تأکید دستغیب بر لزوم توجه به «تقویت بنیه دفاعی» در بودجه‌ریزی‌های سنواتی

همایش سالانه «مالی و ذی حسابی سپاه در تراز انقلاب اسلامی» با حضور رئیس دیوان محاسبات و جمعی از فرماندهان و دست اندرکاران اداری و مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از استان‌های سراسر کشور و با شعار محوری «انضباط مالی، طهارت و تعالی سازمانی» برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری هادی نیوز به نقل از تسنیم : سیداحمدرضا دستغیب رئیس دیوان محاسبات در همایش سالانه «مالی و ذی حسابی سپاه در تراز انقلاب اسلامی» با اشاره به عملیات طوفان الاقصی از سوی فلسطینیان، اظهار داشت: این عملیات بزرگ، موجب بی آبرویی رژیم منحوس صهیونیستی شد و امیدواریم به زودی، شاهد برقراری نظامی الهی و مردم سالار در سرزمین فلسطین باشیم.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ادامه با تاکید بر اهمیت مقوله «سلامت مالی» در سازمانها، گفت: موضوع سلامت مالی از جمله موارد مهمی است که اگر در سازمانها و دستگاه ها مراعات شود، مقدمات موفقیت و پیشرفت حقیقی کشور فراهم خواهد شد.

دستغیب با اشاره به تفاوتهای نظارت در بخشهای خصوصی و عمومی خاطرنشان کرد: در بخش خصوصی ذی نفعان خودشان نظارتهای لازم را اعمال می‌کنند اما عمده نگرانی ها در بخش عمومی و تمهید سازوکارهای لازم برای حفاظت از بیت المال است.

وی در ادامه بیان داشت: متاسفانه طی سالیان اخیر خصوصی سازی بطور واقعی محقق نشد و به تعبیر مقام معظم رهبری شرکتهای شبه دولتی شکل گرفت که کاملاً در خلاف جهت مردمی سازی اقتصاد بود، در واقع این موسسات و شرکتها اگرچه در هنگام استفاده از مزایای دولتی، تعبیری غیرخصوصی از خود دارند اما در وقت نظارت و برای فرار و معافیت از آن، خود را خصوصی و غیردولتی قلمداد می کنند.

رئیس کل دیوان محاسبات، مدیریت مالی را نبض تپنده سازمان ها دانست و افزود: مدیریت مالی از جمله اساسی ترین نیازهای سازمان ها محسوب می شود و در همین رابطه مدیران مالی باید با بهره گیری از استانداردهای حرفه ای، اصلاح، بروزرسانی و کمک به بازنگری در قوانین، بهترین کارایی و عملکرد را داشته باشند.

دستغیب نقش ذی حسابان در اصلاح قوانین و مقررات در حوزه مالی را تاثیرگذار توصیف کرد و گفت: ما عقیده داریم که اصلاح بودجه در فرآیند «از تفریغ تا تدوین» شکل می گیرد و شما ذی حسابان و مدیران مالی، نقش ویژه ای را در اعمال اصلاحات و بهبود مستمر قوانین بر عهده دارید که دیوان محاسبات به عنوان یک نهاد عالی نظارتی، از پیشنهادهای اصلاحی شما استقبال می کند.

برشماری چهار ویژگی سازمانهای کارآمد، از دیگر بخشهای سخنان رئیس کل دیوان محاسبات بود و اظهار داشت: توسعه متوازن تنها با توجه به چهار حوزه «ذی نفعان»، «فرآیند داخلی»، «نوآوری» و «مالی» میسر خواهد بود و ارگانی همچون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی میتواند به عنوان نهادی پیشرو و هادی، به بهترین نحو ممکن در این زمینه نقش ایفا کند.

دستغیب با تمجید از عملکرد مالی و اقتصادی سپاه پاسداران، تاکید کرد: سپاه پاسداران به عنوان دستگاهی مطمئن در حوزه انضباط مالی شناخته می شود و ضریب شفافیت در این نهاد انقلابی افزایش یافته است که این خود نشان از موفقیت آمیز بودن کنترلهای داخلی در سپاه دارد.

رئیس کل دیوان محاسبات با بیان اینکه وقتی امنیت وجود نداشته باشد، پیشرفت اقتصادی نیز بی معنی خواهد بود، اظهار داشت: بحمدالله امروزه مقوله امنیت یکی از ملموس ترین نعمت هایی است که مردم آن درک می کنند و مسلماً این امنیت و اقتدار مرهون مجاهدت های نیروهای مسلح و نظامیان کشور است که اگر وجود نداشت، هیچ فعالیت اقتصادی به سرانجام نمی رسید.

وی «تقویت بنیه دفاعی» را از مهمترین موضوعاتی دانست که باید در بودجه ریزی های سنواتی به آن توجه کرد و گفت: نباید نگاهی هزینه محور به بودجه نیروهای مسلح داشت بلکه باید آن را نوعی سرمایه گذاری دانست که حافظ منافع ملی و ثبات اقتصادی کشور خواهد بود.

انتهای‌پیام/م

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.