صدور مجوز استاندارد خودروهای وارداتی ظرف ۲۴ ساعت

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: در صورت مطابقت داشتن تأییدیه استاندارد نوع خودرو با محصول وارداتی ظرف ۲۴ ساعت مجوز استاندارد خودروها صادر می‌شود و واردکننده می‌تواند خودروها را از گمرکات ترخیص کند.

به گزارش پایگاه خبری هادی نیوز  

مهدی اسلام‌پناه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در خصوص روند صدور مجوز استاندارد خودروهای وارداتی به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: ما شرایط را برای واردات و صادرات به‌نحوی تسهیل‌ کرده‌ایم که واردکننده و صادرکننده هیچ مشکلی نداشته باشد.

وی افزود: بسته تسهیل واردات در قالب 47 بند به‌صورت شفاف در اختیار واردکنندگان قرار دارد، بر همین اساس شرایط را برای واردات خودرو به‌نحوی رقم زده‌ایم که میلیون‌ها خودرو می‌تواند فوراً وارد کشور شود و این موضوع در واقع تسهیل‌گری واردات است و هیچ مانع‌تراشی از سوی سازمان استاندارد برای صدور مجوز واردات خودرو وجود ندارد.

اسلام‌پناه با اعلام اینکه واردکننده در گام نخست یک تأیید نوع خودرو از سازمان استاندارد برای واردات خودرو می‌گیرد، گفت: این مجوز ابتدای کار واردات خودروست و واردکننده با طی کردن مراحل مختلف در نهایت محصول را به گمرکات می‌آورد، البته ممکن است طی کردن این مراحل زمان‌بر باشد که به هیچ عنوان متوجه سازمان استاندارد نیست و سایر بخش‌ها باید تأیید لازم را برای واردات خودرو صادر کنند و تأمین ارز این محصولات هم توسط بانک مرکزی انجام شود.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: زمانی که مراحل توسط واردکننده انجام شد باید خوداظهاری خودروها به سازمان استاندارد اعلام شود به‌نحوی که ما قبل از اعلام خوداظهاری اطلاعی از وجود خودروها در گمرکات نداریم.

وی تصریح کرد: وقتی خوداظهاری خودروها انجام شد سازمان استاندارد اطلاعات خودروها را با تأییدیه استاندارد نوع خودرو که در ابتدا به واردکننده داده بود مطابقت می‌دهد و در صورت مطابقت داشتن ظرف 24 ساعت مجوز استاندارد محصول صادر می‌شود و  آنها می‌توانند خودروها را از گمرکات ترخیص کنند.

اسلام‌پناه با اشاره به اینکه تعدادی از خودروهای وارداتی مجوز لازم را گرفته و از گمرکات ترخیص شده‌اند، گفت: حال ممکن است بابت قیمت یا مسائل دیگر هنوز راهی بازار نشده‌اند اما ما وظیفه خود را انجام داده‌ایم.

انتهای پیام/*

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.