سخنگوی وزارت دفاع: صهیونیست‌ها منتظر تاوان جنایت‌‌شان در شهادت سردار موسوی باشند

سردار طلایی‌نیک سخنگوی وزارت دفاع در نشست خبری گفت: به طور حتم این جنایت مستحق مجازات است و صهیونیستها باید در انتظار تاوان عملیات اخیر خودشان باشند و انتظار پرداخت تاوان این عملیات این رژیم و عناصر آن را زجرکش خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری هادی نیوز به نقل از فارس :   سردار رضا طلایی‌نیک سخنگوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح امروز (سه‌شنبه، ۵ دی‌ماه) در نشست خبری که با حضور خبرنگاران برگزار شد، گفت:عملیات تروریستی رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن یکی از مستشاران ایرانی در سوریه شهید سید رضی موسوی را خدمت ملت ایران، خانواده و هم‌رزمان ایشان تبریک تسلیت عرض می‌کنم.

وی افزود: شهادت مستشار ایرانی سردار سیدرضا موسوی نشان دهنده خصلت تروریستی و نقض آشکار حاکمیت کشور سوریه و همچنین ایجاد ناامنی و تلاش برای جنگ افروزی‌های رژیم صهیونیستی است. به طور حتم این جنایت مستحق مجازات است و عاملان این جنایت باید در انتظار تاوان عملیات اخیر خودشان باشند و انتظار پرداخت تاوان این عملیات این رژیم و عناصر آن را زجرکش خواهد کرد.

سردار طلایی‌نیک با بیان اینکه در آستانه چهارمین سالگرد شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی قرار دارم، تصریح کرد: در آستانه شهادت شهید سلیمانی هستیم؛ در این سال‌ها، الگوی مقاومت در منطقه و جهان رشد کرد و برخلاف خواست استکبار جهانی، جبهه مقاومت رشد بیشتری داشته و تفکر و مکتب حاج قاسم سلیمانی زنده است و شهادت شهید سلیمانی، موفقیتی برای آن‌ها نداشت.

سخنگوی وزارت دفاع ضمن گرامی‌داشت حماسه ۹ دی گفت: مردم ما نشان داده‌اند در نا امنی‌هایی که بیگانگان با مداخله در امور ایران دنبال می‌کنند، همواره هوشمند برخورد کرده و دشمنان نمی‌توانند از این فتنه‌ها و توطئه‌ها، به دستاورد برسند.

سردار طلایی‌نیک، جنگ غزه را مهم‌ترین مساله جهان دانست و تاکید کرد: ناکامی رژیم صهیونیستی برای همگان آشکار شده و طوفان‌الاقصی که نتیجه ده‌ها سال جنایات رژیم صهیونیستی بود، پیروز بوده و صهیونیست‌ها قادر به جبران این جنایات نیستند.

وی ادامه داد: ما حول موضوع غزه شاهد دو جبهه هستیم؛ جبهه مظلومیت و مقاومت که حامی مردم مظلوم غزه است و در مقابل، جبهه جنایت که حامی رژیم صهیونیستی است. اما، این روند، روند فروپاشی و شکست‌های بزرگ برای صهیونیست‌هاست که آمریکا نیز شریک این شکست‌ها و جنایات است. 

سردار طلایی‌نیک در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که فریب‌کاری و خوی وحشیانه آمریکا برای جهانیان آشکار شده است.

سخنگوی وزارت دفاع در ادامه نشست خبری خود با اصحاب رسانه به عملکرد وزارت دفاع طی ماه‌های اخیر اشاره و عنوان کرد: پشتیبانی از نیروهای مسلح و تحقیق و توسعه فناوری‌های دفاعی، تولید تجهیزات مورد نیاز نیروهای مسلح، دیپلماسی دفاعی و خدمات به بازنشستگان نیروهای مسلح، از جمله وظایف وزارت دفاع است.

وی افزود: اقدامات وزارت دفاع طی ۹ ماه گذشته بیش از یک‌هزار پروژه تحقیقاتی در حال انجام است و ما هر ماه، شاهد چندین رونمایی در حوزه‌های مختلف هستیم. البته فقط برخی از آن‌ها رسانه‌ای می‌شوند.

سردار طلایی‌نیک با اشاره به نمایشگاه صنعت دفاعی که در ایام گرامیداشت صنعت دفاعی در مردادماه امسال برگزار شد، گفت: در آن نمایشگاه، برخی از توانمندی‌های وزارت دفاع در حوزه‌های مختلف به نمایش گذاشته شد.

