هشدار وزیر اقتصاد به بانک های غیردولتی که منابع را در خارج استان‌ها خرج می کنند

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: پیشنهاد ما این است بانک‌های غیردولتی که منابع استانی را در خارج از استان صرف می‌کنند تعطیل بشوند مگر اینکه اصلاح رفتار کنند و در خدمت توسعه استانی باشند.

به گزارش پایگاه خبری هادی نیوز به نقل از ایرنا :  سید احسان خاندوزی روز سه شنبه در نشست شورای اداری آذربایجان شرقی اظهار کرد: برای اولین بار این نوید را می‌دهم که شرکت‌های دولتی یا شبه دولتی، عمومی یا تحت کنترل دستگاه‌های دولتی مکلف هستند تا حساب‌های بانکی خود را در استان محال فعالیت باز کنند و این پیشنهاد به کمیسیون اقتصادی در کمیسیون اقتصادی مطرح شده که نیازمند برخی تغییرات و اصلاحات است.

وی وعده داد به زودی و تا یک ماه آینده این مصوبه ابلاغ می‌شود و دغدغه بیشتر استان‌های کشور که چرا گردش مالی در مرکز یا استان‌های خاص است برطرف خواهد شد.

وزیر اقتصاد با اعلام اینکه هر میزان اختیارات لازم برای اینکه به سرعت تصمیم گیری و اجرا کمک کند از سوی وزارت اقتصاد به استان‌ها تفویض شده است، گفت: ما باید مناطق را تقویت و در عین حال نظارت کنیم.

خاندوزی در مورد تبصره هشت بودجه و اینکه منابع این تبصره به صورت مساوی بین استان‌ها تقسیم شده است، گفت: این قانون بودجه ۱۴۰۲ بوده و کاری از دست وزارت اقتصاد بر نمی‌آید که امیدواریم در مجلس آینده اصلاح شود.

وی در مورد ارز ترجیحی نیز گفت ارز ترجیحی تقاضای کاذب ایجاد می‌کند و این ایراد درستی است اما مثل گذشته نیست که در مورد مصارف و تقاضای ارزی یک نهاد تصمیم بگیرد بلکه وزارت‌های جهاد کشاورزی، صمت و بهداشت باید تصمیمات سازگار برای نیاز ارزی خود ارائه کنند.

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه مسیر توسعه اقتصادی استان‌ها به ویژه استان‌های پیشران حائز اهمیت است، گفت: سال آینده که زمان آغاز برنامه هفتم توسعه اقتصادی است موعد خوبی برای تعیین مسیر توسعه استان‌هاست.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی دروازه تجارت و صنعت کشور بوده و بازگرداندن مرجعیت و نقش محوری به این استان‌ در تولید و تجارت و صادرات مهم است، گفت: برنامه توسعه هفتم کشور فرصت خوبی است تا سندی با این رویکرد در استان تهیه شود .

خاندوزی با بیان اینکه وزارت اقتصاد به دنبال تسهیل کسب و کار برای فعالان اقتصادی است، گفت: در کنار درگاه مجوز کسب و کارها در بخش دوم نیز بار مقرراتی اقتصاد تلاش‌هایی را شروع کرده است و از هیئت دولت مصوبات خوبی در این زمینه گرفته شده است .

وی به قانون مستمر بهبود محیط کسب و کار اشاره کرد و گفت: تکالیفی که روی دولت‌ها بود به خوبی اجرا نشده بود و ما آن را محقق کردیم و از وضع مصوبه‌های غافلگیر کننده‌ جلوگیری کردیم.

بخشنامه های ناگهانی دولت نفتی موجب سردرگمی فعالان اقتصادی می شد

وی با اشاره به اینکه در زمان دولت نفتی بخشنامه‌های ناگهانی موجب شگفتی و سردرگمی فعالان اقتصادی و ایجاد رانت می‌شد، افزود: ما مصوباتی داشتیم تا فعالان اقتصادی را غافلگیر نکنیم و دستگاه‌ها موظف شدند ۲ سه ماه قبل از تصویب مقررات، فعالان اقتصادی را در جریان بگذارند .

خاندوزی ادامه داد: سرمایه‌گذاران و فعالان نیازمند اطلاعات، راهنمایی و گره گشایی هستند که اگر از داده‌ها مطلع باشند تصمیم بهتری می‌گیرند .

وی به رونمایی از اطلس جامع سرمایه‌گذاری کشور اشاره کرد و گفت خلاصه اطلاعات مکان محور در این اطلس که به درد فعالان اقتصادی می‌خورد ارائه شده و انتظار ما از فعالان اقتصادی کمک برای تهیه اطلس سرمایه‌گذاری خارجی است.

وزیر اقتصاد به مشکلات مطرح شده در مورد گمرک در جلسه شورای اداری اشاره کرد و گفت: تلاش ما این است که مراحل را تسریع کنیم اما ۲۰ دستگاه مختلف در این زمینه تصمیم گیر و موثرند ما به تنهایی نمی‌توانیم در زمینه ارز نقش آفرینی کنیم اما به عنوان متولی گمرک می‌توانیم از متروکه اعلام کردن کالاهایی که کد ارزیشان اعلام نشده جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: تامین مالی با سیاست پولی انقباضی دشوار است برای اینکه بتوانیم به تولید کمک کنیم باید راه میانی اتخاذ کنیم .

خاندوزی پیشنهاد کرد: صنایع بزرگ و معتبر فارغ از تامین مالی بانکی از طریق بورس و یا سایر روش‌ها منابع مالی مورد نیاز خود را تامین کنند.

وی با بیان اینکه در مورد صنایع کوچک نیز تا زمانی که با تنگنای اعتباری و تسهیلاتی از سوی بانک‌ها مواجهیم به جایی نخواهیم رسید و ناچار به اولویت گذاری هستیم، گفت: شورای هماهنگی بانک‌های دولتی استان برای سال ۱۴۰۳ باید تعامل و مبلغی را برای سال آینده مشخص کنند.

راهبرد اصلی سازمان امور مالیاتی کشور همراهی سازنده با فعالان اقتصادی است

سید محمد هادی سبحانیان رئیس سازمان امور مالیاتی هم با بیان اینکه راهبرد اصلی سازمان امور مالیاتی کشور همراهی سازنده با فعالان اقتصادی است، گفت: فعالان اقتصادی را شرکای راهبردی خودمان می‌دانیم و از مدیران سازمان تقاضا کردیم که در تعامل سازنده با فعالان اقتصادی باشند.

وی تاکید کرد: نباید اقدامات سازمان امور مالیاتی منجر به توقف فعالیت اقتصادی شود.

وی در مورد سهم استان آذربایجان شرقی از عوارض شرکت مس سونگون آذربایجان گفت: سازمان نسبت به تامین و اعطای سهم استان و عوارض آن اصرار دارد.

سبحانیان با بیان اینکه در این زمینه اختلاف نظر بین ۲ استان وجود دارد و تا قبل از اینکه این اختلاف نظر از بین برود از توزیع عوارض حاصله جلوگیری خواهد کرد، اطمینان داد در مورد عوارض این شرکت به هیچ عنوان تحت فشار قرار نخواهند گرفت.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.