این مطلب ۲۳۱ بار خوانده شده

پیام امام خمینی (ره) سرآغاز رشد و بالندگی ارتش

به مناسبت نامگذاری روز ۲۹ فروردین به نام روز ارتش و حماسه‌آفرینی‌های نیروی زمینی قهرمان ارتش جمهوری اسلامی ایران،اولین و آخرین پیام امام راحل(ره) و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که از بینش و دوراندیشی خارق‌العاده‌ای برخودار بود در پشتیبانی و حمایت قاطع از ارتش جمهوری اسلامی ایران را بازخوانی و مرور می‌کنیم تا فراموش‌مان نشود آن رهبر فقید و فرزانه از همان ابتدای انقلاب نقشه‌های دشمنان و استکبار جهانی را نقش بر آب کردند.

هم اکنون نیز وارث بر حق ایشان و فرماندهی معظم کل قوا امام خامنه‌ای عزیز(مدظله‌العالی) نیز دسیسه‌ها و نقشه‌های دشمنان اسلام و ایران اسلامی را به خوبی شناسایی کرده‌اند و به دست‌اندرکاران کشور توصیه و تاکید می‌کنند که نباید به هیچ عنوان در زمینه مسائل دفاعی و امنیتی کشور مذاکره با دشمنان انجام شود.

۲۹ فروردین روز ارتش و نیروزی زمینی نام گرفته است. به همین مناسبت سرهنگ ستاد قاسم اکبری مقدم از سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ارتش در یادداشتی که در اختیار سرویس فرهنگ حماسخ ایسنا قرار داده است، حمایت‌های حضرت امام خمینی (ره) از ارتش را مرور کرده است.

چرا روز ۲۹ فروردین به نام روز ارتش ثبت شده است؟

همزمان با به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی، نیروهای نظامی رژیم شاهنشاهی که پیکره اصلی آن را جوانان برومند خانواده‌های مسلمان و اغلب مستضعف ایرانی تشکیل می‌داد، به ندای آسمانی رهبر انقلاب لبیک گفت و در نتیجه همصدا و همراه با امت در براندازی رژیم ستمشاهی وستیز بی‌امان با دشمنان داخلی و خارجی انقلاب برخاست و به عنوان نخستین بازوی توانمند امنیتی انقلاب در جهت تحقق اهداف جمهوری اسلامی ایران تلاش‌های خستگی‌ناپذیر و مستمری را با فداکاری و ایثار و در ابعاد مختلف آغاز کرد.

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و تحول و دگرگونی در بنیادها و معیارهای ارزشی جامعه، از مسائل مطرح در مجامع مختلف بخصوص نیروهای مسلح این بود که انقلاب اسلامی و رهبر انقلاب چه دیدگاهی نسبت به ارتش دارند و اصولاً در نظام اسلامی تکلیف نیروهای مسلح کنونی چیست؟

بحث مخالفت با ارتش و انحلال آن در محافل و مجالس و گردهمایی‌های ماه‌های اول انقلاب در میان برخی جوانان انقلابی با هدایت ضدانقلاب، منافقین و استکبار جهانی طرفداران زیادی داشت و شعار انحلال ارتش و ارتش توحیدی سر می‌دادند که رواج این بحث‌ها، بلاتکلیفی و دلهره ارتشی‌ها را بیشتر می‌کرد.

در چنین جو تاریک و مبهمی که در فضای جامعه و بخصوص اذهان نظامیان به وجود آمده بود و دشمنان کمین کرده انقلاب و به تبعیت از آنان دوستان ناآگاه، نغمه شوم و خطرناک انحلال ارتش را سرداده بودند و ارتش در حساس‌ترین شرایط حیات خود قرار گرفته بود، امام راحل(ره) به عنوان بزرگترین حامی ارتش پای در میدان نهاد و نقشه شوم دشمنان انقلاب را نقش بر آب کرد.