وی ادامه داد: در ماه‌های اخیر شاهد الحاق ناوشکن دیلمان، جت یاسین، پهپاد کرار هواپایه مجهز به موشک مجید، انواع پهپادهای دریایی و انواع موشک‌های کروز نیز بودیم.

سخنگوی وزارت دفاع در ادامه با بیان اینکه تا پایان آذرماه شاهد رشد ۳۱ درصدی تولیدات محصولات دفاعی بودیم، تصریح کرد: تحویل انواع موشک‌های کروز و بالستیک و انواع پهپادها و سامانه‌های پدافندی، از جمله این تولیدات بود و صادرات محصولات رشد بیش از ۵۰ درصدی را داشته است. 

وی ادامه داد:  از فناوری‌های دفاعی در بیش از ۲ هزار محصول استفاده می‌شود و این توانمندی در اختیار بخش‌های خصوصی قرار می‌گیرد؛ اولین کپسول زیستی که چندی پیش رونمایی شد، از این جمله بود.

سردار طلایی‌نیک در ادامه با اشاره به برنامه‌های وزارت دفاع در حوزه صنعت فضایی تصریح کرد: در آینده نزدیک شاهد پرتاب‌های دیگری در حوزه ماهواره‌برها خواهیم بود. همچنین، وزارت دفاع بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان از تحقیقات را با همکاری بالغ بر ۸ هزار شرکت خصوصی دانش‌بنیان انجام داده است. البته این همکاری در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی افزود: تلاش کرده‌ایم در محصولات، افزایش قیمت نداشته باشیم؛ به عنوان مثال، در محصولات شرکت توان، مانند باطری خودرو، افزایش قیمت نداشته‌ایم.

پس از سخنان سخنگوی وزارت دفاع، خبرنگاران سوالات خود را از سردار طلایی‌نیک مطرح کردند.

سردار طلایی‌نیک در نخستین سوال در پاسخ به سوالی درخصوص موتور توربوفن جهش 700 اظهار کرد: موتورهای توربوفن در انواع پرنده‌ها، پهپادها و هم هواپیماهای مختلف کاربرد دارد. برخی از این موتورها در دست طراحی و برخی در دست ساخت است.

سخنگوی وزارت دفاع در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره تجهیز یگان‌های مرزی فراجا گفت: یک کارگروه مشترک بین وزارت دفاع و فراجا برای پشتیبانی بهتر از یگان‌های مرزی تشکیل شده ‌و در حال کار است. ما همکاری‌های نزدیکی را با فراجا انجام داده‌ایم که بخشی از آن در حوزه استفاده ترکیبی از تجهیزات به قرارداد تبدیل شده و برخی هم در مرحله بررسی است. 

وی ادامه داد: ما در وزارت دفاع کار را متناسب با منابع و نیازهای همکاران انتظامی کار را دنبال می‌کنیم و از لحاظ فناوری مشکلی نداریم و متناسب با بار مالی می‌توانیم تجهیزات پیشرفته‌تری در اختیار فراجا قرار دهیم.

سردار طلایی‌نیک با اشاره به الحاق تجهیزات به یگان‌های مرزبانی فراجا طی ماه‌های اخیر تاکید کرد: در حوزه دریایی شناورهای جدیدتر به دریابانی فراجا تحویل شده است.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به سوالی دیگری مبنی بر در هدف قرار گرفتن کشتی اسرائیل در اقیانوس هند و ادعاهای آمریکا خاطر نشان کرد: حضور بیگانگان در منطقه همواره تحریک آمیز بوده است و آمریکایی‌ها از این نوع فرافکنی‌ها برای فرار از پاسخگویی‌ها استفاده می‌کنند. جمهوری اسلامی همکاری روشنی با کشورهای منطقه دارد و این نوع ادعاها بیشتر جنبه عملیات روانی دارد.

سردار طلایی‌نیک در پاسخ به سوال دیگری درباره آینده جنگ غزه عنوان کرد: آینده جنگ غزه به تحولات میدانی و فرامیدانی وابسته است. البته نقش اصلی را ملت فلسطین خواهد داشت که تاکنون موجب شده‌اند این رژیم در ۸۰ روز گذشته هیچ دستاوردی نداشته باشد. امروز اسراییل بیش از پیش در چشم جهانیان منفور شده است.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به سوالی درخصوص جنایت ترور و به شهادت رساندن سردار سیدرضی موسوی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی تاوان این جنایت را خواهد داد و پاسخ به این جنایت در زمان و مکان و روش مناسبی انجام خواهد گرفت که یک واکنش قاطع و اثربخش برای ناکام‌تر کردن رژیم در اهداف این‌گونه ترورهاست.

