تأکید رئیسی بر اجرای کامل توافقنامه امنیتی و تعهدات مالی میان ایران و عراق در دیدار عبداللطیف رشید

رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه ایران نه در لفظ بلکه در عمل امنیت عراق را امنیت خود می‌داند و در این مسیر خون دو ملت با یکدیگر عجین شده است، تأکید کرد: باید در راستای گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور تلاش کرد تا دشمنان دو ملت ناامید شوند.

به گزارش پایگاه خبری هادی نیوز

به نقل از تسنیم: رئیس‌جمهور کشورمان با بیان اینکه ایران نه در لفظ بلکه در عمل امنیت عراق را امنیت خود می‌داند و در این مسیر خون دو ملت با یکدیگر عجین شده است، تأکید کرد: باید در راستای گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور تلاش کرد تا دشمنان دو ملت ناامید شوند.
به گزارش گروه دولت خبرگزاری تسنیم، سید ابراهیم رئیسی عصر روز شنبه به‌وقت محلی در ادامه دیدارهای دوجانبه با سران کشورهای شرکت‌کننده در هفتمین اجلاس مجمع سران کشورهای صادرکننده گاز در الجزایر در دیدار با عبداللطیف رشید رئیس جمهور عراق، با تصریح به اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره خواستار عراقی قوی و امن بوده است، برگزاری آیین باشکوه راهپیمایی اربعین را از جلوه‌های زیبای پیوند عمیق قلبی و دینی میان دو ملت عنوان کرد و میزبانی ملت عراق از همه اقوام و مذاهب در این آیین باشکوه را شایسته تجلیل و قدردانی دانست.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه به اهمیت مسئله امنیت برای ایران و عراق اشاره کرد و مقابله با گروهک‌های تروریستی و تجزیه‌طلب در نقاط مرزی را نیازمند تعامل و نقش‌آفرینی هر دو کشور دانست.

رئیسی با یادآوری سابقه طولانی حسن همجواری و همسایگی ملت عراق، به‌ویژه ساکنان اقلیم کردستان با ملت ایران، نسبت به توطئه رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به این روابط هشدار داد و با یادآوری نقش تاریخی سپهبد شهید قاسم سلیمانی در جلوگیری از تحقق نقشه دشمنان علیه دولت و ملت عراق، بر ضرورت اجرای کامل توافقنامه امنیتی دو کشور مبنی بر خلع‌سلاح و جلوگیری از حضور و فعالیت عناصر تروریستی و تجزیه‌طلب در مرزهای جمهوری اسلامی ایران از سوی طرف عراقی تأکید کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نه در لفظ بلکه در عمل امنیت عراق را امنیت خود می‌داند و در این مسیر خون دو ملت با یکدیگر عجین شده است، تأکید کرد: باید در راستای گسترش هرچه بیشتر روابط دو کشور تلاش کرد تا دشمنان دو ملت و در رأس آنها رژیم صهیونیستی ناامید شوند.

رئیسی همچنین بر اجرای کامل و همه‌جانبه تعهدات مالی بین دو ‌کشور تأکید کرد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از بی‌عملی برخی کشورهای عربی و اسلامی نسبت به وظایف خود در قبال مسئله فلسطین، قطع روابط تجاری و اقتصادی با رژیم صهیونیستی را راهکاری عملی برای توقف جنایتگری صهیونیست‌ها دانست و بر لزوم تقویت همکاری‌ها جهت ایجاد بازدارندگی مقابل رژیم صهیونیستی تأکید کرد.

«عبداللطیف رشید» رئیس جمهور عراق نیز در این دیدار با ابراز اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و عراق فراتر از همسایگی در مرزهای جغرافیایی است و ریشه در عمق باورهای دینی و فرهنگی دو ملت دارد، گفت: ما هیچ‌گاه الطاف جمهوری اسلامی و ملت ایران در مقاطع و برهه‌های حساس و تاریخی مردم عراق را فراموش نخواهیم کرد و اطمینان می‌دهیم که هرگز اجازه نخواهیم داد از خاک عراق کوچکترین تعدی‌ای به خاک جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد.

عبداللطیف رشید با تأکید بر نگاه مشترک دو کشور در قبال مسئله فلسطین گفت: ما به مواضع شجاعانه دولت جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع فلسطین و غزه افتخار می‌کنیم و معتقدیم تا زمانی که رژیم جنایتکار و متجاوزی همچون رژیم صهیونیستی در منطقه حضور داشته باشد، این منطقه ثبات امنیتی نخواهد داشت.

* رئیسی: مواضع ضدامپریالیستی دولت و ملت بولیوی و حمایت شما از فلسطین ستودنی است

رئیسی همچنین در دیدار با لوئیس آرسه رئیس جمهور بولیوی، با تقدیر از مواضع انقلابی و ضدامپریالیستی دولت و ملت این کشور، رویکرد دولت و به‌ویژه شخص رئیس جمهور بولیوی در حمایت از فلسطین و ملت مظلوم غزه را ستودنی دانست و تأکید کرد: دفاع جانانه شما از فلسطین برای مردم این کشور قطعاً پشتوانه خوبی خواهد بود.

وی جایگاه بولیوی در آمریکای لاتین را ویژه و الهام‌بخش برای ملت‌های این منطقه عنوان کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای همکاری‌ها با دولت بولیوی مانعی ندارد و روابط اقتصادی و تجاری دو کشور باید به‌میزان تعاملات سیاسی فی‌مابین رشد و توسعه پیدا کند.

رئیس‌جمهور همچنین بر لزوم پیگیری جدی‌تر توافقات صورت‌گرفته در ادوار گذشته تأکید کرد.

«لوئیس آرسه» نیز در این دیدار با تصریح به اینکه "نگاه ما به جمهوری اسلامی ایران فراتر از یک کشور بلکه به‌عنوان یک دوست و برادر است."، مواضع دو کشور را در موضوعات بین‌المللی بسیار نزدیک توصیف کرد.

رئیس جمهور بولیوی اظهار داشت: پس از نسل‌کشی در غزه روابط خود را با اسرائیل قطع کردیم و دشمنان داخلی و خارجی ما در پی آن تبلیغات منفی و جنگ روانی علیه ملت و دولت ما به‌راه انداختند.

تقویت همکاری‌ها در حوزه‌های تجارت، انرژی، خدمات فنی و مهندسی و کشاورزی در این دیدار مورد تأکید طرفین قرار گرفت.

انتهای پیام/*

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.