امام مخالف انحلال ارتش بودند و می‌گفتند که هدف و منظور از کنار زدن ارتش این است که پس از آن سراغ روحانیت، مردم و انقلاب بروند. بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران طی پیامی، با قاطعیت هرچه تمام‌تر، ضرورت حفظ ارتش را اعلام و در جهت انسجام، یکپارچگی و وحدت ارتش، فرمان تاریخی و مهمی را صادر فرمودند:

بسم الله الرحمن الرحیم‌

ملت شریف و مبارز ایران- وفقهم الله تعالی‌

با اهدای سلام و سپاس از مجاهدات خستگی‌ناپذیر شما ملت شجاع که اهداف مقدس اسلام را تا آستانه پیروزی رساندید و دست خیانتگران داخلی و خارجی را با خواست خدای بزرگ قطع کردید، لازم است به تذکرات زیر توجه نمایید:

۱- روز چهارشنبه ۲۹ فروردین روز ارتش اعلام می‌شود. ارتش محترم در این روز در شهرستان‌های بزرگ با سازوبرگ به رژه بپردازند و پشتیبانی خود را از جمهوری اسلامی و ملت بزرگ ایران و حضور خود را برای فداکاری در راه استقلال و حفظ مرزهای کشور اعلام نمایند.

۲- ملت ایران موظفند از ارتش اسلامی استقبال کنند و احترام برادرانه از آنان نمایند. اکنون ارتش در خدمت ملت و اسلام است و ارتش اسلامی است، و ملت شریف لازم است آن را به این سِمت رسماً بشناسند و پشتیبانی خود را از آن اعلام کنند. اکنون مخالفت با ارتش اسلامی که حافظ استقلال و نگهبان مرزهای آن است جایز نیست. ما و شما و ارتش، برادرانه باید برای حفظ و امنیت کشورمان کوشش کنیم و به شرارت اشرار و اختلال مفسدین خاتمه دهیم.

۳-افراد ارتش موظفند در داخل ارتش حفظ نظم و سلسله مراتب و ضوابط را بکنند. توجه ننمودن به این مسائل موجب ضعف ارتش اسلامی می‌شود و نظام را از هم می‌پاشد. سربازان و درجه‌داران و افسران موظفند سلسله مراتب را حفظ و مراعات کنند؛ چنانچه روسای فوق موظفند با ارتش به طور محبت و برادری رفتار نمایند و از دیکتاتوری که در رژیم طاغوت بود اجتناب نمایند. ارتش اسلامی باید با حفظ سلسله مراتب و نظام صحیح اسلامی و اطاعت کامل زیردست از ما فوق و رعایت کامل ما فوق از زیردست، اداره شود. تخلف از این امر ضد انقلاب است و مورد مواخذه خواهد بود.

۴-افراد خارج از ارتش حق ندارند در امر ارتش دخالت کنند و ارتشی را در داخل ارتش یا خارج بدون مجوز دستگیر کنند. اگر شکایتی دارند یا اطلاع از مجرمیت کسی دارند، روی موازین شرعی و قانونی رسیدگی خواهد شد. دخالت بیجا در داخل ارتش موجب ضعف آنان می‌شود و مخالف انقلاب اسلامی است.

۵-این قشر از ارتش که در خدمت اسلام و ملت هستند و وفاداری خود را از جمهوری اسلامی اعلام نمودند، اگر خدای نخواسته در رژیم طاغوتی خلاف و گناه صغیره کرده‌اند، با برگشت به سوی خدای تعالی و جمهوری اسلامی مورد عفو خداوند رحمان و عفو ملت شریفند، و این جانب نیز آنان را عفو کردم. امید است آنان با دلگرمی و اعتماد به خدا و ملت شریف به خدمت خود صادقانه ادامه دهند و با قدرت در پادگان‌های خود مستقر شوند. از خداوند تعالی عظمت اسلام و مسلمین و هدایت جوانان فریب‌خورده‌ای را که می‌خواهند در صفوف مسلمان‌ها تفرقه بیندازند خواستارم، و هوشیاری ملت را در مقابل توطئه‌های غیر اسلامی امیدوار. والسلام علیکم و رحمه‌الله.