وی ادامه داد: رژیم صهیونیستی با اختلافات فراوان در داخل و خارج مواجه است. بنابراین؛ واکنش به این ترور هوشمندانه و مقتدرانه خواهد بود به نحوی که رژیم قادر به هیچگونه بهره‌برداری از آن نخواهد بود.

سردار طلایی‌نیک در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر همکاری دفاعی با عراق عنوان کرد: روابط دفاعی ایران و عراق رو به توسعه است و وزارت دفاع هم بارها به صورت رسمی اعلام آمادگی خود برای کمک به نیروهای نظامی عراق اعلام کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع در ادامه در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر موضع‌گیری نیروهای مسلح در انتخابات پیش رو گفت: نیروهای مسلح تدابیر قانونی در مورد انتخابات را رعایت می‌کنند.‌ وزارت دفاع همکاری لازم را با وزارت کشور برای برگزاری انتخابات دارد. البته کارکنان و خانواده‌های وزارت دفاع هم سهم خود در برگزاری پرشور انتخابات را انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: هیچ‌کدام از زیرمجموعه‌های وزارت دفاع هیچ جهت‌گیری در انتخابات نداشته و نخواهند داشت. سردار طلایی‌نیک در پاسخ به سوالی درخصوص  موضع‌گیری روس‌ها در باره سه جزیره ایرانی در خلیج فارس اظهار کرد: سه جزیره ایرانی، ایرانی خواهند بود و هیچ موضع‌گیری موجب سلب حاکمیت ایران از جزایر نخواهد شد و این نوع موضع‌گیری نشان دهنده عدم پایداری موضع‌گیری‌ها خواهد بود.

وی در ادامه درخصوص دستیابی به موشک کروز سوپرسونیک افزود: فرآیند دستیابی به موشک کروز سوپرسونیک در سپاه پ وزارت دفاع در حال پیگیری است و در زمان مقتضی نتایج آن اعلام خواهد شد.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به سوالی درخصوص صادرات محصولات دفاعی و آمار این حوزه تصریح کرد: اگر دولتی بخواهد در جهت اهداف غیرانسانی از تسلیحات ایرانی استفاده کند به آن کشور صادراتی انجام نمی‌دهیم. 

وی افزود: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، 30 محصول دفاعی سطح پایین در ایران تولید می‌شد. اما، امروز بیش از 800 سامانه که برخی از آن‌ها ده‌ها فناوری زیرسامانه‌ای دارد در حال تولید در صنایع دفاعی ایران هستند. البته ما در حوزه صادرات محصولات غیرنظامی نیز آمادگی داریم.

سردار طلایی‌نیک در پاسخ به سوالی درباره روند تولید  بالگرد ملی در وزارت دفاع و وضعیت آن، تاکید کرد: صنعت بالگردی ما دارای سه وضعیت است. برخی از بالگردها دارای طراحی جدید در مراحل تحقیقاتی، برخی بالگردهای تولیدی در حال تولید و تحویل و یک بخش دیگر از توان ما در جهت تعمیر و نگهداری بالگردهاست که در حال ارائه خدمت به نیروهای مسلح است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درخصوص مسلح شدن کرانه باختری عنوان کرد: کمک به جبهه مقاومت به صورت شفاف انجام می‌شود و بنا به نیاز دولت‌ها می‌توانیم صادرات محصولات را انجام دهیم و در صورتی که از مراجع بالاتر تدبیری صورت گیرد، وزارت دفاع آمادگی هرگونه پشتیبانی را دارد.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پیگیری پرونده ترور شهید فخری زاده تصریح کرذ: ترور شهید فخری زاده ابعاد مختلفی داشت یک بعد آن بعد قضایی بود که وزارت دفاع هرچه لازم بود در اختیار دستگاه قضایی قرار داده است. 

وی افزود: قرائن و علائمی که دست داشتن صهیونیست‌ها در این جنایت را اثبات می‌کند نشان می‌دهد هرچند این رژیم از روی ترس و مسئولیت این ترور را بر عهده نگرفت. اما شواهد موید دست داشتن اسرائیل در ترور ایشان است. 

سردار طلایی‌نیک تاکید کرد: بعد از تاکید رهبر انقلاب، وزارت دفاع اقدامات شهید فخری زاده را در 14 حوزه جدید دنبال می‌کند و شهادت ایشان موجب توقف فعالیتهای بنیانگذاری شده توسط شهید فخری زاده نشد.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به سوالی درباره صادرات محصولات دفاعی به کشورهای آمریکای جنوبی گفت: برخی کشورهای آمریکای لاتین هم در حوزه همکاری ما قرار دارند و متناسب با مذاکرات و توافقات، اقدامات و همکاری‌ها در حال انجام است.

