. این رسانه به نقل از «فابیان پیکاردو» یکی از مقامات دولت محلی جبل‌الطارق اعلام می‌کند که کشتی گریس روز پنجشنبه ۲۴ مرداد آزاد خواهد شد. سرانجام عصر پنجشنبه ۲۴ مرداد روزنامه محلی جبل الطارق خبر می‌دهد که دادگاه این منطقه تحت حاکمیت بریتانیا به آزادی ابرنفتکش ایرانی «گریس- ۱» رای داده و دولت انگلیس سرانجام بعد از پنج هفته تانکر نفتکش گریس ۱ را آزاد کرد.
 
 
آمریکا برای توقیف مجدد گریس ۱ بازهم تلاش می‌کند. با این حال دادگاه اعتنایی به درخواست‌های آمریکا نمی‌کند.گریس۱ پس از آزادی با نام آدریان دریا مسیر خود به سمت بنادر مدیترانه را ادامه داد تا نشان دهد اروپا و آمریکا فقط منطق قدرت را می فهمند.
 
مانور قدرت ایران بیخ گوش آمریکا و باز هم روش تکراری یانکی‌ها
دومین رخداد در زمین تجارت دریایی ایران در آب‌های آزاد به طی کردن مسیر ایران تا ونزوئلا برمی‌گردد که در ماه اخیر رخ داد و البته با تطمیع و تهدیدهای آمریکا همراه شد. 
 
ورود بدون دردسر نفتکش‌های ایرانی به آمریکای جنوبی آن هم در دورانی که آمریکایی‌ها تمام توان خود را برای ایجاد محدودیت علیه ایران به کار بسته بودند پیامی واضح برای جهانیان داشت. پیامی که نشان می‌داد جمهوری اسلامی ایران با منطق ایستادگی و مقاومت خود جلوی یک‌جانبه‌گرایی و زورگویی ایالات متحده را گرفته است و دو کشور تحریمی با تعامل با یکدیگر فشارهای خارجی را کم اثر خواهند کرد.
 
 
این اقدام که از رسیدن اولین کشتی ایرانی در اوایل خرداد همین امسال آغاز شده بود هنوز ادامه دارد. تا جاییکه امروز هم یک کشتی دیگر به نام گلسان به ونزوئلا رسید. اما برای رسیدن کشتی‌های ایرانی به ونزوئلا هم آمریکا روش تکراری و شکست خورده تهدید و تطمیع را استفاده کرده است.
 
 این مساله را سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در جلسه غیرعلنی مجلس به نمایندگان فاش کرد. حجت الاسلام سلیمی در خصوص توضیحات سردار باقری به نمایندگان می‌گوید:  سردار باقری گفت که در جریان اعزام نفتکش‌های ایرانی به ونزوئلا، آمریکا ابتدا به دنبال تطمیع و بعد به دنبال تهدید ناخدا و کادر فرماندهی این کشتی‌ها بود که توفیقی کسب نکرد. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح عنوان کرد که در دریای آتلانتیک تعدادی از شناورهای جنگی آمریکا با تهدید به دنبال ایجاد تنش بودند که با مدیریت این شرایط توسط شناورهای ایرانی، آمریکایی‌ها نتوانستند به هدفشان برسند.
 
از صحبت‌های سرلشگر باقری این طور برآورد می‌شود که رژیم آمریکا همان نقشه پیشین در خصوص انتقال کشتی‌های ایرانی به مناطق تحت سیطره آمریکا را در نظر داشته و در این مسیر به دنبال خریدن عوامل کشتی جمهوری اسلامی ایران بوده است. توطئه‌ای که با هوشیاری و شرافت عوامل این کشتی‌ها به نتیجه نرسید و عصبانیت آمریکا را در پی داشت. 
 
 
این مساله و شجاعت پرسنل نفتکش‌های ایرانی با پیام تشکر آیت الله خامنه‌ای همراه شد. رهبرانقلاب ضمن خداقوت، از حرکت جهادی آنها تشکر کرده و آن را موجب سرافرازی کشور خواندند. دولت آمریکا که خود را مستاصل در برابر ایران می‌دید بعدا در اقدامی نمایشی اعلام کرد که پنج ناخدای کشتی‌های اعزامی ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.
 
مانور دریایی ایران در سراسر جهان موجب شده تا عجز و ناتوانی ایالات متحده در برابر قدرت مقاومت و بازدارندگی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران بیش از پیش زبانزد شود.
 
مطالب مرتبط
منطق«مقاومت فعال» نفتکش‌های ایرانی را به ونزوئلا رساند/ آقای ظریف! توقف کشتی کمک به یمن با دستور جان کری را یادتان هست؟
 پشت پرده تدبیر فروش بنزین ایران به ونزوئلا چه کسی بود؟
«سپاه» با دو قایق تندرو و بدون میز مذاکره نفتکش ایرانی را آزاد کرد/ «بی‌بی‌سی» از پوشش زنده ورود ناو آمریکا در خلیج فارس به مخابره خبر شکست انگلیس رسید/ تلاش غرب‌گرایان برای مصادره دستاوردهای مقاومت: نفتکش ایران با «دیپلماسی» آزاد شد!
وقتی برخی اصولگرایان هم منتقد رابطه با آمریکای جنوبی بودند/ بازخوانی مواضع قالیباف و ولایتی در انتخابات ۹۲: رابطه با ونزوئلا آورده‌ای برای نظام ندارد/ توان ما محدود است!
سیلی محکم نیروهای مومن نظام به انگلیس/ نفتکش Stena Impero بریتانیا در تنگه هرمز توسط سپاه توقیف شد/ کشتی Mesdar پس از توقیف و توجیه، به مسیر اصلی خود بازگشت/ نیروهای سپاه بر عرشه دو نفتکش انگلیسی Mesdar و Poseidon

رجا نيوز

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image