روح‌الله الموسوی الخمینی‌

دوشنبه۲۶فروردین ۱۳۵۸

آخرین پیام امام راحل(ره) به ارتش

نقش ارتش در پیروزی انقلاب و خدمات و مجاهدت‌های ارتش،در دهه اول انقلاب را امام راحل عظیم‌الشان(ره) که دقیقا فعالیت ارگان‌های کشور و انقلاب را به ویژه در دوران جنگ تحمیلی زیر نظر داشتند و از ارزیابی عملکرد و نحوه کارآیی ارتش نیز غافل نبودند،در اواخر عمر بابرکت خود،یعنی ۴۷ روز قبل از ارتحال در آخرین پیام به ملت ایران به منظور تجلیل و تقدیر از ارتش در ۲۸ فروردین ۱۳۶۸ محبت خود را به عنوان یک رهبر الهی و تکلیف مدار بر ارتش تمام کرده و ضمن تبریک روز ارتش و مرور مجدد مجاهدت‌های ارتش جمهوری اسلامی ایران در طول دهه اول انقلاب در یک پیام نسبتا طولانی،نظر شریف‌شان را نسبت به ارتش و کارکنان آن اعلام فرمودند که در نوع خود بهترین و مؤثق‌ترین ارزیابی از عملکرد ارتش است و در واقع امام بزرگوار با این پیام،مدال افتخار رضایت خویش را بر سینه ارتش نصب نمودند.

بسم‌الله الرحمن الرحیم‌

بیست و نهم فروردین سالروز ارتش قهرمان و دلاور جمهوری اسلامی ایران بر ملت رشید ایران و بر همه ارتشیان و نیروهای مسلح کشور مبارک باد.

افتخار و آفرین بر ارتشی که در اوج تصمیم جاودانه خود حصار تعبد طاغوت را شکست و «برج و باروی» رژیم سلطنت و حکومت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را به آتش کشید و خود را از قیود حاکمیت ستمگران و مستشاران امریکایی که با هزاران آمال و آرزو برای منافعشان از ایران جزیره ثبات ساخته بودند، رهایی بخشید. گرچه سران وابسته و خودفروخته ارتش تا آخرین لحظه حیات ننگین حکومت پهلوی تلاش فراوانی برای نجات تخت و تاج سلطنت نمودند، ولی تصمیم شجاعانه پرسنل شریف ارتش اعم از افسران و درجه‌داران و سربازان آن چنان کوبنده و قاطع بود که مجال تفکر و تصمیم را از دشمنان خدا و خلق گرفت و پیوستن ارتش خصوصاً نیروی هوایی به صفوف الهی ملت، لحظه شادی بندگان خدا و یاس و ناامیدی ستمگران گردید که آن روزها و ساعات شیرین و پر خاطره عشق ارتش به اسلام و میهن اسلامی، هرگز از یاد ملت ایران نمی‌رود و حقاً نیروی هوایی سهم بیشتری ادا کرده است. پیوستن ارتش به مردم معرف ارزش واقعی ارتش و موجب کینه‌توزی جهانخواران گردید.

در آغاز پیروزی انقلاب اسلامی ایادی شرق و غرب و آنها که صداقت و امانت و دینداری و میهن داری ارتشیان را در حماسه پیروزی درک نکرده بودند، کمر به نابودی‌ ارتش بستند و با شعارهای به ظاهر انقلابی و فریبنده مصمم به انحلال آن و غارت سلاح‌ها و نابودی امکانات دفاعی کشور شدند و چه بسا ساده‌لوحان نیز تحت تاثیر القائات آنان راه این هدف شوم را هموار نمودند که خداوند متعال کشور و انقلاب اسلامی ما را از توطئه شوم آنان رهایی بخشید و ارتش سرافراز ایران اسلامی همچون برق و صاعقه بر سر توطئه گران که در گوشه و کنار مرزها خواب تجزیه ایران را در سر پرورانده بودند فرود آمد و کردستان و گنبد و ترکمن صحرا گورستان کوردلان گردید که همه اینها از افتخارات تاریخی و فراموش ناشدنی ارتش قهرمان است.

