این مطلب ۲۷۱۶ بار خوانده شده

مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد؛ «مرگ بر آمریکا» شعار ایدئولوژی انقلاب اسلامی

استکبارستیزی یکی از ویژگی‌های مهم انقلاب اسلامی است که از سال ۱۳۴۳ و پس از تصویب اعطای مصونیت قضایی اتباع آمریکا به‌طور علنی توسط امام خمینی (ره) آغاز شد...

هادی نیوز:  به نقل از پایگاه پژوهشی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ استکبارستیزی یکی از ویژگی‌های مهم انقلاب اسلامی است که از سال ۱۳۴۳ و پس از تصویب اعطای مصونیت قضایی اتباع آمریکا به‌طور علنی توسط امام خمینی (ره) آغاز شد ایشان ضمن اعتراض صریح خطاب به رژیم پهلوی به روشنگری گستره‌ای در این زمینه پرداختند و تبعات منفی این اقدام را به گروه‌های مختلف مردم گوشزد کردند.

امام خمینی (ره) حدود ۲ سال از عمر پربرکت خویش را صرف قیام در این باره کردند و رژیم پهلوی را ناتوان ساختند لذا سفاکان آن زمان با تبعید ایشان به ترکیه به مبارزه با این اقدام انقلابی امام روح‌الله پرداختند، مسئله‌ای که نقطه آغازی برای مبارزه مردم با حکومت شاهنشاهی شد.

مشی استکبارستیزی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز توسط بنیان‌گذار انقلاب اسلامی و یاران ایشان پیگیری می‌شد به ‌نحوی ‌که این سیاست در زمان حیات امام خمینی نه‌ تنها کمرنگ و حذف نشد بلکه به کشورهای دیگری که مورد ظلم دولت‌های مستکبر نظیر آمریکا، اسرائیل و انگلیس و ... بودند نیز صادر شد.

پس از انقلاب ۵۷ و ناکامی آمریکا در تداوم رژیم پهلوی و سقوط آن، دولتمردان این کشور با تمهیدات جدید و برنامه‌ریزی‌های مختلف درصدد انحراف مردم و انقلابیون بودند تا بدین ترتیب موانعی را بر سر شکل‌گیری حکومت اسلامی ـ که با اهداف استکباری آن‌ها در ستیز بود ـ ایجاد کنند لذا با برقراری ارتباط با مسئولان دولت موقت درصدد رسیدن به اهدافشان بودند در همین راستا امام خمینی (ره) نسبت به این روابط و مبادلات اقتصادی بین ایران و آمریکا اعتراض کرده و مردم نیز از این موضوع پشتیبانی کردند.

تصویب قطعنامه علیه ایران در سال ۵۸ توسط آمریکا به بهانه انجام اعدام‌های انقلابی سران رژیم شاهنشاهی و پناه دادن ایالات‌متحده به محمدرضا پهلوی و خانواده‌اش شرایطی را فراهم کرد که خشم امام (ره) و مردم نسبت به آمریکا دوچندان شد و بنیانگذار کبیر انقلاب طی پیامی در ۱۲ آبان از دانشگاهیان، دانش آموزان و طلاب علوم دینی خواستند باقدرت تمام، مبارزه خود را علیه آمریکا گسترش دهند در بخشی از این اعلامیه آمده است: از آنجا که در کودتای سال ۱۳۳۲ نیز آمریکا پس از فرار شاه از ایران، دوباره او را در به دست گرفتن قدرت یاری داده بود، لذا مردم ایران حق داشتند به مسئله پذیرش شاه در آمریکا، مشکوک باشند و آن را توطئه‌ای دیگر برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی بدانند.»

و این‌چنین جرقه بعدی مردم درباره استکبارستیزی توسط دانشجویان خط امام زده شد و سفارت آمریکا که به‌زعم بنیان‌گذار انقلاب اسلامی لانه جاسوسی نامیده می‌شد به تسخیر انقلابیون درآمد و علیرغم اینکه بسیاری از مدارک توسط آمریکایی‌ها نابود شد، باز هم طبق مدارک موثق توطئه‌های این دولت بد عهد علیه نظام به‌ وضوح به مردم اثبات شد.

رئیس‌جمهور آمریکا در اولین واکنش پس از تسخیر، اقدام به تحریم اقتصادی و توقیف اموال و دارایی‌های ایران در بانک‌های آمریکایی و بانک‌های خارجی مستقر در آمریکا کرد و سپس تصمیم به قطع رابطه سیاسی با ایران گرفت تصمیم شتاب‌زده‌ای که هر بار با بهانه‌ای درصدد جبران آن بودند اما در این‌سو امام خمینی از این اقدام استقبال کرد و طبق بیاناتی فرمود: ملت شریف ایران، خبر قطع رابطه بین ایران و امریکا را دریافت کردم و اگر کارتر در عمر خود یک کارکرده باشد که بتوان گفت به خیر و صلاح مظلوم است، همین قطع رابطه است. رابطه بین یک ملت بپا خاسته براى رهایى از چنگال چپاولگران بین‌المللی با یک چپاولگر عالم خوار، همیشه به ضرر ملت مظلوم و به نفع چپاولگر است. ما این قطع رابطه را به فال نیک مى‏گیریم؛ چون‌که این قطع رابطه دلیلى بر قطع امید امریکا از ایران است. من کراراً گوشزد نموده‏ام که رابطه ما با امثال امریکا، رابطه ملت مظلوم با جهان خواران است. [۱]