وی در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر آخرین وضعیت پروژه تولید هواپیمای مسافربری در وزارت دفاع عنوان کرد: طرح‌های جدید ساخت هواپیمای مسافربری با همکاری وزارت دفاع و شرکت‌های دانش بنیان در حال انجام است. البته این کار مستلزم روند لازم است و امیدواریم دولت و مجلس در تامین مالی این موضوع همکاری داشته باشند تا زمان دستیابی به طراحی و دستیابی را کوتاه کنیم.

سخنگوی وزارت دفاع درباره زمان تجهیز یگان‌های نیروهای مسلح به اسلحه انفرادی مصاف نیز اظهار کرد: اسلحه انفرادی مصاف مراحل گوناگون تحقیق و طراحی آزمون خود را پشت سرگذاشته و به مرحله تولید رسیده است و طبق ساختار سازمانی که باید در نیروهای مسلح بوجود آید به تدریج تحویل نیروهای مسلح خواهد شد. 

وی ادامه داد: این روند با توجه به تامین مالی برای جایگزینی اسلحه مصاف با سلاح سازمانی ارتش جمهوری اسلامی انجام خواهد گرفت.

سردار طلایی‌نیک با اشاره به چرایی کاهش سرمایه‌گذاری روی تجهیزات توپخانه‌ای نسبت به عرصه موشکی تصریح کرد: تولید و ارتقای تجهیزات با توجه به تهدیدات و نیازهای نیروهای مسلح انجام خواهد شد که در حوزه توپخانه‌ای نیز به همین صورت است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا قرار است وزارت دفاع در حوزه واردات سلاح فعالیتی انجام دهد یا خیر، افزود: ما با کشورهای گوناگون همکاری‌های دفاعی را بر اساس نیاز و مصالح دفاعی کشور داریم و هرکدام از توافقات با کشورهای خارجی شرایط خاص خود را دارد و به عنوان مکمل توان داخلی ایفای نقش می‌‌کند.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به سوالی درباره برنامه وزارت دفاع برای تجهیز نیروهای دریایی ارتش و سپاه خاطرنشان کرد: علاوه بر ناوشکن‌های تحویل شده، طراحی و ساخت ناوشکن‌های جدید در دستور کار قرار دارد. در این حوزه، تولید ناوشکن بیش از 6 هزار تنی با همکاری نیروی دریایی سپاه دنبال می‌شود که قابلیت‌های بهتری نسبت به شناورهای کلاس موج دارد. در حوزه شناورها، توانمندی صادرات با اولویت تامین نیاز داخلی را داریم.

وی ادامه داد: پشتیبانی از نیروهای دریایی ارتش و سپاه توسط وزارت دفاع انجام می‌شود و تجهیز پایگاه‌های سپاه و ارتش در حوزه تجهیزاتی بخصوص موشک‌های کروز و سامانه‌های ترکیبی نیز در دستور کار قرار دارد.

سردار طلایی‌نیک در ادامه در پاسخ به سوالی درباره احتمال تشکیل ائتلاف منطقه‌ای با نقش‌آفرینی ایران تاکید کرد: سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های دفاعی برای تحکیم امنیت منطقه است و توصیه ما این است که کشورها به تحکیم این امنیت توجه بیشتری داشته باشند. چرا که تجربه نشان داده حضور بیگانگان همیشه مخل امنیت منطقه و موجب گسترش تروریسم بوده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره میزان همکاری‌های دفاعی ایران با اعضای پیمان شانگهای عنوان کرد: سیاست اعلامی و اقدامی ایران ‌پیوستن به شانگهای بود که ایران مراحل آن را طی کرد. ایران تاکنون همکاری‌های دفاعی با برخی کشورهای عضو شانگهای داشته‌ که باید به همکاری‌های چند جانبه منجر شود که فرآیند آن در حال بررسی است.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به سوال دیگری در خصوص چگونگی اقدامات وزارت دفاع در حوزه پدافند سایبری تاکید کرد: ساختار جدیدی برای پدافند سایبری کشور در دست اقدام داریم که شرکت‌های دانش بنیان در این حوزه نقش ویژه ای ایفا می‌کنند. یکی از اولویت‌های اصلی ما هم همکاری با شرکت‌های دانش بنیان است و نسبت به سال گذشته همکاری ما با این شرکت‌ها در حال رشد است.

وی افزود: در حوزه هوش مصنوعی به توانمندی‌های خوبی رسیده‌ایم و از این فناوری در موشک‌های کروز و برخی دیگر از سامانه‌ها استفاده می‌کنیم. در موشک‌ها این فناوری به خودکار شدن موشک و در نتیجه غافلگیری هدف کمک شایانی می کند.

پایان پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.