و اما مهمتر از همه اینها حماسه هشت سال دفاع مقدس و مظلومانه ارتش و سپاه و نیروهای انتظامی و مردمی است که در حقیقت در برابر همه جهانخواران ایستادند و متجاوزینی که به خود وعده فتح سه روزه خوزستان و سقوط تهران را داده بودند به باتلاق مرگ و هلاکت فرستاد. واقعاً ارتش و نیروهای سپاهی و بسیجی‌ها مظلومانه و با کمترین امکانات جنگیدند و برگ‌های زرین افتخار و کرامت و شرافت و شهادت را به اسلام عزیز هدیه کردند. شجاعت‌ها و رشادت‌های بی‌نظیر نیروی هوایی و هوانیروز و خلبانان دلاور در نفوذ به اعماق خاک دشمن و رویارویی با مدرنترین امکانات اهدایی استکبار به صدامیان و دفاع از حریم هوایی کشور نشانه تعهد، عشق و ایمان آنان به خدا و اسلام و میهن اسلامی است. مهیا نگه داشتن و تعمیر و بازسازی ادوات و ابزار پیچیده هواپیماها و رادارها و سلاح‌های ضدهوایی و موشک‌ها و پدافند از کشور دلیل مهارت و تخصص و ارزش‌های علمی والای این عزیزان است که خداوند بر توان و ایمان آنان بیفزاید.

نیروی زمینی قهرمان که در حقیقت در تمامی حوادث در نوک پیکان حملات ناجوانمردانه دشمنان بوده است، بحق چهره راستین و شکست‌ناپذیر و استوار خویش در دفاع از مرزهای گسترده کشورمان را نشان داد. حضور و آمادگی دفاعی در مرزهای غرب و جنوب و شمال غرب با آن همه خصوصیات جغرافیایی و با سرما و گرمای طاقت‌فرسای مناطق، آن هم با کمبودها و محاصره‌ها کار آسانی نبوده است که علاوه بر آن‌ ارتش با هماهنگی سپاه و بسیج در اکثر صحنه‌های رزم و پیکار توانست پشت سپاهیان کفر را درهم بشکند و سرزمین‌های مقدس و اشغال‌ شده میهن عزیزمان را از چنگال متجاوزان خارج کند و در عملیات‌های بزرگی همچون شکستن حصر آبادان و فتح‌المبین و بیت‌المقدس و ده‌ها عملیات افتخارآفرین دیگر دوشادوش و همگام عزیزان سپاه و بسیج به فتوحات و افتخارات بزرگی نایل شود و هم اکنون نیز با کمال قدرت و صلابت از مرزها پاسداری و حراست کندد و در برابر خطرات احتمالی در آمادگی کامل باشد.

نیروی دریایی نیز همچون سایر نیروها در آبهای خلیج فارس و مرزهای آبی کشور در عرصه دفاع مقدس از کشور اسلامی‌مان چون نگینی درخشنده است و بر عرشه کشتیِ افتخار و صلابت خود استوار ایستاده است. رویارویی آنان با نیروی دریایی دشمن و آن همه افتخارات رزم و رشادت و شهادت و نیز کنترل و بازرسی کشتی‌ها در خلیج فارس و تنگه هرمز و مهمتر از همه نبرد قهرمانانه آنان در برابر امریکای متجاوز و حضور جدی آنان در آب‌های بین‌المللی نشانه اقتدار و اعتبار این نیروی بزرگ و سرافراز است و ملت ایران باید به چنین ارتش مومن و وفاداری افتخار کند و نیروهای مسلح و ارتش بزرگ ایران باید بدانند که همه این افتخارات به برکت ایمان به خدا و دفاع از کشور امام زمان- ارواحنا فداه- و در سایه وحدت و انسجام و همدلی و برادری با یکدیگر و پشتیبانی مردم به دست آمده است و برای رسیدن به قله این عزت و شوکت اسلامی، سرمایه‌های فراوان و شهدای گرانقدری تقدیم راه خدا گردیده است و باید تا آخر همین رویه و سیاست؛ یعنی ایمان، وحدت و نظم، حفظ و تقویت شود و نیروهای مسلح کشور اعم از سپاه و ارتش در کنار یکدیگر به سازندگی و رشد و تقویت بنیه‌های دفاعی اسلام و کشور همت بگمارند.

