از فرماندهی سپاه‌های استانی تا حفاظت از رهبر معظم انقلاب؛ سردار جباری رکورددار فرماندهی سپاه ولی امر

طی سفر 10 روزه رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان قم، سردار جباری به عنوان فرمانده سپاه این استان مقدمات سفر ایشان را فراهم کرد

سردار جباری در سال 1389 از فرماندهی سپاه علی ابن ابی طالب استان قم به تهران آمد و جایگزین سردار حسین نجات در سپاه حفاظت ولی امر شد و حدود 12 سال فرماندهی این سپاه را برعهده گرفت.

سردار ابراهیم جباری متولد سال 1336 در شهر تهران و در خانواده‌ای با اصالت زنجانی است و از آغازین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت خود در نهادهای انقلابی را آغاز کرده و سپس وارد سپاه پاسداران انقلابی شد. با‌ آغاز جنگ تحمیلی حضوری فعال در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل داشت اما در حقیقت فعالیت اصلی سردار جباری در دوران بعد از دفاع مقدس رقم می‌خورد.

بعد از دوران دفاع مقدس، تا سال 81 فرماندهی منطقه مقاومت بسیج استان زنجان را بر عهده گرفت و از سال 1381 تا 1387 نیز عهده‌دار فرماندهی منطقه مقاومت و سپس با تشکیل سپاه‌های استانی،‌ فرماندهی سپاه استان قزوین شد و در نهم تیرماه همین سال جای خود را در این سپاه به سردار سالار آبنوش می‌دهد.

سردار جباری پس از این دوران، مدتی معاون حجت الاسلام طائب در نیروی مقاومت بسیج شد و پس از آن مجددا به شهر زادگاهش بازگشت و جانشینی فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله تهران بزرگ را برعهده گرفت. این دوران به دلیل تقارن با فتنه بزرگ سال 88 را شاید بتوان یکی از سخت ترین دوران‌های مسئولیتی سردار جباری در طول دوران خدمتش در سپاه دانست. مدیریت صحنه مقابله با ناآرامی‌های سال 88 در تهران فعالیتی پرمخاطره و بسیار سخت بوده است که سردار جباری به عنوان جانشین فرمانده سپاه تهران بزرگ نقشی موثر در آن ایفا کرد.

سردار جباری در دوران جانشینی سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ

در سال 88، بنا به درخواست مصطفی محمد نجار وزیر کشور وقت، سردار جباری برای مدت کوتاهی به عنوان معاون استاندار تهران و فرماندار کرج منصوب شد اما بنا به نیاز سپاه به حضور وی در مناصب مسئولیتی، آبان ماه همان سال، سردار ابراهیم جباری از تهران به قم رفت و با حکم فرمانده وقت کل سپاه،‌ فرماندهی سپاه علی ابن ابی طالب استان قم را به عهده گرفت. در همین سال و طی سفر 10 روزه رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان قم، سردار جباری به عنوان فرمانده سپاه این استان مقدمات سفر ایشان را فراهم کرد اما یکسال بعد  سردار جباری آماده شد تا یکی از مهمترین مسئولیت‌ها در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یعنی فرماندهی سپاه حفاظت ولی امر را به عهده بگیرد.

سردار جباری در آبان سال 89 پس از کسب تجارب فراوان در قریب به سه دهه حضور در سپاه پاسداران انقلاب،‌ فرماندهی یگانی از سپاه را بر عهده گرفت که مسئولیت حفاظت از رهبر معظم انقلاب اسلامی را برعهده دارد. سپاه حفاظت ولی امر از سال 1368 به منظور تمرکز حفاظت از رهبر معظم انقلاب اسلامی تشکیل شده و محمد صادق صالحی منش اولین کسی است که فرماندهی این یگان را بر عهده داشت.

سردار جباری در دوران فرماندهی سپاه ولی امر

در بین فرماندهان سپاه حفاظت ولی امر، سردار جباری با سابقه 12 سال فرماندهی این سپاه، رکورد دار طولانی ترین دوران فرماندهی در سپاه حفاظت ولی امر است که این موضوع خود گویای عملکرد مثبت و حسن اعتماد به سردار جباری بوده است.

سردار جباری با سابقه چهار دهه فعالیت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روز گذشته جای خود را به سردار مشروعی‌فر داده و قرار است به عنوان مشاور فرمانده کل سپاه فعالیت خود در سپاه را ادامه دهد.

منبع: سایت بصیرت

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.