این مطلب 14 بار خوانده شده

بهادری‌جهرمی: تحریم تسنیم و رسانه‌های ایرانی از سوی آمریکا دست و پا زدن تکراری است

سخنگوی دولت با اشاره به تحریم تسنیم و برخی دیگر از رسانه‌های کشور گفت: این اقدام دولت آمریکا نشان می‌دهد که این رسانه‌ها توانسته‌اند صدای حقیقت را منتقل کنند که آنها وادار شدند دست به چنین اقدامی بزنند.

به گزارش پایگاه خبری هادی نیوز به نقل از تسنیم :   علی بهادری‌جهرمی سخنگوی دولت در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران ضمن گرامیداشت آغاز هفته دفاع مقدس بیان کرد: در یک‌ماه اخیر رویدادهای بزرگ اربعین و شهادت امام رضا(ع) را شاهد بودیم که حدود 9 میلیون زائر ایرانی سفر داشته است و در این مناسک شرکت کردند، این‌ها واقعیت‌های تاریخی، اجتماعی و سیاسی کشور ماست و خوب است که جهانیان به این وقایع کشورمان دقت داشته باشند.

وی افزود: در امتداد سفرهای استانی دولت و در مرحله دوم بازدیدها و نظارت‌های میدانی رئیس‌جمهور، سومین قطعه از این پازل حضور استانداران در جلسه هیئت وزیران برای ارائه گزارش عملکرد استان و پیشرفت تحقق مصوبات سفرهای استانی و پیگیری برای حل مشکلات است که از هفته گذشته آغاز شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی درخصوص سفر رئیس‌جمهور به نیویورک گفت: این دومین سفر ایشان به نیویورک است؛ انتقال پیام ملت ایران به جامعه جهانی اصلی‌ترین دستورکار سفر است و مقابله با ظلم، تبعیض، یکجانبه‌گرایی این پیام خواهد بود. امیدواریم سازمان ملل برای جلوگیری از یکجانبه‌گرایی از طرفین خود استفاده کند. دیدار با سران کشورها، نخبگان، ایرانیان مقیم، نخبگان رسانه نیز از دیگر برنامه‌های این سفر است.

بهادری‌جهرمی درباره تعیین استاندار ویژه سیستان و بلوچستان از سوی دولت عنوان کرد: از جمله مصوبات جلسه دولت، اعطای اختیارات ویژه به استاندار سیستان و بلوچستان برای پیشبرد بهتر امور بوده است و وی به‌عنوان نماینده ویژه رئیس‌جمهور خواهد بود، این امر پیرو دستور مقام معظم رهبری برای تحول در این استان بوده است که امیدواریم به‌زودی شاهد تحول و رفع مشکلات در این زمینه باشیم‌.

وی در ادامه سخنان خود در این نشست خبری در پاسخ به سؤالی پیرامون تحریم خبرگزاری‌های تسنیم، فارس و پرس‌تی‌وی از سوی آمریکا که در روزهای اخیر انجام گرفت، اظهار داشت: تحریم رسانه‌های ایرانی یک دست و پا زدن تکراری از سوی غرب برای سرکوب حقیقت است و مشخص است که آمریکایی‌ها هراس دارند تا حقیقت روشن نشود؛ این نشان‌دهنده سیاست آمریکاست. آمریکا از سویی برای امپراطوری رسانه‌ای‌اش مقادیر پول زیادی خرج می‌کند ولی رسانه مستقلی را که بخواهد صدای مستقل داشته باشد، نمی‌تواند تحمل کند و این اتفاق جدیدی نیست و پیش از این شاهد چنین اقداماتی بوده‌ایم. آن‌ها از دیده شدن حتی تصاویر بزرگ‌مردانی مانند شهید حاج قاسم سلیمانی هم واهمه دارند و به‌بهانه حمایت از آزادی بیان از اهانت به قرآن کریم حمایت می‌کنند. بنده به تسنیم، فارس و پرس‌تی‌وی تبریک می‌گویم و این اقدام نشان می‌دهد آنها توانسته‌اند صدای حقیقت را منتقل کنند که آنها وادار شدند دست به چنین اقدامی بزنند.

سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در مجلس شورای اسلامی و برخی اختلاف‌نظرها و تغییرات در آن خاطرنشان کرد: برنامه هفتم باید در چارچوب سیاست‌های کلی برنامه هفتم که از سوی مقام معظم رهبری صادر شده است، تدوین و قانونگذاری شود، این‌که بخواهیم فهرستی از آمال و آرزوها را در برنامه بیاوریم، نه در چارچوب سیاست‌های کلی است و نه قابلیت اجرایی برای مردم دارد. دولت در این چارچوب سعی کرد برنامه را تدوین کند و لایحه به مجلس رفته است، در متن نهایی حدود 100 حکم از 700 حکم برنامه حذف و حدود 1000 حکم به برنامه اضافه شده است؛ البته باید اسم آن را «طرح» گذاشت و بنا نبوده است فرآیند تصویب برنامه این‌گونه باشد و اگر اصلاحاتی هم هست باید با حفظ شاکله اصلی لایحه باشد، این اقدام و اصلاح باید در چارچوب سیاست‌های کلی نظام باشد و دولت و مجلس مبتنی بر این سیاست‌ها تلاش کنند برنامه‌ای تدوین کنند تا قابلیت اجرا داشته باشد.