من تا آخر پشتیبان ارتش و سپاه و بسیج خواهم بود و تضعیف آنان را حرام می‌دانم.

من به عنوان فرمانده کل قوا به مسئولین و تصمیم گیرندگان نیز دستور می‌دهم که در هیچ شرایطی از تقویت نیروهای مسلح و بالا بردن آموزش‌های عقیدتی و نظامی و توسعه تخصص‌های لازم و خصوصاً حرکت به طرف خودکفایی نظامی غفلت نکنند و این کشور را برای دفاع از ارزش‌های اسلام ناب و محرومین و مستضعفین جهان در آمادگی کامل نگه دارند و مبادا توجه به برنامه‌های دیگر موجب غفلت از این امر حیاتی گردد که مطمئناً غفلت از تقویت بنیه دفاعی کشور، طمع تهاجم و تجاوز بیگانگان و نهایتاً تحمیل جنگها و توطئه‌ها را به دنبال می‌آورد.

ارتش و سایر نیروهای مسلح در دوران بازسازی باید به اصل بازسازی معنوی و اعتقادی نیز توجه کافی داشته باشند چرا که همه در میدان نبرد و کارزار آموخته و تجربه کرده‌اند که معنویت و ایمان چقدر در پیروزیها و موفقیت‌ها و بالا بردن توان و استقامت نیروها موثر است.

من با تشکر از زحمات روحانیون عزیز و مسئولین عقیدتی- سیاسی ارتش بخصوص نماینده خود جناب حجت الاسلام آقای صفایی که از چهره‌های مومن و خوب و صدیق این انقلاب است، تاکید می‌کنم که به مسئله آموزش‌های عقیدتی و اخلاقی بیشتر توجه شود.

دوران خدمت نظامی برای جوانان کشور بهترین فرصت و مناسبتی است که نظام و ارتش و مسئولین عقیدتی- سیاسی می‌توانند از آن استفاده کنند و جوانان عزیز و غیور را با بهترین روش‌های دفاعی اعم از تجربی و علمی یا اعتقادی بارور سازند که برای همیشه و تا آخر عمر، سرباز و مدافع اسلام و میهن اسلامی باشند.

در خاتمه ضمن تشکر از همه نیروهای مسلح خصوصاً نیروهای عزیز و مومن و فداکار ارتش، افسران، سربازان، درجه‌داران و کادرهای مختلف ستادی و غیر ستادی و فرماندهان عزیز،نمایندگان خود در ارتش و دفاتر مشاورت و همچنین وزارت دفاع و کلیه سازمان‌ها و مراکز تابعه ارتش، از پیشگاه مقدس پروردگار می‌خواهم که هر روز بر قدرت و شوکت و صلابت این مدافعان راستین میهن اسلامی بیفزاید و شهدای گرانقدر آنان را که همه ما در زیر سایه برکات آنان به نعمت امنیت و آزادی و استقلال رسیده‌ایم، با شهدای بزرگوار اسلام محشور فرماید و به جانبازان عزیزشان شفا کرامت نماید و مفقودین و اسرای بزرگوارشان را به اوطان خود برگرداند و به خانواده‌های معظم شهدا صبر و اجر مرحمت فرماید.

در خاتمه توصیه موکد می‌کنم به همه ملت بزرگ ایران بویژه دست‌اندرکاران در نظام مبارک جمهوری اسلامی و کسانی که به نظام جمهوری اسلامی و اسلام عزیز دلبستگی دارند که آنچه در این سال‌های طولانی انقلاب پیش آمد از پیروزی‌های معجزه‌آسا در مقابل همه قدرت‌ها و ابرقدرتها و صاحبان رسانه‌های گروهی جهان که کمر همت به محو جمهوری اسلامی و در حقیقت اسلام بزرگ بسته‌اند و بحمدالله ناکام ماندند، از برکات و عنایات خداوند تعالی و ایمان همه قشرهای متعهد به مبادی اسلام بوده و بی‌شک از ادعیه مبارکه حضرت بقیه الله- صلوات‌الله و سلامه علیه و روحی و ارواح‌العالمین لتراب مقدمه الفداء- برخوردار بوده و هست و بر همه ماها لازم است با تشکر از این نعمت بزرگ، در حفظ این عنایات کوشا باشیم.

