بازخوانی تجربه زن زندگی آزادی در یوگسلاوی

کانال اندیشکده راهبردی سعداء در ایتا نوشت:

به گزارش پایگاه خبری هادی نیوز به نقل از مشرق : قدرت های دنیا در طول تاریخ، بارها از بهانه نجات زنان برای توجیه مداخله و حمله نظامی به کشورهای دیگر استفاده کردند. یکی از این کشورها یوگسلاوی است که آمریکایی‌ها و ناتو به همین بهانه و موضوعات حقوق بشر به این کشور حمله نظامی کردند.

یوگسلاوی یکی از کشورهای موفق اقتصادی از نظر رفاه مردم بود به این صورت که خدماتی مانند بهداشت، تحصیل و حتی در برخی موارد مسکن برای مردم رایگان بود. نظام اقتصادی این کشور نه شرقی بود و نه غربی و آمریکایی‌ها نمی‌خواستند یک الگوی موفق اقتصادی خارج از نظام سرمایه‌داری به دنیا معرفی شود.

یوگسلاوی که از ۶جمهوری خودمختار تشکیل شده بود، پتانسیل بالایی برای تجزیه شدن داشت؛ غرب میتوانست قومیت‌های مختلف را علیه یکدیگر، جهت تضعیف و نابودی دولت مرکزی، تحریک کند و همین‌طور نیز شد و پس از درگذشت یوسیپ تیتو، رئیس جمهور یوگسلاوی در سال ۱۹۹۱ جنگ های تجزیه طلبانه در این کشور با حمایت غربی‌ها شروع شد.

آمریکا تصمیم گرفته بود صربستان را که مانع ادغام کامل یوگسلاوی در چارچوب برنامه‌های غرب بود، شکست دهد. به همین خاطر آلبانی و کوزوو را علیه صربستان تحریک کرد و در این بین آمریکایی‌ها نیاز به بهانه‌هایی برای مداخله مستقیم و حمله نظامی به این کشور داشتند و باز هم بهانه های حقوق بشری و زن مطرح شد و در سال ۱۹۹۹ ناتو به کوزوو حمله نظامی کرد.

یکی از این بهانه‌های حقوق بشری، تجاوز سیستماتیک نیروهای امنیتی صربستان به دختران بود که در رسانه‌های دنیا مطرح شد و به قطب اصلی پروپاگاندای آمریکا علیه صربستان شد.

اما بعدها مشخص شد ادعای تجاوز سیستماتیک دروغ بوده است، یک روزنامه‌نگار مستقل به نام لتمایر به دنبال شواهد بصری رفت. مثلا در مانیاکا، جایی که زنی به تلویزیون آلمان گفته بود که در حضور ۱۵۰۰ تماشاگر در استادیوم مورد تجاوز قرار گرفته است، مشخص شد که استادیومی وجود ندارد.

لتمایر در بازگشت به زاگرب، از او خواسته شد تا پوشش تصویری گزارش رادیویی را ارائه کند که کلینیکی در آنجا مملو از زنان باردار ناشی از تجاوز جنسی در اردوگاه‌های صرب است. کارکنان پزشکی آن کلینیک گفتند که تنها سه زن مورد تجاوز در هفت ماه گذشته در آنجا مداوا شده‌اند و حالا لتمایر چیزی برای فروش و عرضه به رسانه‌ها نداشت.

ادعا شده بود ۲۰۰۰۰ مورد تجاوز مستند شده است اما مارتین لتمایر گلایه کرده بود که پیدا کردن حتی یک قربانی تجاوز برای مصاحبه گرفتن چقدر سخت شده است.

رابرت بائر افسر سابق سیا آمریکا در ‌مصاحبه هایی اعلام کرد که میلیون‌ها دلار به ما دادند تا یوگسلاوی را تجزیه کنیم و من شخصاً از حجم دروغ‌ هایی که از سوی آژانس‌ها و سیاستمداران ما تغذیه می‌شد شوکه شدم.

او در پیامی به مردم یوگسلاوی می‌گوید:

گذشته را فراموش کنید، صحنه‌سازی و دروغین بود. آنها اذهان شما را دستکاری کردند، به آنچه می‌خواستند رسیدند و احمقانه است که شما هنوز از یکدیگر متنفر هستید، باید نشان دهید که قوی‌تر هستید و متوجه می‌شوید که چه کسی این را ایجاد کرده است.

اینگونه بود که آمریکا با استفاده از بهانه های حقوق بشری، نجات زنان و تجاوز نیروهای امنیتی به زنان توانست افکار عمومی دنیا را جهت حمله نظامی به یوگسلاوی اقناع کند و یوگسلاوی را تجزیه کرد و حالا دیگر خبری از نظام موفق اقتصادی این کشور نیست و کشوری مانند کوزوو نیز به یکی از منابع قاچاق دختران تبدیل شده است که از میراث های ناتو در این کشور است.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.