بهادری‌جهرمی در ادامه درباره انتقال منابع بلوکه‌شده کشورمان گفت: روز گذشته دو پرونده باز در سیاست خارجی کشور بسته شد؛ یکی آزادی شهروندان ایرانی در آمریکا و هم‌چنین انتقال منابع بلوکه‌شده کشورمان، البته این اقدام می‌توانست سال گذشته انجام بگیرد، یادآوری می‌کنیم این منابع در دست بانک مرکزی است تا بتوان مصارف مدنظر را انجام داد و هزینه‌های جابه‌جایی پول از سوی طرف ثالث پرداخت شده است. باید یادآوری کنم این منابع حتی با برجام هم قابلیت آزادسازی نداشت و مکاتبات رئیس وقت بانک مرکزی موجود است که می‌گوید "امکان انتقال این پول حتی با برجام هم وجود ندارد."، این یک دستاورد بزرگ برای کشور است.

وی هم‌چنین درباره پرداخت وام ازدواج و کاهش صف دریافت آن بیان کرد: بعد از ابلاغ بانک مرکزی، عملکرد تسهیلات پرداختی ازدواج رشد چشمگیری داشته است و همکاری خوب شبکه بانکی را در این زمینه شاهد هستیم. طبق قانون بودجه امسال باید 144 هزار میلیارد تومان تسهیلات ازدواج پرداخت شود، تا امروز حدود 78 همت تسهیلات ازدواج پرداخت شده و در حالی که در اواسط سال هستیم 10 همت بیشتر از نیمی از این میزان پرداخت شده است. 385 هزار نفر تسهیلات ازدواج دریافت کرده‌اند و این افزایش سرعت بعد از ابلاغیه بانک مرکزی بوده و حدود 100 هزار نفر از صف دریافت این وام کاهش داشته است که وام خود را دریافت کرده‌اند.

سخنگوی دولت درباره اقدامات دشمن برای ایجاد آشوب در کشور تصریح کرد: دشمن در سال‌های گذشته و به‌صورت مشخص در سال اخیر تمام تلاش خود را کرد تا در کشور التهاب‌آفرینی کند و هر روز اخبار و شایعات را منتشر می‌کردند تا ذهن مردم مشوش بشود ولی در نتیجه دیدیم مردم سفرهای خود را در تابستان و روزهای گذشته انجام دادند. 8 گروه تروریستی از سوی وزارت اطلاعات دستگیر شدند و آنها خواستند با قاچاق سلاح و مهمات امنیت را سلب کنند که شناسایی و کشف شدند. آنها می‌خواستند ما را منزوی کنند ولی ما عضویت در بریکس را داشتیم و تجارت خارجی ما رکورد زد. سال گذشته نشان داد هرچه دشمن خواست، ملت ایران به‌عکس آن را رقم زد و مشخص است که ابتکار عمل در دست ملت بزرگ ایران است.

بهادری‌جهرمی در پاسخ به سؤالاتی پیرامون موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای اخیر تصریح کرد: اقدام ایران درخصوص مبادله زندانیان یک اقدام انسان‌دوستانه است و پیش از این بارها از سوی ما و سایر کشورها در جهان بین کشور‌ها انجام شده است تا اتباعی که به‌ناحق محبوس شده بودند، آزاد شوند. این‌که رویکرد آمریکا استفاده از ابزار تکراری و اعتبار به تحریم است، چگونگی و میزان حسن‌نیت او را نشان می‌دهد. سیاست خارجی ایران این‌طور است که نسبت به اقدامات سازنده دارد و در مقابله با ظلم، ایستادگی می‌کند، هم‌چنین عراق همکاری خوبی در اجرای توافقنامه امنیتی دو کشور داشته است و از دولت عراق تشکر می‌کنم.

وی در پاسخ به سؤال تسنیم درباره مصارف پول‌های آزادشده کشورمان که روز گذشته انجام گرفت، اظهار داشت: این منابع زیر کلید بانک مرکزی است و برای تقویت ریال استفاده می‌شود و رئیس‌جمهور تأکید داشتند که باید برنامه روشنی برای استفاده از این منابع در تحقق رشد اقتصادی وجود داشته باشد، طبیعتاً نیازهای عادی کشور با سایر منابع در حال تأمین بوده است و مردم هم شاهد این بوده‌اند و مشکلی از این حیث نداشتیم. منابع جدید محدود به کره نیست و منابع عراق هم و منابع دیگر در حال بهره‌برداری است و هدف‌گذاری اصلیِ بانک مرکزی تحقق رشد اقتصادی کشور است.

ادامه دارد... .

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.