عطا بهرامی اقتصاد دان و استاد دانشگاه:

افزایش فروش نفت ناشی از تغییر رویکرد دولت به ارتباط با کشورهای منطقه است

بی تردید نوع نگاه دولت و توجهی که به برقراری ارتباط تجاری با کشورهای همسایه و منطقه دارد باعث شده کشورهای شرق آسیا به ایران اعتماد کنند، لذا به پاس اعتماد به ایران تقاضای خرید نفت خود از ایران را نسبت به دولت قبلی به شدت افزایش داده اند.

عطا بهرامی اقتصاد دان و استاد دانشگاه  در خصوص افزایش چند برابری فروش نفت ایران و درآمد زایی بیشتر نفتی در دولت آقای رئیسی به ذکر دلایل این موضوع پرداخت و در این باره گفت: در این موضوع شکی وجود ندارد که دولت در بیش از یک سال گذشته برای فروش نفت تلاش کرده است به طوری که آمارها بیانگر آن است فروش نفت نسبت به دولت قبل افزایش چشمگیری دارد.

وی در این باره افزود: ضمن اینکه مجموعه دولت برای فروش نفت بسیار تلاش کرده اند نباید از عملکرد خوب وزارت نفت غفلت کرد، چرا که عملکرد این وزارتخانه برای فروش نفت و پیدا کردن مشتریان جدید در یک سال گذشته قابل دفاع است.

عطا بهرامی استاد اقتصاد در خصوص دلایل افزایش فروش نفت در دولت سیزدهم توضیح داد: نگاه به شرق دولت سیزدهم وعدم تمرکز بر داشتن ارتباط تجاری و اقتصادی با معدود کشورهای جهان را می توان اولین عامل یا مهمترین دلیل افزایش فروش نفت ایران عنوان کرد.

کارشناس اقتصادی به تفاوت نوع نگاه در این دولت با دولت آقای روحانی اشاره کرد و گفت: آقای رئیسی بر خلاف اقای روحانی که تمایل چندانی برای عضویت در پیمان های منطقه ای و انعقاد قرار دادهای همکاری اقتصادی و تجاری با همسایگان نداشت در یک سال گذشته با عضویت در پیمان همکاری های شانگهای و بریکس نشان داده عزم راسخی برای استفاده تجاری و اقتصادی از ظرفیت کشورهای همسایه دارد.

وی در این باره تصریح کرد: بی تردید نوع نگاه دولت و توجهی که به برقراری ارتباط تجاری با کشورهای همسایه و منطقه دارد باعث شده کشورهای شرق آسیا به ایران اعتماد کنند، لذا به پاس اعتماد به ایران تقاضای خرید نفت خود از ایران را نسبت به دولت قبلی به شدت افزایش داده اند.

کارشناس و تحلیلگر مسائل اقتصادی در ادامه افزود: به عنوان مثال چینی ها تقریبا نسبت به کف خرید نفت از ایران که 180 هزار بشکه بود آن هم نه به دلیل خواست دولت آقای روحانی، بلکه براساس عمل به قراردادهای منعقد شده در دولت آقای احمدی نژاد بسته بودند در دولت قبل ازما نفت می خریدند چرا که آقای روحانی مایل به همکاری با کشورهای منطقه نبود؛ درحالی که هشت برابر شدن فروش نفت ایران ناشی از همین تغییر رویکرد به ارتباط و توسعه تعامل با کشورهای همسایه و منطقه است.

وی دراین باره تصریح کرد: امروز چین خریدار نزدیک به 1میلیون بشکه فقط از ایران است که نسبت به دولت قبلی افزایش قابل توجهی یافته است. از سوی دیگر افزایش فروش نفت در دولت سیزدهم را می توان به تلاش های وزارتخانه های مربوطه برای شناسایی مشتریان جدید نسبت داد به طوری که ایران خریداران جدیدی پیدا کرده است.

عطا بهرامی استاد اقتصاد گفت: برخی از مشتریان نفت ایران،  نفت را به صورت محموله ای در کشتی و روی دریا خریداری می کنند. این مدل از مشتریان پول نفت را به دلیل تحریمهای بانکی به صورت نقد به ما می دهند. برآوردهای جدید از فروش نفت حاکی از تلاش دولت برای فروش بیشتر نفت در حین تحریم نفتی است.

استاد و تحلیلگر مسائل اقتصادی در خصوص علت دیگری که به زعم وی عامل بالا رفتن درآمد دولت از فروش نفت است، گفت: افزایش قیمت جهانی نفت موضوع مهمی است که در افزایش درآمدهای ارزی دولت از فروش نفت تاثیر داشته است. علی رغم اینکه در دوره ای قیمت نفت کاهش یافت اما افزایش قیمت نفت درحد بالاتر از صد دلار واینک که در رنج قیمتی صد دلار مانده است منجر به آن شده تا منابع مالی دولت بیشتر شود.

وی در ادامه تصریح کرد: چون بیشتر خریدهای نفتی به صورت نقد پرداخت می شود خوشبختانه منابع مالی ناشی از فروش نفت در دسترس دولت است و خبری از بلوکه شدن درآمدهای نفتی نیست.

منبع: سایت بصیرت

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.