والسلام علی عبادالله الصالحین.

۲۸ فروردین ۱۳۶۸

روح‌الله الموسوی الخمینی‌.

انتهای پیام

ارتش جمهوری اسلامی ایران،این آخرین پیام تجلیل رهبر کبیر انقلاب را ارج نهاده و همواره آویزه گوش داشته و آن را بهترین پاداش تاریخی برای کلیه زحمات و خدمات و مجاهدت‌های صادقانه و خالصانه خود در دوره ۱۰ سال اول انقلاب که اوج توطئه‌ها و بحران‌های تاریخ انقلاب بوده،می‌داند.

فاصله بین دو پیام تاریخی حضرت امام (ره) به ارتش، یعنی پیام ۲۶ فروردین ۵۸ و پیام مورخه ۲۸ فروردین ۶۸ ، یک دوره تاریخی ارزشمند ازحیات ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده است که موفقیت‌های بسیار ارتش از جنگ با ضدانقلاب گرفته تا حماسه‌آفرینی‌های دفاع مقدس را در خود داشته و در واقع برگ زرینی از افتخارات را در این دوره با شکوه رقم زده است و سرمایه گرانسنگی برای آینده ارتش و نسل‌های آتی آن خواهد بود که هرگز نبایستی به بوته فراموشی سپرده شود.

آثار پیام امام(ره) در روز ۲۶ فروردین ۵۸ و اعلام روز ارتش و همچنین آخرین پیام ایشان،هرگز به عملکرد ارتش در دهه اول انقلاب خلاصه نمی‌شود،بلکه این پیام،سرآغازی برای رشد، پیشرفت و بالندگی ارتش در عرصه‌های مختلف و به دست آوردن اقتدار و امنیت پایدارفعلی در سراسر مرزهای ایران اسلامی که با وجود تهدیدات سنگینی در فضای منطقه جمهوری اسلامی ایران در دهه‌های اخیر وجود داشته و همچنان ادامه دارد، است. این در حالی است که ناامنی بسیاری از کشورهای همجوار و سرتاسر اروپا و آمریکا را در برگرفته است گرچه این نتیجه حمایت‌ها و پشتیبانی خودشان از گروه‌های تروریستی برای ناامن کردن جمهوری اسلامی ایران است.

ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران،فعالیت‌های سنگین،فشرده و عمیق علمی،تکنیکی و نظامی را در حال انجام دارند تا پاسخگوی فضای تهدیدآمیز امنیتی علیه جمهوری اسلامی ایران باشند. در یک جمله می‌توان گفت که سازماندهی و آموزش نیروهای مستعد دفاع از تمامیت کشور و ابداع تاکتیک‌های بومی متناسب با دفاع عامل و غیرعامل سرزمینی،مستقل از آموزش‌ها و تاکتیک‌های وارداتی،طراحی و ساخت تجهیزات و سلاح‌های متناسب با رزم در شرایط ویژه که سناریوهای مختلف اقدامات و تجاوزات احتمالی دشمن در آنها لحاظ شده است و انجام رزمایش‌های مکرر دوره‌ای و موردی در عرصه‌های سه‌گانه زمین،هوا و دریا،تصورات دشمنان برای تجاوز نظامی را غیر عملی جلوه داده است.

ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران،با اقدامات جاری و فوق‌العاده خود،تعادل قدرت را در منطقه به نفع ایران اسلامی برقرار کرده و حالت بازدارندگی را در برابر فضای تهدیدات اعمال . به همین لحاظ،کارشناسان نظامی جهان،ارتش و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مقتدرترین نیروی مسلح منطقه معرفی کرده‌اند. بی‌تردید،سربلندی و عزت ارتش و به تبع آن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از آثار،پیامدها و نتایج پیامی است که ۳۷ سال قبل آن مرد الهی برای تعیین روز ارتش در ۲۶ فروردین سال ۱۳۵۸ صادر فرمودند.

انتهای پیام

ایسنا

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

image