و این‌گونه شعار مرگ بر آمریکا که از سال ۱۳۳۲ و توسط مهدی شریعت رضوی یک دانشجوی ضدآمریکایی وارد ادبیات سیاسی ایران شده بود بار دیگر جان گرفت و دولت و مردم ایران به نشانه اعتراض و تنفر از سیاست‌های خصمانه امریکا بار دیگر این شعار را سر داده و خواستار عدم دخالت امریکا نسبت به مسائل مرتبط با ایران شدند.

شعار مرگ بر آمریکا در واقع هشدار و بیدارباش دائمی جهت آگاهی ملل مسلمان در مقابل توطئه‌های ایالات‌متحده است؛ بر این اساس، تداوم این شعار مرهون روحیه ظلم‌ستیزی مردم ایران و رسوایی آمریکا نزد کشورهای مورد ظلم این استکبار جهانی است که پس از گذشت ۳۷ سال از انقلاب اسلامی همچنان فراگیر است.

شعار مرگ بر آمریکا بیان حق و فریاد مظلومیت است و پلیدی ظالم را آشکار و رسوا می‌سازد و جسارت در برابر ظلم غالب را در میان مردم جهان، پدید می‌آورد بنابراین شعار مزبور در راستای منافع ملی و حفظ حیثیت اعتقادی و انسانی ماست و بر آن تأکید می‌کنیم البته مبارزه با استکبار در سیاست جمهوری اسلامی ایران در حد شعار نیست و طبق فرموده امام راحل همه ما موظفیم با تلاش علمی، فعالیت‌های اقتصادی و تقویت ابعاد اعتقادی مبارزه همه‌جانبه‌ای را علیه شیطان بزرگ ترتیب دهیم.

قابل‌ذکر است که امام راحل در همه فرمایشات انقلابی خودشان حساب ملت آمریکا را از دولت این کشور جدا کرده و می‌فرمودند: ما به ملت‌های غرب نه‌تنها هیچ نظر سوئی نداریم بلکه با آنان هم صمیمی هستیم. آن دولت‌هایی که با ملت ایران بدرفتار کرده‌اند ما با آن‌ها نظر خوبی نداریم و درهرصورت با غربی‌ها ما رفتارمان عادلانه است و هیچ‌وقت با هیچ‌کس رفتار ظالمانه نخواهیم داشت ما با ملت امریکا روابط دوستانه داریم و با دولت امریکا روابطی برقرار می‌کنیم که به نفع ملت ایران باشد.»

علیرغم مواضع صریح بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی مبنی بر خرسندی ایران از قطع رابطه با آمریکا و شرایط از سرگیری این رابطه در حوزه‌های مختلف بازهم افرادی ـ که روزگاری خود از انقلابیون بودند ـ خبر از نارضایتی خمینی کبیر از شعار مرگ بر آمریکا و تمایل ایشان نسبت به مراوده و تعامل با آمریکای جنایتکار می‌دادند مسئله‌ای که با مطالعه اقدامات انقلابی امام راحل در تضاد و با منش استکبارستیزی معظم له در تعارض است.

علاوه بر این امام خمینی (ره) در خصوص شرایط انقلاب اسلامی ایران برای ایجاد رابطه دوباره با ایالات‌متحده فرمودند: این‌ها می‌خواهند یک هیاهو راه بیندازند تا با آمریکا روابط داشته باشیم و ما تا آخر ایستاده‌ایم و با آمریکا رابطه ایجاد نخواهیم کرد مگر اینکه آدم شود و از ظلم کردن دست بردارد» بنابراین همان‌طور که ملاحظه می‌کنیم سیاست‌ها و اقدامات این کشور علیه ایران اسلامی نه‌تنها تغییر نکرده است بلکه در شرایط حساس نظیر توافق هسته‌ای که در شرایط فعلی از موضوعات مهم کشور ماست شاهد سنگ‌اندازی آمریکا و عناد این دولت مستکبر علیه مصالح نظام هستیم.

در کلام آخر پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری استکبارستیزی حرف اول ایدئولوژی ماست بنابراین اگر مرگ بر آمریکا را از ادبیات انقلاب اسلامی خود حذف کنیم کشورهای مظلوم و ستمدیده از ما ناامید می‌شوند و همگان تصور می‌کنند انقلاب اسلامی ایران از مواضع انقلابی خود پا پس کشیده است اکنون بر ماست در کنار مبارزه همه‌جانبه خود علیه استکبار جهانی همت خود را معطوف به تلاش برای هدایت و بیداری مظلومان و ملت‌هایی کنیم که تحت سلطه تبلیغات سهمگین استکبار جهانی و از مضرات این سلطه بی‌خبر هستند.

فارس

پی نوشت:

۱. صحیفه امام، ج‏۱۲، ص: ۲۳۳

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image